Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zanim przygarniesz
#1
Lightbulb 
Co o adopcji wiedzieć powinieneś, czyli kilka podpowiedzi, które pomogą Ci zrozumieć procedury adopcyjne.

Zakładamy, że skoro dotarłeś do tego działu, sprawę adopcji masz przemyślaną wzdłuż i wszerz. Rozumiesz, że pies to oprócz przyjemności także masa obowiązków, oprócz dumy wiele wyrzeczeń. Zdajesz sobie sprawę, że chcesz przygarnąć pod swój dach psa z nieznaną przeszłością, która może ujawnić się w najmniej oczekiwanym momencie i w nie zawsze przyjemny sposób. Rozumiesz, że decydując się na psa w typie rasy nie musisz znaleźć psa, który charakterem, temperamentem (i wyglądem) będzie odpowiadał temu, co typowe dla rasy.
Jeśli tak właśnie jest – zapoznaj się z procedurami, jakie zazwyczaj towarzyszą adopcji. Pamiętaj – nie są one wyrazem braku szacunku i zaufania do Ciebie, ale wyrazem troski o bezpieczeństwo i jakość życia– zarówno psa, jak i Twojego.

1. Pierwszy kontakt – przygotuj się.
W ogłoszeniu znajdziesz telefon i/lub adres mailowy do osoby lub instytucji odpowiedzialnej za psa. Zanim zadzwonisz przeczytaj uważnie treść ogłoszenia – po to, żeby upewnić się, że podołasz opiece nad tym właśnie psem oraz po to, żeby móc określić w rozmowie, o którego psa ci chodzi. Osoby wydające psy do adopcji mają zazwyczaj wielu podopiecznych i stwierdzenie, że jest się zainteresowanym TYM rudym collie może nie wystarczyć do identyfikacji psa. Na początku rozmowy powiedz, jak pies ma na imię, jaki ma numer (jeśli to schronisko), jakie umaszczenie i wiek.
W trakcie rozmowy możesz zostać zapytany o warunki, jakie psu oferujesz, tryb życia, dzieci i inne zwierzęta w domu. To nie wścibstwo, każde takie pytanie ma na celu sprawdzenie, czy Ty i ten konkretny pies możecie stanowić dobraną parę: czy warunki, jakie oferujesz spełniają potrzeby psa, czy problemy, jakie pies może mieć są dla Ciebie do pokonania, czy pies nie będzie stanowić zagrożenia dla innych domowników itp. Jeśli odpowiedzi na te pytania dają nadzieję na to, że jesteście dla siebie stworzeni – osoba odpowiedzialna za psa pewnie zechce umówić się na wizytę przedadopcyjną.

2. Wizyta przedadopcyjna - nie przejmuj się kurzem.
Na wizytę przyjdzie opiekun psa lub osoba upoważniona przez nią. To nie wizyta Sanepidu ani NIK. Nikt nie będzie zaglądał ci za kanapy ani do lodówki. To po prostu ciąg dalszy rozmowy, która ma i Ciebie, i opiekuna psa upewnić w przekonaniu, że wybrany pies będzie u Ciebie szczęśliwy odpłacając równie wielką porcją szczęścia.
Już obie strony są co do tego przekonane? Pora na umówienie się na odbiór psa i podpisanie umowy adopcyjnej.

3. Umowa adopcyjna - niestraszne paragrafy.
Umowę adopcyjną podpisujesz w momencie odbioru psa. Jej zapisy nie powinny być dla Ciebie zaskoczeniem – powinny zostać przedstawione już w trakcie wizyty przedadopcyjnej (i warto o nie już wtedy pytać). Znajdziesz tam zazwyczaj punkty dotyczące Twoich obowiązków względem psa (właściwej opieki, pilnowania psa, nierozmnażania) oraz praw (choćby prawo do uzyskania możliwej pomocy w razie problemów z psem). Oraz zobowiązanie do kontaktów po adopcji i zdawania sprawy z tego, jak pies radzi sobie w nowym domu – to ważne dla ludzi, którzy poświęcili Twojemu nowemu przyjacielowi dużo czasu, energii i pieniędzy.
Podpisane? Pies jest Twój! Ale…

4. Prawo do psa - dura lex sed lex
Jeśli bierzesz psa od dotychczasowego właściciela – sprawa jest prosta. Poproś go o pisemne zrzeczenie się prawa do psa i od dnia podpisania umowy pies jest już Twoją własnością.
Jeśli jednak zabierasz psa ze schroniska, fundacji, od znalazcy – od kogokolwiek, kto nie jest jego właścicielem – musisz mieć świadomość, że prawowity właściciel ma prawo jeszcze przez dwa lata (w przypadku kradzieży 3 lata) na odbiór swojej własności. Zdarza się to niezmiernie rzadko, zwłaszcza w przypadku psów ze schronisk i fundacji, ale świadomość sytuacji prawnej zawsze warto mieć.

5. I na koniec parę spraw, które czasem wywołują u adoptujących niepotrzebną złość i rozżalenie.
- pierwszeństwo – opiekun psa czasem sprawdza jednocześnie kilka domów, aby móc wybrać ten w swoim przekonaniu najlepszy. W adopcji nie obowiązuje zasada – kto pierwszy ten lepszy, ale kto lepszy ten pierwszy. Warto jednak upewnić się w czasie rozmowy, czy pozytywny wynik rozmów da ci prawo do adopcji czy też jest więcej kandydatów i decyzje podjęte zostaną po rozmowach ze wszystkimi
- czas – nie oczekuj, że wszystko zrobi się w 1 czy 2 dni. Opiekun psa do adopcji pracuje, uczy się, ma własne życie oraz inne psy pod opieką. Czasem musi znaleźć kogoś, kto w jego imieniu odwiedzi cię w domu, czasem trzeba poczekać aż pies wyzdrowieje, przejdzie zabieg kastracji itp. Każdemu zależy, aby pies trafił jak najszybciej do nowego domu, ale adopcja to zbyt poważna sprawa, aby robić ją byle jak - byle szybciej
- odmowa – jeśli usłyszysz, że ten pies nie jest dla ciebie, nie poddawaj się! To nie znaczy, że oferujesz złe warunki. Nikt nie ocenia cię jako człowieka, ale jako opiekuna konkretnego psa i odmowa znaczy tylko tyle, że możesz mieć problem z zaspokojeniem potrzeb tego właśnie psa. Może prowadzisz zbyt spokojny tryb życia, a pies jest wulkanem energii; może masz ruchliwe i energiczne dzieci, a pies lubi spokój…

Powodzenia! Smile
Pozdrawiamy
Marta, Hrabina Antonina, Nelka-Serdelka
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości