Blog

Basen dla psa – czy to ma sens?

Czy basen dla psa to zbędna ekstrawagancja czy naprawdę przydatna rzecz? Odpowiedź zaskoczyć może wielu. Jeśli jesteście ciekawi – zapraszamy do lektury!

Basen dla psa. Must have czy zbędny zakup? Dr Lucy swoje zdanie w tej materii ma już od lat! Nie bez powodu baseny dla psów znajdują się w naszej sezonowej ofercie, z którą niedługo ruszamy. Dlaczego je uwielbiamy? Sprawdźcie sami!

Psom też jest gorąco

Psy, podobnie jak ludzie odczuwają ciepło. Gdy jest ono zbyt intensywne, możemy zdjąć sweter, założyć krótki rękaw, szorty czy klapki – czworonogi ogranicza ich szata, której zdjąć nie mogą. Po drugie – psy nie parują całą powierzchnią ciała, a jedynie poprzez bardzo ograniczone powierzchniowo strefy, jak na przykład poduszki łap. To sprawia, że oddanie nadmiaru ciepła jest w ich przypadku utrudnione i odbywa się głównie poprzez zianie przy pomocy języka. Dlatego nie można bagatelizować faktu, że psu może być zbyt gorąco. I tu właśnie wygodny basen dla psa jest na wagę złota!

Niebezpieczny upał

Wysoka temperatura nie musi wiązać się wyłącznie z psim dyskomfortem. Często niestety jest też czynnikiem, który stanowi realne zagrożenie dla zdrowia a nawet życia naszego pupila. Co ważne, do przegrzania psiego organizmu wcale nie jest potrzebne pełne słońce. Intensywna aktywność fizyczna w pochmurny nawet, ale gorący dzień skutkować może tzw. hipertermią. Dlatego Dr Lucy zawsze apeluje o zdrowy rozsądek oraz baczną obserwację zachowań swojego czworonoga. Jakie są najczęstsze objawy hipertermii u psów?

Objawy hipertermii

Gdy nasz pupil dyszy, porusza się wolniej niż zwykle i szuka chłodnego kąta, to jest to dla nas jasny sygnał, że psu jest za gorąco. Jeśli mamy taką możliwość, w takiej sytuacji na bieżąco kontrolujmy temperaturę czworonoga – hipertermia, a w jej konsekwencji udar cieplny rozwijają się błyskawicznie. Na szczególnej uwadze powinniśmy mieć rasy brachycefaliczne (np. mops, buldog francuski, buldog angielski czy shih tzu), gdyż budowa ich czaszki nie sprzyja sprawności termoregulacji. Pamiętajmy o tym, że w takim samym stopniu przegrzać się mogą rasy psów długowłosych, jak i krótkowłose psy.

Dać możliwość schłodzenia

Jeśli zauważymy, że psu jest za gorąco, musimy umożliwić mu obniżenie temperatury ciała. Szukajmy zacienionego miejsca. Niektóre psy kopią w ogrodzie dziury, aby uzyskać dostęp do pokładów chłodnej ziemi, w której mogą się położyć. Chłodne płytki podłogowe w domu też mogą być skutecznym rozwiązaniem. Świetnie w przypadku nadmiaru ciepła sprawdzi się natomiast… woda. Siłą rzeczy basen dla psa w takiej sytuacji będzie naprawdę przydatny.

Jeśli nie zareagujemy w porę na przegrzanie psiego organizmu, przerodzić się on może w postępujący udar cieplny. Oto jego objawy:

  • wysoka temperatura ciała
  • intensywne dyszenie
  • suche błony śluzowe
  • biegunka
  • wymioty
  • zaburzenia widzenia i ruchu
  • drgawki i utrata przytomności
  • słabe tętno

Czy warto mieć basen dla psa?

Dr Lucy Team doceniło to rozwiązanie już dawno temu. Basen dla psa z jednej strony pozwala przeciwdziałać niebezpieczeństwu hipertermii, a z drugiej – stanowi dla czworonoga świetną frajdę! Brodzić w nim mogą nawet te, które zazwyczaj od wody stronią. Baseny, które już niedługo znajdziecie w ofercie sklepu internetowego Dr Lucy są wygodne w przechowywaniu i transporcie. Z łatwością zabierzecie je na wakacje czy weekendowy pobyt na działce. Występują w dwóch rozmiarach, dzięki czemu są dopasowane do użytkowania zarówno przez duże, jak i małe psy. My szczerze polecamy! Podobnie jak odwiedzający nas goście podczas letnich, psich eventów – ich czworonogi z radością korzystają z rozstawionych tam basenów dla psów!

Baseny dla psów to przydatna rzecz. Pozwalają na szybkie schłodzenie ciała i minimalizowanie niebezpieczeństwa przegrzania. Czworonogi chętnie korzystają z nich także dla zabawy. W Dr Lucy wykorzystujemy je chętnie również podczas plenerowych psich imprez. Ich uczestnicy radośnie pluskają się w nich, czując się jak ryba – a właściwie pies – w wodzie! Baseny dla psów już niedługo znajdziecie w naszej wakacyjnej ofercie!