Blog

Czy pies może jeść owoce?

Tego, że odpowiednio dobrana dieta to podstawa zdrowia tłumaczyć nikomu nie musimy. Ważne, aby była zbilansowana i wartościowa. Czy sama karma wystarczy? A może powinniśmy ją od czasu do czasu urozmaicić czymś innym? Tylko czym? Czy pies może jeść owoce?

Psia dieta to ważna sprawa, od której zależy zdrowie czworonoga czy kondycja jego sierści. A że od sierści jesteśmy specjalistkami to postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy pies może jeść owoce? Ktoś może zapytać – po co miałby to robić? Na to pytanie również odpowiemy. Zapraszamy do lektury z Dr Lucy!

Na co wpływa dieta psa?

Żywienie czworonogów to temat rzeka. Producentów karmy i suplementów nie sposób zliczyć. Laikowi trudno się w tym wszystkim połapać. No i co to znaczy, że pies zdrowo je? Ogólnie stwierdzić można, że oznacza to po prostu przyjmowanie wystarczającej ilości kalorii stosownie do wieku czy wagi, porcji niezbędnych witamin i minerałów oraz odpowiednie zbilansowanie pod względem składników analitycznych, takich jak białko czy tłuszcze. Dzięki dobrze dobranej diecie nasz pies powinien po prostu czuć się dobrze – czyli prawidłowo się rozwijać, nie odczuwać dyskomfortu trawiennego, być pełnym życia i po prostu zdrowym. Dotyczy to również psiej sierści, która bez podaży odpowiednich składników mineralnych może stać się matowa i nieestetyczna.

Gotowa karma

Człowiek nie lubi komplikować sobie życia, dlatego często sięgamy po dobrej jakości karmę, która zapewnić ma psu – według producenta – wszystko, co najlepsze i potrzebne. Istotnie może tak być. Jednak pamiętajmy o tym, że każdy pies jest inny. Styl życia naszego czworonoga wymuszać będzie odpowiednie podejście do kwestii żywieniowych. Aktywny labrador będzie miał większe zapotrzebowanie żywieniowe niż jego rówieśnik, który preferuje bardziej kanapowy byt. Choć gotowa karma to zazwyczaj słuszne rozwiązanie, warto mimo wszystko skonsultować jej dawkowanie czy wyłączne stosowanie z lekarzem weterynarii, a nawet zwierzęcym dietetykiem. Może okazać się, że w przypadku naszego czworonoga niezbędna będzie określona suplementacja w diecie. Jeśli natomiast dla urozmaicenia chcemy tylko od czasu do czasu poczęstować psa czymś niecodziennym, nie musimy konsultować tego ze specjalistą, ale powinniśmy jednak zachować zdrowy rozsądek.

Urozmaicenie diety

Świetnym pomysłem na urozmaicenie psiej diety mogą być określone warzywa albo owoce. My skupimy się na tych drugich. Są cennym źródłem witamin i minerałów, a psy potrafią docenić ich walory smakowe. Warto wspomnieć, że leśnymi owocami nie gardzą nawet dzikie wilki, więc czy pies może jeść owoce bez przeszkód? Okazuje się, że tak – ale nie każde. Przyjęło się, że powinniśmy wystrzegać się cytrusów czy awokado. Nasze ulubione owocowe psie przysmaki to takie, którymi same się zajadamy i przy okazji możemy podzielić się od czasu do czasu z czworonogiem, „bo tak patrzy” na nas. Najczęściej są to bogate w błonnik i witaminy jabłka, które wspomagają też trawienie. Zawierają sporo witaminy C, bez której nie będzie kolagenu – białka ważnego dla dobrej kondycji skóry. Nie podajemy psu pestek, podobnie jak w przypadku gruszek. Nasze czworonogi bardzo lubią bogate w potas banany, ale uwaga – są kaloryczne. Borówki wzmacniają odporność i zwalczają wolne rodniki. Bogatą w antyoksydanty żurawinę – na przykład suszoną, powinniśmy psu podawać z umiarem. Czworonogi nie pogardzą najczęściej też jeżynami czy malinami – podobnie jak ich dzicy protoplaści. Do tego jagody te zbawiennie wpływają na kondycję skóry i sierści.

Trzymać rękę na pulsie

Musimy mieć na uwadze fakt, że wprowadzanie do diety nowych pokarmów, takich jak owoce, może prowadzić do mniejszych lub większych problemów trawiennych. Podobnie z resztą działać może nawet zmiana karmy na nową, wcześniej niewypróbowaną. Groźniejsza okazać się może alergia pokarmowa. Dlatego wprowadzając do jadłospisu coś nowego, powinniśmy bacznie obserwować naszego czworonoga, a w przypadku wystąpienia niepokojących objawów skontaktować się z lekarzem weterynarii. Nie podawajmy też od razu dużych ilości owoców, ale wprowadzajmy je do diety stopniowo, zaczynając od małych porcji. Unikajmy podawania pestek owoców (np. gruszki, jabłka, morele, czy brzoskwinie) gdyż wiele z nich może spowodować zatrucie cyjanowodorem.

Czy pies może jeść owoce? Okazuje się, że tak, i wiele czworonogów je sobie ceni. Mogą stanowić element urozmaicenia diety, dostarczając niezbędnych witamin czy minerałów, wspomagając kondycję skóry i sierści. Aby była jeszcze piękniejsza, warto wspomóc ją też odpowiednimi kosmetykami dla psów, których pełną gamę znajdziecie w sklepie internetowym Dr Lucy!