Blog

Czy pies tęskni?

By 31 października, 2023No Comments

Niby pytanie banalne, ale… naukowych dowodów na ten temat nie ma. Wielu z nas pochwalić się może jednak obserwacjami, na podstawie których można z pewną dozą ostrożności wyciągnąć zaskakujące wnioski. Dr Lucy Team również! A zatem, czy pies tęskni?

Czy pies tęskni? Chyba żaden psiarz nie miałby problemu z odpowiedzią na to pytanie. Tymczasem dla naukowców nie jest ono wcale takie proste. My w Dr Lucy mamy jednak na to zagadnienie swój punkt widzenia. Jaki? Sprawdźcie sami!

Psie przyzwyczajenia

Każdy pies ma jakieś swoje przyzwyczajenia, działa w oparciu o sprawdzone schematy czy nawyki. Gdy w otoczeniu psa od lat szczenięcych obecni są ludzie, przyzwyczai się on do ich obecności. Czasem jednak człowiek musi zacząć znikać z horyzontu psa na dłużej, na przykład z uwagi na zmiany w pracy, wyprowadzki części domowników itd. Wtedy zaobserwować możemy zmiany w zachowaniu psa, które nietrudno zinterpretować, jako tęsknota. Ale czy pies tęskni naprawdę? Być może to tylko zaniepokojenie i dyskomfort związany ze zmianą sytuacji, do której to nasz pupil nie jest przyzwyczajony?

Nasze obserwacje

W Dr Lucy zaobserwowaliśmy, że nawet w przypadku braku zmian w schematach życia codziennego, nasze psy zachowują się w konkretny sposób gdy wracamy z pracy, z zakupów czy spotkania ze znajomymi. Mamy wrażenie, że gdy nas nie ma choćby na krótko, odczuwają pewnego rodzaju niepokój. Niektóre wyją, inne obgryzają meble lub buty i jeszcze inne nerwowo przemierzają domową przestrzeń. Dla nas to jasny sygnał, że nasze psiaki życzą sobie naszej obecności, a gdy jej nie ma, to nie czują się komfortowo i chcą naszego powrotu. A gdy już wracamy do domu, to pokazują nam to pełną gębą wtulając się i łasząc, nawet gdy nie mają w tym żadnego interesu pod tytułem smaczki. Naszym zdaniem – inaczej niż tęsknota nie można tego nazwać! No bo gdyby pies przyzwyczaił się do tego, że nas nie ma i uznał to za schemat, nie witałby się chyba z nami tak radośnie za każdym razem, gdy wracamy do czterech ścian.

Inne przykłady

Obrazuje to nie tylko zachowanie psa, gdy jego opiekun wraca do domu po wykonaniu swych schematycznych aktywności poza nim. W internecie możemy znaleźć masę viralowych materiałów, które stały się popularne na całym świecie a komentujący je ludzie potwierdzają ich autentyczność podobnymi przykładami z własnego życia. Mowa o psach, które witają swoich ludzi po długich latach nieobecności, na przykład po pobycie w wojsku, szpitalu czy studiowaniu poza miejscem zamieszkania. Początkowo czworonogi nawet nie poznają swojego człowieka. Gdy jednak dotrze do nich, z kim mają do czynienia, cztery łapy do tych szaleństw wydają się nie wystarczać, a radosnym czułościom nie ma końca. Smutniejszym przykładami ukazującymi coś, co wskazywałoby tęsknotę są psy, które nie chcą odejść od grobu najbliższego człowieka po jego śmierci. Tego typu sytuacje, przynajmniej dla nas, są dowodem na to, że psem targać mogą emocje, które można chyba nazwać tęsknotą.

Uspokoić psa

Jak wspomnieliśmy, nasze psiaki często witają nas radośnie gdy wracamy do domu z pracy. Możemy pokazać im, że jesteśmy blisko, że są dla nas ważne i nie traktujemy ich jak mebel. Poza obowiązkowymi spacerami podarujmy naszym czworonogom trochę uwagi w postaci zabawy, zadań czy pielęgnacji. Dla wielu psów jest ona momentem relaksu i cementowania relacji ze swoim człowiekiem. Dlatego powinniśmy zadbać o to, by psu było wtedy po prostu przyjemnie. Z tego powodu warto korzystać z kosmetyków dla psów. Dlaczego? Chociażby z uwagi na komfort i nasz i psa. W większości przypadków wyczesywanie jest częstą koniecznością. Przy splątanej sierści intensywne czesanie może powodować ból. Dobre kosmetyki dla psów ułatwiają tę czynność sprawiając, że sierść “współpracuje”. Przede wszystkim stosujmy więc odpowiedni szampon dla psa oraz odżywkę do sierści. Jeśli nie planujemy kąpieli, z pomocą przyjdą warianty bez spłukiwania. Dr Lucy w swojej ofercie ma zarówno odżywki jak i szampony dla psa, którymi możemy posługiwać się bez użycia wody. Prawidłowo przeprowadzona pielęgnacja z użyciem kosmetyków dla psów zrelaksuje czworonoga i uspokoi dając mu pewność, że jesteśmy blisko.

Choć nauka nie zna odpowiedzi na pytanie, czy pies tęskni, w Dr Lucy nie mamy co do tego wątpliwości. Nasze psiaki pokazują nam to gdy wracamy z pracy czy sklepu, witając nas radośnie już na samym progu. Aby je uspokoić i zrelaksować stosujemy kosmetyki dla psów, które sprawiają, że codzienna pielęgnacja jest przyjemnością. Wybieramy oczywiście nasze, które dostępne są w sklepie internetowym Dr Lucy!