Zacznijmy od początku – wypadanie sierści u psów jest całkowicie normalne! Czworonogi zaczynają gubić sierść wraz ze zmieniającą się pogodą. Dzięki temu dostosowują się do temperatur panujących na zewnątrz i samodzielnie zapewniają swojemu organizmowi uczucie komfortu. Jakie są najczęstsze przyczyny gubienia sierści przez psy? O tym opowie Wam Dr Lucy.

Dlaczego psy gubią sierść?Sezonowe wypadanie sierści
Czworonogi gubią sierść dwa razy do roku – na wiosnę oraz na jesieni. Około marca psy zaczynają gubić nadmiar sierści, która zapewniała im ochronę przy niskich temperaturach. Natomiast już w październiku nasi pupile zrzucają stare włosy, w których miejscu pojawiają się nowe, lepiej dostosowujące się do niższych temperatur. Ta unikalna umiejętność pozwala im odnaleźć się w każdych warunkach.

Nieprawidłowa dieta
Dieta naszego czworonoga powinna być zbilansowana i dostarczać mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Brak lub nadmiar niektórych kwasów czy witamin przekłada się na osłabienie sierści zwierzaka, a w efekcie prowadzi do jej wypadania. Warto wiedzieć, że wszelkie zmiany w umarszczeniu psa związane z dietą najczęściej występują na całym ciele, a nie w konkretnych miejsc czy punktach. Zadbaj więc o odpowiednie odżywianie twojego czworonoga. W tym celu możesz np. skontaktować się z weterynarzem i zapytać, co będzie najlepszym wyborem żywieniowym dla danej rasy. Dzięki dobrym nawykom związanym z jedzeniem sierść naszego psa wzmocni się i będzie bardziej lśniąca.

Alergie i choroby
W dzisiejszych czasach nie tylko ludzie muszą mierzyć się z alergiami i chorobami. Coraz częściej dopadają one również naszych czworonożnych przyjaciół. Objawy alergii i chorób nie zawsze odpowiadają tym, które występują u ludzi. Tego typu problemy zdrowotne u domowego pupila czasami ciężko jest zdiagnozować. Warto więc dokładnie obserwować zwierzaka i przyglądać się jego zachowaniu. Nadmierne drapanie czy ogólne zmęczenie utrzymujące się przez kilka dni z rzędu powinny nas zaniepokoić. Warto wtedy skonsultować się z weterynarzem.

Stres i zaburzenia
Te przypadłości dotyczą nie tylko ludzi. Zwierzaki również mogą znosić nadmierny stres i cierpieć na różne zaburzenia. Co może wywołać lęki u psa? Podobnie jak u człowieka – dosłownie wszystko. Najważniejsze jest więc precyzyjne ustalenie przyczyny stresu, lęków czy fobii. To, co powinno nas zaniepokoić, to przede wszystkim nadmierne wylizywanie niektórych części ciała, które w dalszej perspektywie może prowadzić do wypadania włosów i uszkodzenia skóry. W takim wypadku powinniśmy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą.

Kiedy zwrócisz uwagę na te aspekty, możesz być pewien, że w razie potrzeby szybko rozpoznasz u swojego psa niemal każdy dyskomfort. Choć nasze czworonogi nie mówią, są świetnie w komunikowaniu się ze swoim właścicielem – wielokrotnie same przyjdą do Ciebie po pomoc. Wystarczy być uważnym i słuchać. Trzymam za Ciebie kciuki. Powodzenia!