Blog

Golden retriever – jak pielęgnować jego sierść?

Golden retrievery zyskały stosunkowo niedawno ogromną popularność. Ma to swoje solidne uzasadnienie pomimo faktu, że pielęgnacja ich sierści wymaga sporo zaangażowania i użycia odpowiednich psich kosmetyków. Sprawdźmy więc razem z Dr Lucy, co cechuje te psy i jak dbać o ich piękną, mniej lub bardziej biszkoptową szatę!

Goldeny to psy wyjątkowe. Nie bez powodu cieszą się od lat sporą popularnością. Co ciekawe, nie tylko jako psy rodzinne. Ich sierść jest dość wymagająca. Jeśli chcemy, aby była zdrowa i zadbana, nie obędzie się bez dobrych kosmetyków dla psów. Jakich konkretnie? Sprawdźcie, co od Dr Lucy polecamy golden retrieverom!

Golden retriever – krótka charakterystyka

Dawniej goldeny hodowane były przede wszystkim z myślą o aportowaniu zwierzyny. Przez FCI sklasyfikowane zostały w VIII grupie, wraz z innymi, cenionymi przez myśliwych psami. Tymczasem dziś golden retriever kojarzy nam się przede wszystkim z psem rodzinnym, ale też ratowniczym czy przewodnikiem. Umiejętność adaptacji oraz nieprzeciętna inteligencja sprawiają, że potrafi on odnaleźć się w każdych warunkach. Goldeny są posłuszne, chętnie i szybko się uczą a do tego słyną z łagodnego usposobienia wobec ludzi oraz innych zwierząt. Pomimo faktu, że z uwagi na swój charakter polecane są dla rodzin z dziećmi a nawet wykorzystywane w dogoterapii, na uwadze trzeba mieć ich dużą masę. Golden retrievery czasem o niej zapominają, co stwarza ryzyko nieumyślnego stratowania dziecka podczas radosnej zabawy. Dlatego Dr Lucy zawsze zaleca w tym przypadku nadzór rodzicielski! Warto mieć na uwadze też fakt, że goldeny cechuje spory apetyt. Odpowiednie dozowanie dobrej jakościowo karmy to konieczność. Z natury szukają też wygody i komfortu, a ich “ofiarą” pada nasz ulubiony fotel czy kanapa. Warto więc zapewnić psu komfortowe legowisko, które umożliwi należyty i wygodny odpoczynek po dniu pełnym aktywności – jest ona dla golden retrieverów niezbędna!

Rodzaj sierści goldenów

Golden retrievery słyną też z zamiłowania do wody i wszystkiego, co mokre. Nic w tym dziwnego – natura wyposażyła je w błony pławne, które ułatwiają poruszanie się w środowisku wodnym oraz dwuwarstwową szatę, składającą się z długiego lub półdługiego włosa okrywowego oraz gęstego podszerstka. Taki układ wymaga odpowiedniej pielęgnacji z wykorzystaniem dobrych kosmetyków dla psów. Polecamy oczywiście te od Dr Lucy! Niezbędnymi akcesoriami będą też odpowiednie narzędzia do wyczesywania i szczotkowania sierści – w okresie linienia będziemy musieli używać ich nawet codziennie! Właściciele golden retrieverów borykają się często z fruwającym po mieszkaniu podszerstkiem. Na szczęście Dr Lucy ma na to receptę w odrębnym wpisie, który znajdziecie tutaj. Jeśli chodzi o umaszczenie tych czworonogów, wzorzec dopuszcza różne odcienie sierści, od kremowego do ciemnozłotego. Biały kolor dopuszczalny jest w zasadzie tylko z przodu, na przedpiersiu.

Jak pielęgnować sierść golden retrieverów

Podstawową czynnością, dzięki której utrzymamy szatę golden retrievera w należytej kondycji, jest wyczesywanie. Ich podszerstek jest tak gęsty, że może się filcować a to nie sprzyja kondycji delikatnej skóry. Cały proces ułatwić może odpowiednia odżywka do sierści psa lub wygodny spray do jej rozczesywania. Nie możemy zapominać też o kąpielach. Goldeny brudzą się z różną częstotliwością, ale chętnie korzystają z kałuż, błota czy mniejszych i większych zbiorników wodnych. Pupila kąpiemy więc w razie konieczności, kiedy sytuacja tego wymaga. Czasem wystarczy spłukać go wężem ogrodowym. W przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń warto wykorzystać odpowiedni szampon dla psa oraz odżywkę, która ułatwi późniejsze wyczesywanie. Z takiego zestawu warto korzystać też podczas czysto pielęgnacyjnych kąpieli, które przeprowadzamy nawet, gdy pies nie zażywał przez dłuższy czas błotnego spa. Takie kosmetyki dla psów pozwolą na nawilżenie skóry oraz włosów oraz zapewnią odpowiednią podaż witamin i minerałów.

Kosmetyki dla goldena

Kosmetyki dla golden retrievera to przede wszystkim odpowiedni szampon oraz odżywka do sierści psa. Dr Lucy w swojej ofercie posiada szeroką gamę produktów, które świetnie sprawdzą się podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Wszystkie niezbędne kosmetyki dla golden retrievera znajdziecie w naszym sklepie internetowym. Co ciekawe, nie ograniczają się one wyłącznie do szamponów dla psa oraz odżywek. Dr Lucy przypomina, że w przypadku golden retrieverów bardzo ważna jest należyta higiena uszu. W linii Casual znajdziecie nasz płyn do ich pielęgnacji. Pomocny będzie też ceniony i lubiany krem do łap i nosków, również z naszej linii Casual. Biorąc pod uwagę fakt, że sierść golden retrieverów jest bardzo gęsta, koniecznością jest należyte zabezpieczenie pupila przed kleszczami, gdyż w obfitym podszerstku trudno je wypatrzeć. Poza środkami zalecanymi przez weterynarza warto więc sięgnąć też po nasz preparat w sprayu, odstraszający kleszcze i komary.

Goldeny to popularne i cenione psy, które chętnie współpracują z człowiekiem. Ich sierść wymaga konsekwentnej pielęgnacji z wykorzystaniem odpowiednich kosmetyków dla golden retrieverów. Nie możemy też zapominać o higienie ich uszu oraz zabezpieczeniu przeciwko kleszczom. Najpotrzebniejsze kosmetyki dla psów, które przysłużą się sierści i skórze Waszych goldenów znajdziecie w ofercie naszego sklepu internetowego!