Sezon grillowy w zasadzie już się rozpoczął. Podczas pichcenia na świeżym powietrzu może towarzyszyć nam nasz pupil. Grillowanie z psem musi więc być bezpieczne. Jak o to bezpieczeństwo zadbać? Oto podstawowe ABC od Dr Lucy!
Któż z nas nie lubi grilla, który kojarzy się z błogim wypoczynkiem pod chmurką. Jeśli towarzyszy nam pies, musimy przestrzegać kilku zasad, aby bezpiecznie spędzić ten czas. I nie chodzi wyłącznie o temperaturę rozżarzonych węgli! Dr Lucy zaprasza do lektury na czasie!
Grill jest gorący!
Tego chyba nikomu z nas przypominać nie trzeba. Niektórzy wierzą bardziej już doświadczonym na słowo, a inni przekonują się o tym na własnej skórze. Siłą rzeczy wydawać mogłoby się, że psy też mają to na uwadze. Niestety takie przekonanie może mieć tragiczne w skutkach konsekwencje. Pachnące smakowicie na ruszcie potrawy stanowią łakomy kąsek dla naszych czworonogów. Szczególnie, jeśli smakołyki leżą przy krawędzi rusztu. Jest niemal pewne, że pies, który postanowi je stamtąd zdjąć poparzy się, a przy odrobinie nieszczęścia – wystraszy i przewróci grill. Przez to ucierpieć mogą też osoby, które znajdują się akurat w jego pobliżu. Dr Lucy apeluje, aby w towarzystwie psa nie pozostawiać więc grilla bez opieki, a nawet jeśli ta opieka jest, psa od grilla utrzymywać możliwie daleko. Nie tylko sama temperatura może być czynnikiem, który jest dla czworonoga niebezpieczny. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę podczas grillowania z psem?
Co spadnie, to dla psa?
Potrawy z naszego grilla raczej nie powinny stanowić elementu menu czworonoga. Mięso czy warzywa najczęściej przyprawiamy kupnymi bądź autorskimi mieszankami grillowymi, aby nadać im charakterystyczny smak i aromat. Najczęściej w ich składzie znajdują się przyprawy ostre, jak chilli i pieprz. Te nie służą z kolei układowi pokarmowemu naszego pupila. Potrawy, które z jakichś przyczyn spadną nam z rusztu wystarczy opłukać, przyprawić i położyć na niego na nowo. Nie częstujmy nimi psa. Nie dzielmy się z nim też także już z talerza, choć najpewniej będzie prosił o to tym swoim błagalnym wzrokiem. Musimy uświadomić sobie fakt, że ta chwila kulinarnej rozkoszy nie będzie warta jego problemów żołądkowych i trawiennych. Uwaga również na kości! Szczególnie te drobiowe. Sytuacji nie poprawia fakt, że kurczak wśród miłośników grilla cieszy się dużą popularnością. Kości po prostu wyrzućmy – ale oczywiście nie w zarośla, w których na pewno nasz pupil je wywęszy. Zamiast tego lepiej mieć pod ręką odpowiednią zabezpieczony, polowy śmietniczek.
Czym poczęstować psa?
No dobrze. Grillowanym jedzeniem z psem się nie dzielimy, ale czy ma on tak siedzieć o pustym pysku? Nie! Możemy w ramach odstępstwa od reguły zwiększyć okazjonalnie udział smaczków w dziennej dawce kalorii. Raz, nie zawsze! Również i gości poprośmy, aby zamiast częstować psa ze swojego talerza wykorzystali gamę psich smaczków, w które umieszczamy w zasięgu ręki. Z wyprzedzeniem możemy też przygotować odrobinę surowego mięsa albo lubiane przez pupila warzywa, których nie będziemy przyprawiać i grillować. Dzięki temu wszystkim będzie przyjemnie i miło, a pies nie będzie cierpieć z powodów trawiennych.
Uwaga na kleszcze
Jeśli mowa o przyjemnym czasie w plenerze, nie możemy zapominać o ochronie przeciwko kleszczom. Pomocny będzie w tym repelent z linii Dr Lucy Home. Jeśli preferujecie jednak coś bardziej wegańskiego, z pomocą przychodzi z kolei linia Dr Lucy Eco, w której ekologiczny i wegański repelent na komary i kleszcze umieściliśmy w szklanej butelce z recyklingu. Tego rodzaju preparaty stanowią świetne uzupełnienie ochrony, którą zaleci lekarz weterynarii. Pomimo wszystko szatę czworonoga warto sprawdzić, aby wybrać z niej ewentualnych pasażerów na gapę. Pomocny będzie do tego odpowiedni grzebień oraz spray do rozczesywania sierści psa.
Początek maja kojarzy się z rozpoczęciem sezonu grillowego. Pamiętajmy o tym, że pies może nie być świadomy temperatury rusztu. Dr Lucy poleca też częstować czworonoga smakami, zamiast potrawami z talerza! Nie zapominajmy też należytej ochronie przeciwko kleszczom. Preparaty, które będą w tym pomocne znajdziecie w naszym sklepie internetowym, podobnie jak ułatwiający przegląd włosów spray do rozczesywania sierści psa.