Blog

Jak chronić psa przed kleszczami?

Klucze dzikich gęsi zaczynają na powrót przecinać nasze niebo, a dni stają się dłuższe i cieplejsze, zachęcając do spacerów na łonie natury. W Dr Lucy wiemy, że jest to odpowiedni czas, aby zadać sobie pytanie: jak chronić psa przed kleszczami? I to pomimo tego, że niby wciąż mamy zimę.

Każdy właściciel czworonoga powinien wiedzieć, jakie niebezpieczeństwo dla niego czai się w zaroślach. Świadomość tego, jak chronić psa przed kleszczami może pomóc uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych. Niestety nie wymyślono jeszcze metody, która byłaby w pełni skuteczna. Możemy jednak znacznie zminimalizować ryzyko wkłucia kleszczy w psią skórę. W jaki sposób? Sprawdźcie razem z Dr Lucy!

Aktywność kleszczy

To, że kleszcze nie atakują przed czerwcem czy majem jest niestety mitem. Ostatnimi laty zimy nie są tak mroźne, jak dawniej. Częstsze i dłuższe są też okresy, kiedy temperatura przekracza kilka stopni Celsjusza zarówno w grudniu, styczniu, jak i lutym. Wszystko to ma wpływ na żerowanie kleszczy, które mogą być aktywne nawet przez cały rok. Ich wzmożony apetyt na początku marca nie powinien więc dziwić, pomimo tego, że szczyt ich aktywności przypada na późniejsze miesiące. Wybierając się w tym okresie czasu na spacer musimy wiedzieć, jak chronić psa przed kleszczami i aktywnie z tej wiedzy korzystać.

Gdzie spotkać możemy kleszcze?

Na pajęczaki te najczęściej natrafimy w lasach i na łąkach. Szczególnie upodobały sobie paprocie, wysoką trawę oraz zarośla i krzewy. Wbrew obiegowej opinii z trudem spotkamy je na drzewach. Na dobre zadomowiły się natomiast w naszych ogrodach czy miejskich parkach. Odpowiadając na pytanie, jak chronić psa przed kleszczami, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na świadomość zagrożenia. Bardzo łatwo je przeoczyć. Są niewielkie i wkłuwają się w ciało bezboleśnie. W gęstej sierści są praktycznie niewidoczne, a po “posiłku” oddalają się niepostrzeżenie. Pozostawiają po sobie niejednokrotnie niepożądane infekcje, a nawet groźne dla życia zwierzęcia choroby.

Specjalne preparaty

Na rynku znajdziemy sporo różnych preparatów do ochrony psów przed kleszczami. Mogą mieć postać kropli, tabletek, obroży czy sprayów. Specjaliści najczęściej zalecają korzystanie z preparatów poleconych przez weterynarza i uzupełnienie go innymi metodami ochrony. Świetnie sprawdzą się w tym celu właśnie różnego rodzaju spraye. W sklepie internetowym Dr Lucy znajdziecie dwa – jeden w linii Casual a drugi – Dr Lucy Eco. Warto wspomnieć, że jego receptura została oparta wyłącznie o naturalne, wegańskie składniki, których działanie odstraszające kleszcze jest znane od wielu, wielu lat. Niestety, żadne metody nie dają nam całkowitej pewności, a jedynie zmniejszają ryzyko ukąszenia. Jak chronić psa przed kleszczami, aby osiągnąć maksymalną skuteczność?

Kontrola sierści i skóry

Nie możemy rezygnować z organoleptycznego przeglądu sierści i skóry psa po spacerach. I choć kosztuje to cenny czas, to daje całkiem niezłe efekty. Kołtuny i gęsty podszerstek będą utrudniać nam zadanie, dlatego należytą uwagę powinniśmy przykładać do bieżącej pielęgnacji sierści naszego pupila. Dr Lucy wyposaży Was w niezbędne ku temu psie kosmetyki, w tym spray do rozczesywania sierści psa. Po każdym spacerze naszego czworonoga powinniśmy dokładnie obejrzeć. Nie ograniczajmy się wyłącznie do pachwin czy brzucha. Kleszcz potrafi wędrować po całym ciele i wkłuć się dopiero, kiedy znajdzie odpowiadające mu miejsce. To z drugiej strony daje nam trochę więcej czasu na to, aby go znaleźć i zażegnać niebezpieczeństwo. Wykonajmy więc przegląd całej sierści. Pomocniczo korzystać też możemy z odpowiednich narzędzi, jak gęste grzebienie, którymi możemy kleszcze wyczesać. Dzięki tym zabiegom znacząco zmniejszamy szansę pajęczego pasażera na gapę na posiłek. A co, jeśli już się wgryzie?

Usuwanie mechaniczne

Musimy się go jak najszybciej pozbyć. Czas gra tu sporą rolę. Najlepiej wyposażyć swoją psią apteczkę w specjalne narzędzia do mechanicznego usuwania kleszczy, które zakupić możemy w sklepach zoologicznych. Jeśli nie mamy takowego pod ręką, musimy posiłkować się pęsetą. Chwytamy nią kleszcza jak najbliżej skóry i zdecydowanym obrotowym ruchem usuwamy z niej. Ranę należy zdezynfekować a pajęczaka zabezpieczyć w pojemniku, na przykład słoiczku. Aby mieć pewność, że kleszcz, który ukąsił naszego pupila nie przenosił groźnej babeszjozy, możemy oddać go do kliniki w celu przebadania go pod kątem jej obecności. Jeśli część kleszcza zostanie w rance, również powinniśmy udać się do gabinetu weterynaryjnego celem jej oczyszczenia. Nigdy nie smarujemy kleszcza masłem, kremem czy alkoholem. Nie próbujemy usunąć go też palcami. Może to spowodować wprowadzenie do ciała psa niebezpiecznych patogenów.

Jak chronić psa przed kleszczami, skoro coraz częściej spotykamy je w parku, a nawet w ogrodzie? Musimy mieć świadomość ich powszechnego występowania i stosować odpowiednie preparaty ochronne. Używanie kosmetyków dla psów i utrzymywanie sierści w dobrej kondycji, pozwala na łatwiejszy, mechaniczny jej przegląd w poszukiwaniu niechcianych pajęczaków. Powinniśmy więc działać kompleksowo. Stosowanie specyfików w kroplach czy tabletkach należy skonsultować z lekarzem weterynarii. W dobre i skuteczne repelenty zaopatrzycie się w Dr Lucy, podobnie jak w niezbędne kosmetyki dla psów. Znajdziecie je w naszym sklepie internetowym.