Czy należy kąpać szczeniaka? Jaki jest dobry moment na pierwszą kąpiel? Czy jeśli przywiozłem psa ze schroniska to należy go wykąpać od razu? Czy po spacerze w deszczowy dzień należy nakłonić psa do kąpieli, żeby nie ubłocił całego mieszkania? Dr Lucy odpowiada: to zależy od rasy psa, pory roku i warunków, w jakich żyje na co dzień. Można jednak wyodrębnić kilka uniwersalnych porad, które sprawdzą się w każdym domu. Oto one!
Jak kąpać psa?

KĄPIEL SZCZENIAKA

Przez kilka pierwszych tygodni szczenięta nie potrzebują kąpieli. O ich higienę najlepiej zadba ich mama 😊 W tym szczególnym momencie niemowlęctwa każda ingerencja człowieka w oczyszczanie sierści będzie bardzo źle odebrana przez suczkę. Nie zakłócajmy naturalnego procesu. W momencie, kiedy pieski trafią do naszych mieszkań (mają wtedy najczęściej 10-12 tygodni) również należy dać im czas na oswojenie z domownikami i zaaklimatyzowanie się. Jeśli w tym czasie nasz pupil znacząco się pobrudzi, wystarczy delikatnie przetrzeć takie miejsce nawilżoną chusteczką bądź ręcznikiem.

PIERWSZA KĄPIEL PSA

Odwlekanie pierwszej kąpieli jest właściwe również ze względu na dopiero budujący się mechanizm odpornościowy zwierzęcia – pozwólmy, aby wykształcił się w pełni. Weterynarze sugerują, aby pierwszą kąpiel przeprowadzać stopniowo u 3-4 miesięcznego szczeniaka – jeśli piesek boi się wody i chce uciec z wanny, należy mu na to pozwolić. Można spróbować przez kilka kolejnych dni oswajać go z wodą, podczas kąpieli być bardzo delikatnym i w międzyczasie głaskać psa, aby w każdym momencie czuł się spokojny, a następnie nadmiar wody z sierści delikatnie odcisnąć w ręcznik. Nie wolno trzeć psa – w wyniku takiego działania mogą pojawić się kołtuny. Po kąpieli należy wysuszyć psa suszarką i nie pozwolić, aby biegał mokry po dworze. Szczeniak bardzo szybko może się wtedy przeziębić.

Inaczej należy postępować, jeśli zabieramy psa z ulicy lub schroniska – w takim przypadku należy psa wykąpać wcześniej, aby pozbyć się brudu, pcheł i bakterii. Pamiętajmy jednak, że pies będzie zestresowany nowym miejscem oraz z bagażem nieznanych nam doświadczeń może bronić się przed próbami wzięcia na ręce i umieszczenia w wannie. Warto postępować z nim równie delikatnie, jak ze szczeniakiem, by z czasem wypracować wzajemne zaufanie.

Po kąpieli dobrze by było uraczyć psa jego ulubionym smakołykiem lub poświęcić czas na zabawę z nim. Taka nagroda na pewno wynagrodzi mu wszelkie trudy 😊

KOSMETYKI DO KĄPIELI

Jeśli chodzi o dorosłe psy, przy wyborze kosmetyków do kąpieli należy uwzględnić naturalne potrzeby ich skóry. Szampon powinien być dedykowany konkretnej rasie albo typowi włosów – na opakowaniach dobrych kosmetyków zawsze możemy znaleźć podpowiedź, dla jakich zwierząt są przeznaczone. Psy nie lubią kosmetyków o bardzo intensywnym zapachu. Jeśli użyjemy takich produktów, musimy mieć świadomość, że pies tuż po kąpieli zrobi wszystko żeby się go pozbyć. Starajmy się również nie używać ludzkich szamponów ani żeli pod prysznic, ponieważ zawierają dużo więcej substancji chemicznych niż te przeznaczone dla naszych pupili oraz mają pH niewłaściwe dla ich skóry.

Kosmetyki do kąpieli dla szczeniąt powinny posiadać bardzo delikatne substancje myjące oraz bardzo dobry skład. Szampon i odżywkę należy dobrać również pod względem długości sierści – co innego sprawdzi się psom krótkowłosym, a co innego długowłosym. Dr Lucy przedstawiła swoje wybory TUTAJ. Spośród szerokiego asortymentu linii Casual i Pro każdy piesek znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

KĄPIEL DOROSŁEGO PSA

Dorosłe psy różnią się między sobą długością włosia, temperamentem, aktywnością oraz zwykłymi, codziennymi nawykami – jedne z nich będą uwielbiały tarzać się w kałużach po deszczu, nie pogardzą również szansą wdepnięcia w świeże błoto, podczas gdy inne w takie dni nie będą chciały wyjść nawet na krótki spacer. Moment kąpieli musi uwzględniać również potrzeby właściciela, szczególnie kiedy pies śpi z nim w jednym łóżku lub uwielbia wylegiwać się na fotelach czy kanapie. Nieformalnie przyjętą zasadą jest kąpanie psa nie częściej niż co 3-6 miesięcy, chyba, że częstszego mycia wymaga specjalna struktura włosia niektórych ras. Dr Lucy przygotowała kosmetyki również z myślą o dorosłych pupilach – kliknij tutaj, aby zapoznać się z ofertą.

AKCESORIA DO KĄPIELI

Pies powinien mieć nie tylko swoje kosmetyki przeznaczone dla jego potrzeb, ale również własny ręcznik. Przydatna może okazać się mata antypoślizgowa, która będzie chroniła zwierzę przed poślizgnięciem w wannie. Ulubiona zabawka podczas mycia może na chwilę odciągnąć psią uwagę, a ukochany smakołyk z pewnością ucieszy go po myciu. Dr Lucy radzi: zrób wszystko, aby uprzyjemnić swojemu pupilowi czas kąpieli. Jeśli będziesz przy nich i okażesz mu wsparcie i zrozumienie, Twój piesek będzie czuł się dużo lepiej.

Powodzenia!