Blog

Jak często wyczesywać psa?

Wielu z nas zastanawia się nad tym, jak często wyczesywać psa. Odpowiedź na to pytanie może być szokiem. Szczególnie dla tych, którzy ze szczotką czy grzebieniem do sierści nie są za pan brat!

Jak często wyczesywać psa? Czy raz na miesiąc wystarczy? A może powinniśmy częściej – raz w tygodniu? Niektórzy mogą być zdziwieni odpowiedziami na te pytania… Sprawdźmy je więc razem z Dr Lucy!

Rodzaj sierści ma znaczenie

Z uwagi na budowę szaty wyróżnić możemy sierść podszerstkową, składająca się z dwóch warstw, oraz jednowarstwową szatę, tworzoną wyłącznie przez włosy okrywowe. Te psy, których sierść wyposażona jest w podszerstek, dwa razy w roku linieją, czyli potocznie mówiąc gubią sierść i wymagają w tym okresie wzmożonego wyczesywania. Jest jedno ale. Mechanizm linienia jest fizjologicznie związany ze zmianą temperatury otoczenia. W warunkach naturalnych wymiana sierści pozwala na dostosowanie właściwości termicznych szaty do czynników środowiskowych. W Dr Lucy wiemy jednak, że bytowanie w domu często te mechanizmy zaburza sprawiając, że pies po trochu gubi sierść przez cały rok, zamiast „raz a porządnie” dwa razy w roku. Jeśli więc planowaliśmy podszerstkowca wyczesywać tylko w okresie linienia, to nie tędy droga. Będziemy musieli robić to częściej. Także poza okresem linienia psa należy bowiem wyczesywać. Pozwala to usunąć martwe włosy z sierści, usunąć zabrudzenia oraz dotlenić skórę. Te aspekty dotyczą także tych czworonogów, które podszerstka nie posiadają.

Zdrowa skóra to podstawa

Zdrowe i mocne włosy nie wyrosną z zaniedbanej skóry. Filcowanie sierści sprzyja podrażnieniom a nawet infekcjom, które mogą doprowadzić do nadmiernego wypadania włosów. Wyczesywanie sprzyja więc zdrowiu skóry, która dzięki przerzedzonym włosom może nieco odetchnąć. Warto też zadbać o nią stosowaną odżywką dla psa, która nawilży i zregeneruje skórę, dostarczając jej niezbędnych witamin i minerałów. Ważne, aby stosować odpowiednie kosmetyki dla psów, opracowane do danego rodzaju sierści. Pod żadnym pozorem nie używajmy do sierści psa kosmetyków przeznaczony dla ludzi, z uwagi na różne pH skóry!

Kosmetyki dla psów

Wspomniane odżywki dla psa, podobnie jak szampony, mają jeszcze jedną zaletę. Znacząco ułatwią samą czynność wyczesywania. Dzięki temu przyjemniej będzie i mam i pupilowi. O ile szamponu dla psa w większości przypadków będziemy używać z ograniczoną częstotliwością, o tyle odżywkę powinniśmy mieć zawsze pod ręką. Szczególnie taką bez spłukiwania, w formie sprayu. Będziemy mogli sięgnąć po nią pomiędzy kąpielami. To ważne, gdyż znaczna część domowych podszerstkowców udaje się do brodzika raz na kilka miesięcy. Wyczesywanie natomiast odbywać się musi znacznie częściej.

Odpowiednie narzędzia, technika i częstotliwość

Aby osiągnąć jak najlepsze efekty wyczesywania, niezbędne będą odpowiednie ku temu narzędzia. W tym wpisie znajdziecie informacje dotyczące tych najpopularniejszych. Ważna jest też właściwa technika. Jeśli nie macie pewności co do sposobu wyczesywania sierści Waszego pupila, warto umówić się na wizytę do groomera, który ją zaprezentuj. Jak często wyczesywać psa? Przyjmuje się, że raz w tygodniu to optymalna częstotliwość przy założeniu, że nie mamy do czynienia z linieniem – wtedy warto robić to częściej, nawet kilka razy w tygodniu. Polecamy jednak skonsultować te kwestie ze specjalistą od psiej sierści, czyli groomerem, który biorąc pod uwagę twardość włosa czy tendencję do filcowania fachowo nam doradzi. Pamiętajmy też, że im pies lepiej i dokładniej wyczesany, tym mniej uciążliwej sierści zbierającej się w zakamarkach mieszkania! I nie zapominajmy o użyciu dobrych kosmetyków dla psów, które tę czynność ułatwią!

Pielęgnacja sierści to konieczność, od której ucieczki nie ma. Jak często wyczesywać psa? Raz w tygodniu to bezwzględne minimum, a raz dziennie nie będzie przesadą. Pracę ułatwią i umilą odpowiednie kosmetyki dla psów od Dr Lucy, które zamówić możecie w naszym sklepie internetowym!