Blog

Jak dbać o psie uszy?

Są jednym z najważniejszych narządów zmysłu naszego czworonoga. Wymagają umiejętnej pielęgnacji, aby zachować je w czystości i uniknąć stanów zapalnych. Dr Lucy podpowie Wam, jak dbać o psie uszy.

Psie uszy wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby należycie spełniały swoją funkcję i nie były źródłem psiego dyskomfortu. Jak o nie dbać? Choć czynności higieniczne nie należą tu do skomplikowanych, musimy być ostrożni i delikatni.

Czy psie uszy trzeba czyścić?

Zdrowe i zadbane uszy u czworonoga to konieczność. Niestety czasem o niej zapominamy, skupiając się jedynie na pielęgnacji sierści czy skóry. Jak dbać o psie uszy? Przede wszystkim powinniśmy zachować je w czystości. Dzięki temu nie będzie zalegać w nich nadmiar woskowiny oraz innych zabrudzeń, które stanowić mogą doskonałą pożywkę dla bakterii czy grzybów. Jeśli infekcja już się rozwinie, cierpieć będzie nasz pupil. Towarzyszący stanom zapalnym dyskomfort może wiązać się nie tylko z bólem, ale również i świądem, prowokującym drapanie. Zraniona pazurem delikatna skóra uszu tylko skomplikuje sytuację. Warto tych komplikacji unikać, stosując odpowiednią pielęgnację psich uszu, zapewniając im czystość i należytą kondycję.

Uszy uszom nierówne

Ras psów jest naprawdę sporo. Niektóre z nich są bardziej podatne na choroby uszu od innych i wymagają większej uwagi w zakresie ich higieny. Mowa głównie o psach, których długie uszy opadają, utrudniając tym samym należytą wentylację kanałów słuchowych. Dobrymi przykładami będą tu jamnik, basset czy spaniel. Jak dbać o psie uszy w ich przypadku? Czy rasy te wymagają jakichś specjalnych zabiegów higienicznych w stosunku do innych? Okazuje się, że nie. Poza tą różnicą, że ich uszy powinniśmy kontrolować i czyścić po prostu częściej. Przyjmuje się, żeby do psich uszu zaglądać nawet raz na tydzień. Nie każdy pies będzie wymagał ich czyszczenia z taką częstotliwością. Dużo zależy od stylu życia czworonoga, jego aktywności, a nawet diety. Stąd uszy uszom nierówne. Ważne, aby mieć nad nimi kontrolę i w razie konieczności umieć je wyczyścić. Jak to zrobić? Co ciekawe, Kosmetyki Dr Lucy będą tu pomocne.

Jak czyścić psie uszy?

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, żeby nie posługiwać się patyczkami higienicznymi. Przygotujmy za to płatki kosmetyczne i dobry płyn do pielęgnacji uszu psa. Pomoże usunąć zabrudzenia, a delikatną skórę nawilży, pozostawiając przyjemny zapach. Polecamy do tego celu nasz preparat z linii Dr Lucy Home, który znajdziecie tutaj. Jeden ze sposobów czyszczenia psich uszu polega na zwilżeniu płynem płatka kosmetycznego a następnie delikatnym przetarciu nim wnętrza małżowiny usznej czworonoga. Drugim jest wkroplenie na wewnętrzną część małżowiny usznej kilku kropel płynu, delikatne jej rozmasowanie, a następnie zebranie z wewnętrznej jej strony rozpuszczonego brudu płatkiem kosmetycznym. Niezależnie od wybranego sposobu pamiętać powinniśmy o kontrolowaniu stanu psich uszu. Jeśli kontroli tej zaniechamy – zwiększamy ryzyko wystąpienia niebezpiecznych chorób.

Ważne! Nie zapominajmy o psich uszach po kąpieli, delikatnie usuwając z małżowiny wodę płatkiem kosmetycznym. Koniecznie uzupełnijcie Wasze psie kosmetyki o dobry płyn do pielęgnacji uszu psa!

Pomoże weterynarz

Gdy podejrzewamy, że nasz pies może mieć do czynienia z chorobą uszu, nie działajmy na własną rękę. Ich infekcje często powodują ból. Aby minął, trzeba pozbyć się przyczyny. Bakterie i grzyby najlepiej zwalczać farmakologicznie po konsultacji z weterynarzem. Dokona on rozpoznania podłoża infekcji i zaleci odpowiednie leczenie. Jeśli więc zauważymy, że nasz pies drapie ucho, chodzi z przechyloną głową w jedną stronę, potrząsa głową czy unika głaskania po głowie, z uszu roztacza nieprzyjemną woń – nie traćmy czasu i umówmy wizytę u psiego lekarza.

Jak dbać o psie uszy? Należy uszykować płatki kosmetyczne, odpowiedni płyn do pielęgnacji uszu psa i umiejętnie je wyczyścić. W większości przypadków to wystarczy, aby były zdrowe i zadbane. Jeśli jednak mamy wątpliwości co do ich stanu skonsultujmy sprawę z weterynarzem. Dobry płyn do pielęgnacji uszu psa dostaniecie w naszym sklepie internetowym, podobnie jak inne niezbędne psie kosmetyki!