Blog

Jak dbać o sierść amstaffa?

Umięśnione amstaffy potrafią wystraszyć. Trochę nie ze swojej winy zmagają się z nieuczciwymi stereotypami, których źródło tkwi w nieodpowiedzialności niektórych opiekunów psów tej rasy. Odpowiednia pielęgnacja ich sierści nie powinna natomiast sprawić trudności. Jak się za nią zabrać?

Amstaffy zyskały sporą popularność, niestety nie tylko w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Potrzebują odpowiedniego szkolenia, najlepiej już od szczeniaka. Choć ich sierść nie wymaga zbyt wiele zachodu, pielęgnacja umysłu i charakteru musi być prowadzona przez doświadczonego przewodnika.

Amstaff – krótka charakterystyka

American Staffordshire Terriery, czyli w skrócie amstaffy, postrzegane są jako psy obronne. Swą sylwetką, umięśnieniem i groźnym spojrzeniem budzą należyty szacunek. Choć dziś najczęściej pełnią funkcję psów rodzinnych, zdecydowanie nie jest to rasa dla wszystkich. Wymaga sporej aktywności fizycznej i przemyślanego szkolenia. Trzeba mieć na uwadze również to, że amstaffy wbrew pozorom są bardzo wrażliwe. Uraza powodować może niebezpieczne zachowania, szczególnie, jeśli szkolenie prowadzone było nienależycie. Właśnie błędy w szkoleniu – mniej lub bardziej świadome – przyczyniły się do tego, że rasa ta postrzegana jest dziś przez pryzmat agresji w stosunku do innych psów a nawet ludzi. Tymczasem najczęściej winni są właśnie ludzcy przewodnicy tych pięknych i majestatycznych psów.

Rodzaj sierści amstaffa

Sierść amstaffów jest krótka, ze sztywnymi, twardymi włosami, mocno przylegającymi do ciała. W dotyku jest przyjemnie gładka. Pozbawiona jest natomiast podszerstka, przez co amstaffów nie dotyka sezonowe linienie. Martwe włosy, które pies gubi, potrafią uporczywie wbijać się w garderobę, pościel czy dywan, Jeśli chodzi o umaszczenie – dopuszczalne jest tu prawie każde: jednolite, łaciate i kolorowe, z wyłączeniem jednolitej bieli, a także wątrobianego i czarnego podpalanego.

Sierść amstaffa – jak pielęgnować?

Pielęgnacja sierści amstaffa nie jest wielkim wyzwaniem. Od czasu do czasu wymaga wyczesania, które pomoże usunąć martwe włosy z sierści. Szczególnie polecane w tym celu są sztywne szczotki. Kąpiele odbywać się powinny jedynie w przypadku silnego zabrudzenia sierści, z wykorzystaniem odpowiednich kosmetyków dla amstaffa. Skóra tych psów pokryta jest ochronną warstwą łoju, który zabezpiecza ją przed czynnikami zewnętrznymi, a częste kąpiele mogłoby tę naturalną barierę nadwyrężyć. Amstaffy mogą mieć skłonność do atopowego zapalenia skóry, alergii pokarmowych lub kontaktowych. Warto korzystać więc z kosmetyków dla psów o delikatnym działaniu, szczególnie tych hipoalergicznych.

Jakie kosmetyki dla amstaffa wybrać?

Podczas pielęgnacji amstaffów używać powinniśmy kosmetyków dla psów o sierści krótkiej i gładkiej, które są bezpieczne i delikatne dla skóry. Z racji skłonności do AZS i alergii warto wybierać preparaty hipoalergiczne. Dr Lucy w swojej ofercie posiada idealny szampon dla amstaffa oraz odżywkę odpowiednią na potrzeby jego skóry i sierści. Pomiędzy kąpielami z powodzeniem korzystać można z szamponu na sucho z alantoiną. Ochronny krem do łapek i nosków przyda się podczas zimowych spacerów. Latem koniecznie zabezpieczajmy psa przed kleszczami, Pomocny będzie w tym celu nasz spray z linii Dr Lucy Eco – naturalny i delikatny repelent, który nie będzie narażać skóry amstaffa na podrażnienia.

American Staffordshire Terriery to umięśnione, masywne psy. Wymagają odpowiedzialnego opiekuna, który nie będzie igrać z ich wrażliwością. Choć szkolenie amstaffa wymaga niemałego doświadczenia, z pielęgnacją jego sierści poradzi sobie chyba każdy. Ważne, aby używać do tego celu odpowiednich i delikatnych kosmetyków dla amstaffa, które zakupić możecie w naszym sklepie internetowym!