Blog

Jak dbać o zęby psa?

Psie zęby nie są z tytanu. Wymagają należytej higieny, aby były zdrowe i mocne. Jak dbać o zęby psa? Okazuje się, że sprawa wcale nie jest skomplikowana, ale szczotka i pasta do zębów psa to nie wszystko.

Jama ustna wymaga odpowiedniej higieny. Jeśli ją zaniedbamy, narażamy czworonoga na nieprzyjemności, a nawet poważne schorzenia. Dlatego musimy wiedzieć, jak dbać o zęby psa, aby skutecznie usuwać z nich płytkę nazębną i bakterie. Niezbędna będzie odpowiednia pasta do zębów psa, ale pamiętać musimy też o kilku innych rzeczach.

Garść informacji o psich zębach

Psom, podobnie jak ludziom, najpierw wyrastają zęby mleczne. Wyrzynają się one między drugim a czwartym tygodniem życia szczenięcia. Etap ten powinien zakończyć się około dziesiątego tygodnia od przyjścia na świat stanem czternastu mlecznych zębów w szczęce i takiej samej ich ilości w żuchwie. Po kilku miesiącach nasz pupil zacznie intensywnie żuć i gryźć to, co w zasięgu pyska, aby zniwelować dyskomfort powodowany przez wymianę zębów mlecznych na stałe. Przyjmuje się, że do około ósmego miesiąca życia nasz bohater powinien mieć już w pysku komplet zębów stałych w ilości dwudziestu w szczęce i dwudziestu dwóch w żuchwie. Ich budowa sprawia, że pies jest wszystkożerny – może skutecznie spożywać pożywienie pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego.

Choroby uzębienia

Wiedza o tym, jak dbać o zęby psa jest niezbędna, gdyż dotykają je niestety różnego rodzaju schorzenia. Wydawać mogłoby się, że najczęstszym jest próchnica. Okazuje się jednak, że jest ona u czworonogów stosunkowo rzadka, w przeciwieństwie do kamienia nazębnego. Ten z czasem powodować może stany zapalne przyzębia czy dziąseł. W skrajnych przypadkach mogą one doprowadzić do poważnych zaburzeń pracy całego organizmu, kiedy to infekcja rozprzestrzenia się na okoliczne tkanki a nawet do krwioobiegu. Co więc należy zrobić, aby zminimalizować to ryzyko?

Prawidłowa higiena psich zębów

Jak dbać o zęby psa? Odpowiednie, nieskomplikowane czynności pozwolą zachować zdrowie psim zębom na dłużej. Mowa przede wszystkim o fizycznym ich oczyszczaniu z osadu i płytki nazębnej poprzez szczotkowanie z wykorzystaniem specjalnej pasty do zębów psa. Pod żadnym pozorem nie stosujmy ludzkiej – zawierać może substancje, które są dla niego toksyczne, nie wspominając o innym współczynniku pH. Pasta do psich zębów musi być przeznaczona specjalnie dla nich. Na szczęście poza kosmetykami dla psów do pielęgnacji sierści, w ofercie Dr Lucy Eco mamy specjalną pastę do zębów psa, która jest także ekologiczna i wegańska. Stosować ją powinniśmy codziennie, dokładnie szczotkując uzębienie czworonoga. Co ważne, nie ma potrzeby, aby trwało to tyle czasu, ile w przypadku naszych ludzkich zębów. Trzydzieści sekund szczotkowania pozwoli na skuteczne pozbycie się nadmiaru osadów i płytki nazębnej. Uzupełniająco możemy stosować też specjalistyczne gryzaki, których porowata powierzchnia usuwa podczas gryzienia część nagromadzonej płytki nazębnej. To jednak nie wszystko. Co jeszcze możemy zrobić, aby dbać o zęby psa?

Kontrola stanu psich zębów

Od czasu do czasu należy wybrać się na kontrolę stanu uzębienia naszego czworonoga. Specjaliści zalecają taką wizytę u weterynarza nawet co sześć miesięcy. Ma to swoje uzasadnienie – pies nie powie nam przecież, że ząb go boli. Niemniej jednak pomiędzy wizytami wskazana jest po prostu obserwacja. Jeśli zauważymy, że pies gryzie w inny sposób, niż zazwyczaj, unika gryzienia którąś stroną lub gryzie z nienaturalną wręcz delikatnością – udajmy się do specjalisty aby sprawdzić, czy przyczyną tego stanu rzeczy nie jest właśnie ból zęba.

Jak dbać o zęby psa? Przede wszystkim zachowując należytą higienę jego jamy ustnej. Naszym głównym zadaniem będzie szczotkowanie z wykorzystaniem odpowiedniej pasty do zębów psa, która dostępna jest w sklepie internetowym Dr Lucy. Szczoteczkę dobierzecie indywidualnie w każdym sklepie zoologicznym – ich oferta jest bardzo szeroka. Nie zapominajmy o okresowych kontrolach psiego uzębienia u lekarza weterynarii!