Blog

Jak kąpać psa?

Psia sierść wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Podstawowym zabiegiem, dzięki któremu możemy zadbać o jej czystość jest oczywiście kąpiel. Wielu z nas zadaje sobie jednak pytanie, jak tę czynność przeprowadzić, aby z jednej strony osiągnąć zamierzony efekt, a z drugiej – nie zrazić pupila do wody lub nawet mu zaszkodzić. Nie bez znaczenia będą też odpowiednie psie kosmetyki. Podpowiadamy, jak kąpać psa i robić to prawidłowo.

Pies w wannie czy pod prysznicem to dla niektórych prawdziwa udręka. Nie wspominając już o czynnościach poprzedzających umieszczenie go w docelowym miejscu łazienki. Niestety rezygnacja z kąpieli nie jest dobrym rozwiązaniem. Sierść wymaga bowiem odpowiedniej pielęgnacji, a mycie jest najczęściej jej nieodzownym elementem. Choć psy krótkowłose zazwyczaj potrzebują jej rzadziej. Aby uzyskać zadowalające efekty trzeba jednak wiedzieć, jak kąpać psa, a do tego stosować skuteczne psie kosmetyki. Pomimo tego, że czynność ta wydaje się z pozoru prosta, to rzeczywistość może okazać się nieco inna. Oto, jak powinniśmy dobrze się do tego zabrać.

Sierść u psa – różne rodzaje

Głównie od rodzaju sierści będzie zależeć to, z jaką częstotliwością powinniśmy umieszczać pupila pod prysznicem czy w wannie. To jednak nie wszystko, co musimy wziąć pod uwagę. Wiedząc dokładnie, z jakim rodzajem sierści mamy do czynienia, będziemy w stanie dobrać odpowiednie dla niej kosmetyki, jak szampony dla psa. Można ją podzielić pod wieloma względami, ale głównym kryterium jest jej długość:

Psy krótkowłose, np. Basset, beagle, bokser, buldog francuski, jamnik, gończy polski, labrador, owczarek niemiecki, posokowiec bawarski, Jack Russell Terrier
Długowłose psy, np. Yorkshire terrier, bichony, shih tzu, chart afgański, cocker spaniel, seter, jamnik długowłosy, chin japoński, a także collie rough, nowofundland, berneński pies pasterski czy border collie

Należy też mieć na uwadze specyficzne potrzeby sierści danej rasy, które wymagać mogą niestandardowych działań. Psy, których sierść wykazuje tendencję do zbijania się w kołtuny, poza kąpielą będą potrzebować też dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Wiele zależy też od tego, czy pies ma podszerstek czy też jedwabiste, lejące włosy. Musimy pamiętać o tym, że kompleksowa pielęgnacja najczęściej nie kończy się wyłącznie na kąpieli i szamponie, a poza wyczesywaniem pomocna może być między innymi także odpowiednia odżywka do sierści psa. Ta może być stosowana zarówno w wannie, jaki poza nią, dzięki wygodnej formie sprayu, który nie wymaga spłukiwania.

Jak często można kąpać psa?

Generalnie przyjmuje się, że psy powinny być kąpane raz na kilka miesięcy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że częstotliwość ta zależy od wielu czynników, jak chociażby rodzaj sierści, o czym już wspominaliśmy. Długowłose psy z sierścią lejącą i jedwabistą będą wymagać jej częściej, nawet raz w tygodniu. Ale sierść to nie jedyny determinant. Duży wpływ ma tu także styl życia, i to nie tylko naszego czworonoga. Pies, który większość czasu spędza na zewnątrz może wymagać częstszych kąpieli niż ten, który przebywa zazwyczaj w domu. Jeśli nasz pupil dzieli z nami łóżko, to nie powinniśmy zwlekać z kąpielą do czasu, aż pojawi się nieprzyjemny zapach, a sierść stanie się przetłuszczona i brudna. Nie bez znaczenia jest też jego aktywność fizyczna i to, czy preferuje on spokojne spacery czy dzikie buszowanie po wszelkich krzakach. W takiej sytuacji również można pozwolić sobie na częstsze mycie, choć po spacerze wystarczy zazwyczaj porządne czesanie i suchy szampon dla psa, szczególnie w przypadku tych krótkowłosych.

Kosmetyki dla psów

W temacie kosmetyków dla psów wspomnieć trzeba o tym, że bez większych problemów dobierzemy je do specyficznych wymagań sierści naszych czworonogów, korzystając z oferty sklepu Dr Lucy. Znajdziemy tam wszystko, czego potrzeba do jej pielęgnacji w łazience – od szamponów dla psa poprzez odżywki i inne, przydatne psie kosmetyki. Dzięki specjalnej linii Pro, która powstała w ścisłej współpracy z groomerami, możemy zaopatrzyć się również w profesjonalne szampony dla psów. Ważne jest to, aby korzystać wyłącznie z produktów o sprawdzonych recepturach, które zostały przebadane dermatologicznie. Te będą po prostu bezpieczne zarówno dla naszych czworonogów, jak i dla nas.

Odpowiednia technika mycia

Kiedy już wyposażymy się w odpowiednie kosmetyki dla psów i „zaciągniemy” naszego przyjaciela do łazienki, możemy rozpocząć zabiegi pielęgnacyjne umieściwszy psa w wannie, brodziku czy umywalce. Dla jego komfortu ważna jest odpowiednia temperatura wody, która powinna wynosić około 37-39 stopni Celsjusza. Zaczynamy od spłukania z sierści większych drobin brudu, pomagając sobie dłonią. Zanim nałożymy odpowiedni szampon dla psa upewnijmy się, że woda dotarła do skóry. Kosmetyk rozprowadzamy równomiernie po sierści wmasowując go w nią. Pamiętajmy o ogonie i dokładnym umyciu spodów łap oraz brzucha. Szczególną uwagę przykładamy do głowy, starając się, aby woda nie dostała się do oczu i uszu. Po dokładnym spłukaniu powinniśmy wykorzystać też odpowiednią odżywkę do sierści, rozprowadzając ją w taki sam sposób, jak szampon i również spłukując. Następnie suszymy czworonoga ręcznikiem, a jeśli mamy do czynienia z długowłosymi psami, niezbędne będzie też użycie zimnego strumienia suszarki. Warto wspomnieć, że odżywki mogą występować także w formie sprayu. Stosując właśnie taką nie musimy spłukiwać jej wodą, więc aplikację na sierść możemy przeprowadzić poza kąpielą.

Gdy pies boi się wody

A co zrobić, jeśli nasz pupil nie kwapi się do kąpieli? Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, co powoduje u niego stres, który go do niej zniechęca. Przede wszystkim my sami podczas kąpania psa musimy być spokojni i opanowani, zabezpieczając sobie na tę czynność odpowiednią ilość czasu. Unikajmy nagłych ruchów, uspokajajmy go słowami i głaskami. Pomocne mogą być też smaczki, które zachęcą do wykonania pierwszego kroku do brodzika. Pozwólmy na oswojenie się z wodą małymi etapami, najpierw mocząc psią sierść partiami, zaczynając od łapek. Nie róbmy niczego na siłę i jeśli nasz pies chce uciekać, pozwólmy mu się oddalić, aby kolejną próbę podjąć później, na przykład za kilka dni. Psie kosmetyki również powodować mogą niechęć do korzystania z uroków kąpieli. Właśnie dlatego warto zaopatrywać się w te, które są sprawdzone na przykład w salonach groomerskich, jak profesjonalne szampony dla psów z linii Dr Lucy Pro.

Choć psia kąpiel może przysporzyć wielu trudności, to od czasu do czasu trzeba ją przeprowadzić. Jak często to robić, zależy od wielu czynników, jak rodzaj sierści czy tendencja do brudzenia się. Umieszczając psa pod prysznicem czy w brodziku zadbajmy o jego komfort, zachowując elementarny spokój i opanowanie. Pamiętajmy o odpowiedniej technice mycia oraz wyposażeniu się w bezpieczne kosmetyki dla psów.