Blog

Jak pielęgnować sierść labradora?

Labrador retriever to rasa, która cieszy się dużą popularnością. Jest przyjacielska i skora do zabawy, a z umiejętności tych przesympatycznych czworonogów korzystają specjaliści różnych dziedzin. Warto wiedzieć, jak pielęgnować sierść labradora i po jakie kosmetyki dla psów warto wtedy sięgnąć.

Wesołe labradory potrafią ująć swoim trochę beztroskim z pozoru usposobieniem. Trzeba jednak wiedzieć, że potrafią współpracować z człowiekiem przy trudnych i odpowiedzialnych zadaniach. To naprawdę inteligentne zwierzaki, które wymagają od nas należytej pielęgnacji. Jak się za nią zabrać i z jakich kosmetyków dla labradora warto skorzystać? Dr Lucy podpowiada!

Labrador retriever – charakterystyka rasy

Labradory, których nazwa wzięła się od półwyspu Labrador w Kanadzie, swoje korzenie mają w Nowej Fundlandii. Już w XVIII wieku pomagały człowiekowi, przede wszystkim w pracach na wodzie. Dopiero w późniejszym okresie czasu doceniono ich umiejętności aportowania zwierzyny. Dziś, dzięki bardzo dobrej współpracy z człowiekiem, pomagają w ratownictwie wodnym, dogoterapii czy pracy służb. To także wspaniałe psy rodzinne, które mocno przywiązują się do człowieka i źle znoszą długotrwałą rozłąkę. Są psami dużymi i pomimo tego, że dobrze odnajdują się wśród dzieci, mogą być nieświadome swojej masy, kiedy beztrosko się z nimi bawią. Jak zwykle – Dr Lucy zaleca tu nadzór rodzicielski! Trzeba też mieć na uwadze fakt, że labradory to aktywne psy. Leniuchowanie na kanapie może skończyć się otyłością i chorobami stawów. Dlatego decydując się na labradora trzeba będzie zapewnić mu odpowiednią dawkę codziennego ruchu.

Rodzaj sierści labrador retrievera

Sierść labradorów jest krótka, twarda i gładka. Wyposażona jest w gęsty podszerstek, który świetnie chroni skórę psa przed wilgocią. Jeśli chodzi o umaszczenie – wzorzec dopuszcza oczywiście biszkoptowe (od kremowego aż po odcienie rudego), brązowe czy też wątrobiane oraz czarne, które spotykane jest obecnie najrzadziej. Co ciekawe, labradory pierwotnie występowały właśnie w czarnym kolorze.

Jak pielęgnować sierść labradora

Labradory nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji sierści. W zasadzie ogranicza się ona do kąpieli w razie potrzeby oraz wyczesywania gęstego podszerstka nie częściej niż raz w tygodniu. Częstotliwość tę możemy nieco zwiększyć w okresach linienia, które przypada dwa razy do roku. Pomocne mogą być nie tylko szczotki, ale też gumowe rękawice czy zgrzebła. Nieco uwagi trzeba poświęcić także uszom, z których od czasu do czasu usuwać należy nadmiar woskowiny a także poduszkom łap, szczególnie w okresie zimowym, kiedy to na chodniki i ulice sypana jest sól drogowa.

Kosmetyki dla labradora

W zabiegach pielęgnacyjnych pomocne będą dobre kosmetyki dla labradora. Musimy zaopatrzyć się w odpowiedni szampon dla psów o krótkiej, gładkiej sierści. Dr Lucy ma w swojej ofercie szampon skrojony na potrzeby labradora. Znajdziecie go tutaj. Podobnie jest z odżywką dla psa – Hydravital z linii Dr Lucy Pro będzie dla niego idealna. Nawilża sierść i skórę pozwalając jednocześnie na ich intensywną regenerację, dzięki wyciągom roślinnym, między innymi z aloesu. Warto mieć też pod ręką odpowiedni preparat bez spłukiwania, który dodatkowo pomocny będzie przy wyczesywaniu. Tu polecić możemy nasz przetestowany i doceniany przez groomerów Style Spray, do każdego rodzaju sierści. Jak wspominaliśmy, ważna jest też higiena uszu. Do delikatnych uszu labradora szczególnie polecić możemy nasz naturalny, wegański płyn do uszu z linii Dr Lucy Eco. Warto wyposażyć się też w odżywcze masło do łap i nosków z tej samej linii, które z roku na rok cieszy się większą popularnością!

Labradory to wesołe i skore do zabawy psy. Wbrew pozorom są aktywnymi czworonogami i wymagają odpowiedniej dawki ruchu. Ich sierść natomiast nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Przeprowadzamy je z wykorzystaniem dobrych kosmetyków dla labradora, aby nie narażać jego skóry na podrażnienia. Dopasowane do tej rasy produkty znajdziecie w naszym sklepie internetowym!