Niejeden właściciel zadaje sobie to pytanie. Nic dziwnego – psy postrzegają świat i nas zupełnie inaczej niż nam się wydaje. Według najnowszych ustaleń ekspertów czworonogi widzą tylko dwie, trzy barwy. Za to są świetnie wyczulone na każdy ruch. W jakim kolorze kupić psu zabawki, aby dostrzegł w nich każdy detal? Na to pytanie odpowie Dr Lucy.

jak pies widzi człowiekaPOD KĄTEM

Zależnie od rasy budowa oka czworonoga jest nieco inna. Niektóre z psów np. rottweilery są krótkowzroczne – widzą bardzo dokładnie z bliska, natomiast tylko rozmazany obraz daleka –, a niektóre dalekowzroczne jak choćby charty. Nie zmienia to jednak faktu, że ogólnie psy mają szersze pole widzenia od człowieka. Podczas gdy my dostrzegamy oczami pole ok. 180 stopni, tak psy mogą widzieć nawet o 60 do 90 stopni więcej! To wyjaśnia, dlaczego są w stanie zobaczyć przemykającego ukradkiem na drzewie kota bądź lecącą pod kątem piłkę. Nieco gorzej widzą na wprost – w oczach psa obraz naprzeciwko nie jest taki ostry i wyraźny jak u ludzi. Warto o tym pamiętać i wykorzystać to w codziennych zabawach.

W TRZECH KOLORACH

Jako ludzie potrafimy rozróżniać aż 6 barw. Są to kolory tęczy, czyli żółty, pomarańczowy, czerwony, zielony, niebieski i fioletowy. Z kolei psy według najnowszych badań specjalistów dostrzegają tylko niebieski, żółty i szary. Oczywiście nie oznacza to, że reszta kolorów jest dla nich czarno-białą plamą. Wszystko zależy od kombinacji kolorystycznej np. pomarańczowy i zielony pies postrzega jako różne odcienie żółtego, ponieważ są to kolory pochodne właśnie od tej barwy. Z kolei czerwień czworonóg klasyfikuje jako jasny bądź ciemny brąz. Co to oznacza w praktyce?

Ta wiedza może okazać się przydatna podczas wybierania zabawek dla swojego pupila. Warto zainwestować w niebiesko-żółte przedmioty, ponieważ wtedy mamy pewność, że pies widzi je doskonale. Nie wyklucza to kupowania różnokolorowego sprzętu, jednak na pewno taki prezent może okazać się bardzo trafiony 😊

NAJLEPIEJ W CIEMNOŚCI

Podczas, gdy ludzki wzrok jest lepiej przystosowany do widzenia w świetle, tak psi potrafi w półmroku zobaczyć prawie siedem razy więcej szczegółów niż przeciętna osoba. Jego oko posiada znacznie więcej fotoreceptorów, które pozwalają mu na lepsze dostrzeganie kształtów po ciemku niż za dnia. Dodatkowo mają świetnie rozwinięty instynkt wyczuwania najmniejszego ruchu. Dzięki temu obraz właściciela jest dla nich bardziej czytelny nocą niż o poranku.

JAKO RUCHOMY OBRAZ

U niektórych może pojawić się pytanie: skoro pies nie dostrzega precyzyjnych kształtów, jak więc wzrokowo rozpoznaje swojego właściciela? Odpowiedź brzmi: po sposobie poruszania się. Eksperci udowodnili, że psy nie widzą nas zbyt dobrze. Dla nich człowiek jest lekko rozmazaną plamą – nie są w stanie zobaczyć dokładnego kształtu naszej sylwetki ani charakterystycznych cech rysów twarzy. Ludzką skórę czworonogi postrzegają jako szarość, co oznacza, że niemal wszyscy ludzie wyglądają dla nich bardzo podobnie.

Nie można tego samego powiedzieć o ruchu. Każdy z nas porusza się w pewien sposób i to on jest dla psa największym wyróżnikiem właściciela. Zmysły Twojego pupila szczegółowo analizują prędkość i styl Twojego chodzenia i dzięki temu pies jest w stanie zacząć biec na przywitanie, kiedy jesteśmy od niego oddaleni na odległość ok. 700-800 metrów. Wrażliwość czworonoga na ruch jest niewyobrażalnie duża – w końcu większość ras pochodzi od wilków, a więc urodzonych myśliwych. Umiejętność dostrzegania każdego mikroporuszenia pozwoliła im przetrwać setki lat.

Prawdą jest, że pies może nas pomylić z osobą, która porusza się niemal identycznie jak my. Jest jednak niewielka szansa na to, że na zwykłym spacerze uda nam się spotkać takiego człowieka. Nie mamy się więc o co martwić 😉