Każdy właściciel psa co roku staje przed tym dylematem: zabrać go ze sobą na wakacje czy jednak nie? Jak zwierzę zniesie podróż? Czy będzie bawiło się tak dobrze, jakbym chciał? Czy zmiana miejscu nie będzie dla niego zbyt trudnym i traumatycznym doświadczeniem? Dr Lucy uspokaja wszystkich zatroskanych psich „rodziców”: spokojnie! Znajdziemy na to rozwiązanie!

pies w podróżyPODRÓŻ SAMOCHODEM

Jeśli na wakacjach planujesz poruszać się samochodem ważne jest, abyś wcześniej sprawdził, jak długo Twój pupil jest w stanie w nim wytrzymać. Aby przygotować psa do podróży należy uzbroić się w cierpliwość i robić to stopniowo: najpierw zabieraj go na krótkie przejażdżki po okolicy i obserwuj, jak się zachowuje i czy czuje się dobrze.

Już podczas takich wycieczek może się okazać, że Twoje zwierzę cierpi na chorobę lokomocyjną. Jej oznakami mogą być nie tylko wymioty, ale również sapanie, dyszenie czy niespokojny ruch. W takim wypadku należy wybrać się do weterynarza i poprosić go o przebadanie psa i wypisanie odpowiednich środków uspokajających. Pod żadnym pozorem nie próbuj podawać psu leków dla ludzi! Możesz przysporzyć mu niepotrzebnego cierpienia i ciągnących się problemów zdrowotnych.

Jeśli wiesz, że Twojemu pupilowi podróż samochodem kojarzy się z pozytywnym doświadczeniem, należy zadbać o jego komfort. Pies musi być przewożony w specjalnym transporterze, który można przypiąć pasami. W samochodach typu combi dozwolone jest przewożenie psa w bagażniku. Jeśli decydujesz się na takie rozwiązanie dobrze będzie zdjąć górną siatkę oddzielającą przestrzeń bagażową od wnętrza pojazdu. Dzięki temu rozwiązaniu pies poczuje się pewniej. Złagodzi to również strach przed ciemną, nieznaną przestrzenią. Jeśli Twój pies jest duży, obowiązkowo przyzwyczajaj go do zapinania pasów na tylnym siedzeniu. Z początku może on nie być zachwycony takim rozwiązaniem, jednak jest to konieczne dla zachowania bezpieczeństwa jego i innych pasażerów.

Istotną kwestią związaną z podróżowaniem zwierząt jest karmienie. Dopilnuj, aby Twój pies zjadł ostatni posiłek co najmniej 2-3 godziny przed planowanym rozpoczęciem wyjazdu. Zmniejszy to ryzyko wymiotów i dodatkowego stresu. Tuż przed wyjściem warto wziąć psa na krótki spacer, aby miał możliwość swobodnego wybiegania się przed umieszczeniem go w transporterze. Koniecznie zadbaj o robienie postojów – powinny się one zdarzać co najmniej co 2-2,5 godziny. Podczas takiej przerwy pospaceruj z pupilem na smyczy, monitoruj jak się czuje oraz przygotuj dla niego miskę z wodą. Pies jak człowiek – musi czasem rozprostować kości 😉

W czasie podróży warto mieć ze sobą kilka akcesoriów, które w razie potrzeby umilą czas Twojemu zwierzakowi. Są to np. jego ulubiona zabawka, kocyk, na którym śpi, ewentualnie mały smakołyk, który będzie mógł spożyć w czasie postojów. Nie zapomnij o smyczy, misce, odpowiednio dopasowanej obroży (po jej zapięciu powinieneś móc wsunąć pod nią dwa palce) oraz doczepieniu do niej zawieszki z numerem kontaktowym do właściciela. Teraz wszystko powinno być dobrze! 😊

PIES W POCIĄGU

Jeśli zabierasz psa w podróż pociągiem, należy zadbać o niego podobnie jak w przypadku jazdy samochodem, z tą różnicą, że w trakcie jazdy nie możesz ani na chwilę wyciągnąć go z transportera. Małe psy mogą podróżować z właścicielem bezpłatnie, duże natomiast wymagają oddzielnego biletu – należy wcześniej zapoznać się z regulaminem danego przewoźnika. Nie możesz również wprowadzić swojego pupila do wagonów restauracyjnych ani sypialnych.

PIES W SAMOLOCIE

Zanim zdecydujesz się na podróż z psem samolotem należy zapoznać się z przepisami dot. zwierząt w kraju, do którego zmierzasz. Możesz to sprawdzić np. na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii w specjalnie do tego celu przeznaczonej zakładce.

Warto wiedzieć, że jeśli podróżujesz po obszarze Unii Europejskiej, Twój pies musi mieć wszczepiony przez weterynarza mikroczip (transponder) lub posiadać czytelny i wyraźny tatuaż zrobiony przed 3 lipca 2011 roku. Oczywiście musisz również posiadać książeczkę zdrowia Twojego pupila z zaświadczeniami o aktualnych szczepieniach. Jeśli nie jesteś właścicielem zwierzęcia potrzebujesz również pisemne upoważnienie do jego przewożenia w celach niehandlowych.

Sama podróż samolotem jest bardzo dokładnie opisana w regulaminach danych przewoźników. Małe psy zazwyczaj mogą podróżować na pokładzie samolotu lub w specjalnym pojemniku ważącym nie więcej niż 6 i 8 kg. Reszta natomiast podróżuje w luku bagażowym luz za pomocą przewozu typu cargo.

Teraz wiesz wszystko co powinieneś, aby Twój pupil mógł czerpać radość ze wspólnego zwiedzania świata. Dr Lucy trzyma za Ciebie kciuki!