Blog

Jak pomóc psu w sylwestra?

Przełom roku to trudny czas dla naszych czworonogów. Nie powinniśmy o tym zapominać oddając się radości świętowania w ostatnim dniu grudnia. Choć nie wszystkie psy boją się fajerwerków, te, u których powodują one dyskomfort wymagają naszego wsparcia. Dr Lucy podpowiada więc, jak pomóc psu w sylwestra.

Zbliża się czas hucznej, sylwestrowej zabawy i choć dla nas jest on niezwykle radosny, to dla psów bywa bardzo trudny. Wiele czworonogów źle znosi dźwięki i rozbłyski noworocznych fajerwerków. Na szczęście są sposoby na to, aby ograniczyć powodowany nimi stres do minimum i tak się składa, że Dr Lucy je zna! Jak pomóc psu w sylwestra?

Jak pies może reagować na fajerwerki?

Niektóre psy nie wykazują istotnej zmiany zachowania w reakcji na sylwestrowe hałasy. Nie oznacza to jednak, że są one na nie zupełnie odporne. Może zdarzyć się tak, że gdy petarda wybuchnie zbyt blisko, pies niespodziewanie poczuje stres. Inne mogą go wykazywać już o wiele wcześniej, nawet podczas pojedynczych huków jeszcze przed północą ostatniego dnia grudnia. Przejawiać się on może poprzez umiarkowane zaniepokojenie, które rozpoznamy po postawionych uszach, nasłuchiwaniu, rozglądaniu się i prężeniu ciała. Gorzej, jeśli do czynienia będziemy mieć z lękiem lub nawet paniką. Silny strach spowoduje, że pies będzie kulić się i drżeć. Pojawić się może dyszenie, skomlenie, piszczenie, szczekanie i intensywne poszukiwanie potencjalnie bezpieczniejszego i cichego otoczenia. Na topie jest tu przestrzeń pod łóżkiem oraz łazienka.

Trening nie tylko od małego

Wielu behawiorystów zaleca przyzwyczajanie psów do powodujących stres bodźców dźwiękowych i wizualnych już od lat szczenięcych. Najlepiej robić to w konsultacji ze specjalistami, którzy doradzą, jak przeprowadzić szkolenie należycie. Chaotyczne odpalanie petard w pobliżu naszego psa nie przyniesie zamierzonego rezultatu, a wręcz może być powodem trudnej do wykorzenienia traumy. Jeśli jednak pupil nie przeszedł odpowiedniego szkolenia a my zastanawiamy się nad tym, jak pomóc psu w sylwestra, mamy jeszcze kilka innych opcji do wyboru. Dorosłego czworonoga możemy zacząć przygotowywać do większej ekspozycji na noworoczne hałasy już na kilka miesięcy przed sylwestrem. Musimy stopniowo “osłuchać” pupila z dźwiękami, które mu towarzyszą. Zwiększając ich głośność na przestrzeni czasu, budujemy pozytywne skojarzenia na przykład poprzez zabawę. Nie odpalamy oczywiście petard w domu! Dr Lucy poleca w tym cel popularne serwisy internetowe z muzyką online, na których znajdziemy masę specjalnie przygotowanych w tym celu materiałów dźwiękowych. Jeśli zapomnieliśmy o wcześniejszych przygotowaniach, pomóc psu w sylwestra możemy także doraźnie.

Sylwestrowy spacer

Przed sylwestrową nocą koniecznie wyprowadzajmy psa wyłącznie na smyczy. Pojedyncze wystrzały fajerwerków spotykamy w końcu nawet na kilka dni wcześniej. Obroże obowiązkowo wyposażamy w adresówkę. W przypadku panicznej ucieczki ktoś, kto znajdzie naszego pupila, łatwo będzie mógł się z nami skontaktować. Podczas popołudniowej, sylwestrowej przechadzki zapewnijmy mu aktywności, które odwrócą jego uwagę od ewentualnych hałasów. Zabawa węchowa czy komendy to dobry pomysł. Wieczorny spacer natomiast skróćmy do koniecznego minimum.

W domu

Przede wszystkim musimy zapewnić psu ciche, bezpieczne i komfortowe lokum. Wspomniana łazienka wcale nie jest złym pomysłem. Zazwyczaj jest nieźle wygłuszona i wyposażona w nieduże okno, które zasłonięte jest fabrycznie lub zasłonić je łatwo. Pies powinien mieć tam wygodne i komfortowe posłanie. Może nim być materac PsieHistorie od Hevea. Warto przyzwyczaić do niego psa jeszcze przed sylwestrem. Znajomy, swojski zapach sprawi, że będzie czuć się na nim bezpieczniej. Warto też nieco zgłośnić telewizor lub radio, które w jakimś stopniu zagłuszą huk wystrzałów. Opuszczone rolety ograniczą z kolei rozbłyski wybuchających fajerwerków.

Ograniczenie psiego stresu

Samo przygotowanie odpowiednich i komfortowych warunków może wymagać dodatkowych działań z naszej strony. Niektórzy specjaliści twierdzą jednak, żeby nie przesadzać nadmiernie z czułościami, gdyż może to dodatkowo zdezorientować naszego pupila. Musimy bacznie go obserwować, aby zareagować w odpowiednim momencie. W przypadku umiarkowanego stresu, który objawiać się będzie nasłuchiwaniem czy poszczekiwaniem, po prostu zachowujmy się normalnie. Pies dzięki temu może stwierdzić, że sytuacja nie jest groźna i przejść nad nią do porządku dziennego. Jeśli objawy stresu zaczynają się nasilać, zareagujmy wprowadzając zabawy, komendy czy zadania węchowe. Dzięki temu odwrócimy uwagę psa od stresujących go bodźców. W Dr Lucy jesteśmy też zdania, że warto posiłkować się tym, co oferuje natura. Mowa oczywiście o ziołach, których dawkowanie powinniśmy jednak skonsultować z lekarzem weterynarii. Podczas sylwestra pomocny może okazać się zarówno rumianek jak i szałwia. Doceniane jest też działanie kozłka lekarskiego, który zmniejsza napięcie i uczucie niepokoju. Jak jeszcze możemy pomóc psu w sylwestra?

Sylwester w plenerze

Mieszkając w dużej miejscowości warto rozważyć krótki wypad za miasto. Szczególnie pożądany będzie tu… las! Większa odległość od ludzkich osad oraz drzewostan skutecznie ograniczają zarówno sylwestrowe efekty wizualne, jak i dźwiękowe. Las jest też pełen różnych ciekawych zapachów, które pomogą odwrócić uwagę psa od fajerwerków. Oczywiście nie musimy spędzać w nim całego wieczoru. Wystarczy, jak wykorzystamy go podczas kulminacji rozbłysków i huków. Czas ten nie musi być więc dłuższy niż 30 – 45 minut. Idealnie na przyjemny spacer!

Zadbaj o sierść

Jako producent kosmetyków dla psów nie możemy odmówić sobie porady z tej kategorii! Tym bardziej, że wyczesywanie działać może uspokajająco na czworonogi, które nie stronią od kontaktu z człowiekiem i nie mają nic przeciwko zabiegom pielęgnacyjnym. Aby uczynić je komfortowym i przyjemnym warto wykąpać go z użyciem szamponu dla psa i odpowiedniej odżywki. Można zastosować też takie bez spłukiwania jak Easy Brush Spray – dzięki temu obejdzie się bez kąpieli, a my zaoszczędzimy sporo czasu na sylwestrowe przygotowania.

Przełom roku wiąże się z wizualnymi i dźwiękowymi bodźcami, które mogą wywołać u czworonogów zaniepokojenie, lęk, a nawet panikę. Ważne, aby wiedzieć jak pomóc psu w sylwestra, aby noworoczne szaleństwo było dla niego jak najmniejszym stresem. Na szczęście istnieją na to sprawdzone sposoby. Przygotowując się na domową prywatkę nie zapominajmy o sierści naszego psa! Wyczesywanie może pomóc rozładować napięcie i zmniejszyć stres. Z pomocą przyjdą Wam kosmetyki dla psów od Dr Lucy, dzięki którym będzie ono przyjemniejsze, a sierść zadbana. Wszystko, co niezbędne znajdziecie w naszym sklepie internetowym!