Blog

Jak przyzwyczaić psa do pielęgnacji sierści?

Nie wszystkie czworonogi przepadają za podstawowym nawet psim spa. Taki stan rzeczy spowodowany może być naszymi błędami. Tymczasem systematyczne wyczesywanie, szczotkowanie, a nawet kąpiele to konieczność. Co zatem możemy zrobić, aby namówić pupila do takich zabiegów? Dr Lucy podpowiada, jak przyzwyczaić psa do pielęgnacji sierści.

Dbałość o psią sierść to podstawa nie tylko jej atrakcyjnego wyglądu, ale i zdrowej skóry. Dlatego należyta pielęgnacja naszego czworonoga to konieczność, nawet gdy ten za nią nie przepada. Na szczęście Dr Lucy zna kilka sposobów, które mogą pomóc w przyzwyczajeniu psa do zabiegów niezbędnych do utrzymania psiej sierści w należytej kondycji.

Czy wszystkie psy należy pielęgnować?

Każdy pies, niezależnie od rodzaju sierści, wymaga należytej pielęgnacji. Podstawą jest czesanie, szczotkowanie a nawet kąpanie – szczególnie w przypadku psów wystawowych. Niektóre rasy są bardziej wymagające od innych, ale czworonogi „bezobsługowe” praktycznie nie istnieją. Konieczność wyczesywania zazwyczaj kojarzy nam się z dwuwarstwową, podszerstkową sierścią. Tymczasem nawet jedna warstwa włosów wymaga użycia odpowiedniego grzebienia, trymera oraz nożyczek. Psy bez podszerstka również wymagają pielęgnacji, jeśli chcemy uniknąć filcowania, kołtunienia czy podrażnień skóry. Niezależnie od rodzaju szaty nie unikniemy więc zabiegów pielęgnacyjnych, chociaż nie każdy pies jest nimi zachwycony. Co możemy więc zrobić, aby przyzwyczaić psa do pielęgnacji sierści?

Lata szczenięce

Jeśli mamy taką możliwość, zabierzmy się za pielęgnację psiej sierści już od wieku szczenięcego naszego pupila. Jeśli przyzwyczai się on do niej za szczeniaka, w późniejszych latach nie będzie się jej sprzeciwiać. Oczywiście pod warunkiem, że zabiegi przeprowadzać będziemy umiejętnie, czyli w taki sposób, aby pies nie odczuwał niepokoju, irytacji czy bólu. Już na tym etapie warto wprowadzić do użycia odpowiednie kosmetyki dla psa. W ofercie Dr Lucy znaleźć można specjalistyczne szampony dla szczeniąt, które skutecznie usuną zabrudzenia z sierści. Ich receptury są opracowane w sposób, który minimalizuje ryzyko podrażnień młodej, psiej skóry.

Kosmetyki dla psa

Odpowiednie kosmetyki dla psa polecane są nie tylko szczeniakom. Z jednej strony pozwalają pozbyć się zabrudzeń i odżywić szatę oraz skórę kompleksami witamin i minerałów a z drugiej – pomagają w wyczesywaniu sierści, co znacząco poprawia komfort naszego pupila podczas tego zabiegu. Tu szczególnie polecane są odżywki dla psa i spraye bez spłukiwania, z których korzystać możemy pomiędzy kąpielami. Świetnie sprawdzi się w tym celu nasz spray z linii Dr Lucy Home. Zminimalizujemy dzięki niemu ryzyko szarpania włosów psa podczas wyczesywania, które powodując ból wywołuje u psa negatywne skojarzenia związane z tą czynnością. Złe skojarzenia mogą wywołać także zbyt intensywne zapachy kosmetyków dla psów, gdyż psie nosy są o wiele bardziej czułe od tych ludzkich. Dobre produkty nie mogą też podrażniać skóry naszego pupila. Dlatego warto wybrać sprawdzone preparaty. Wszystkie kosmetyki dla psów Dr Lucy zostały przebadane dermatologicznie, a w linii Dr Lucy Eco znajdują się wyłącznie takie, których receptury oparte zostały w całości o naturalne składniki.

Dobrze dobrane narzędzia groomerskie

Ważne jest również to, czym wyczesujemy czy szczotkujemy. Aby zabieg był skuteczny, musimy posłużyć się odpowiednimi narzędziami groomerskimi. Ich różnorodność jest spora więc ich dobór do rodzaju sierści może stanowić nie lada wyzwanie. Pomocny może być ten wpis blogowy Dr Lucy. Warto też poradzić się w zakresie narzędzi profesjonalnego groomera, który pokaże nam odpowiednią technikę posługiwania się nimi. Dr Lucy często odwiedza różnego rodzaju psiarskie wydarzenia. Na naszym stoisku gościmy groomerów z polskiej czołówki, którzy chętnie udzielają pielęgnacyjnych porad. Warto więc odwiedzić nasze stoisko, aby nieco się doedukować! Gdzie i kiedy będzie to możliwe? Informacji szukajcie w naszych mediach społecznościowych.

Odpowiednia pora i rutyna

Aby pielęgnacja psiej sierści była dla pupila przyjemnością, musimy przeprowadzić ją w odpowiednim momencie. Najlepszą porą będzie czas po spacerze, podczas którego energia spożytkowana została na psią aktywność fizyczną a potrzeby fizjologiczne zrealizowane. Unikajmy czesania czy kąpieli w momencie pobudzenia psa do zabawy i nie zachęcajmy go do niej podczas czynności pielęgnacyjnych. Moment, w którym jest on zrelaksowany, odprężony i spokojny jest tym właściwym. Nieodpowiednią porą będzie natomiast pora jedzenia czy snu. Zaburzenie wypracowanego, dobowego rytmu może psa niecierpliwić i irytować, a tego chcemy przecież uniknąć. Dopełnieniem miłego dnia i przyjemnej pielęgnacji sierści będzie zasłużony wypoczynek na wygodnym i dopasowanym legowisku, na przykład takim od Hevea Psie Historie. Budowanie pozytywnych skojarzeń związanych codzienną rutyną, której elementem jest pielęgnacja sierści, ułatwi psu przyzwyczajenie się do niej.

Psy nie zawsze przepadają za wyczesywaniem czy kąpielami. Jak więc przyzwyczaić psa do pielęgnacji sierści? Najlepiej konsekwentnie i umiejętnie – i to już od wieku szczenięcego. Nie zapominajmy o odpowiednich kosmetykach dla psa, w szczególności odżywkach. Dzięki nim wyczesywanie będzie przyjemniejsze i łatwiejsze. Dobrych i skutecznych odżywek dla psa szukajcie w naszym sklepie internetowym – na pewno znajdziecie tam coś interesującego dla Waszego pupila!