Blog

Jak usunąć błoto z psiej sierści?

Podczas wiosennego spaceru kałuże i błoto spotkać możemy na swej drodze dość często. O ile my z chęcią je omijamy, nasze czworonogi lubią robić na odwrót. Wiąże się to oczywiście z zabrudzeniem pięknej szaty. Jak usunąć błoto z psiej sierści?

Psy potrzebują spacerów, a my na pogodę wpływu nie mamy. Wiosenna przechadzka z czworonogiem potrafi być udręką, jeśli na trasie spotkamy błoto i kałuże. Deszczowa aura nie ułatwia zadania, więc powinniśmy wiedzieć, jak usunąć błoto z psiej sierści. Pomoże w tym Dr Lucy!

Konieczne spacery

Niezależnie od tego, czy na zewnątrz sucho czy mokro, psu spacer się należy. I to nie jeden dziennie, a kilka. Z jednej strony daje mu to możliwość spożytkowania energii oraz rozrywkę a z drugiej – pozwala na załatwienie potrzeb fizjologicznych. Jest to więc zrozumiałe, że nawet gdy aura nie sprzyja, musimy zacisnąć zęby i przejść się z czworonogiem na świeżym powietrzu. Wiosną na naszej trasie często spotkać możemy kałuże i błoto. Takie warunki nie sprzyjają czystości naszych czworonogów. Okazuje się, że do zabrudzenia sierści nie jest wcale potrzebna pełna, błotna kąpiel!

“Mój pies do kałuż to nie wchodzi”

Pozazdrościć, jeśli Wasze czworonogi kałuże omijają szerokim łukiem. Zdementujecie jednak najpewniej twierdzenie, że dzięki temu wracają do domu czyściutkie i pachnące. W Dr Lucy też wiemy, że to nie do końca prawda. Szczególnie jeśli do czynienia mamy z psami o długiej sierści, którą zbierają z podłoża różnego rodzaju zabrudzenia. Zarówno długowłose psy, jak i te krótkowłose, będą mieć ubrudzone łapy. Tu jednak nie ma aż takiego wielkiego kłopotu. Łapy wystarczy opłukać pod bieżącą wodą i dokładnie wytrzeć. Powierzchniowo ubrudzoną sierść na brzuchu też można potraktować letnią wodą w brodziku. Na ogrodowy wąż jest jeszcze trochę za zimno. W przypadku psów krótkowłosych można posłużyć się wilgotnym ręcznikiem i powierzchniowe zabrudzenia po prostu wytrzeć. Niezależnie od długości włosa, czworonoga warto następnie wyczesać. A co, jeśli do czynienia mamy z poważniejszym zabrudzeniem w wyniku pełnej kąpieli w plenerowej kałuży? Jak usunąć błoto z psiej sierści?

Woda i szczotka

Wtedy konieczne może być dokładniejsze czyszczenie. Spotkać się można z takimi opiniami, aby zaczekać aż błoto obeschnie, a następnie je wykruszyć i porządnie psa wyczesać. Problem jednak polega na tym, że w międzyczasie resztki zasychającego błotka mogą znaleźć się na naszym ulubionym fotelu, na kanapie czy w pościeli. Dlatego ten sposób polecić można przede wszystkim latem. Wiosną psia sierść wcale nie wysycha tak szybko. Można też wypłukać błoto z sierści psa w brodziku pod bieżącą wodą, a sierść wysuszyć suszarką ustawioną na chłodne powietrze. Czesanie oczywiście również wskazane. Jeśli nasz pies często korzysta z plenerowego, błotnego spa, podczas usuwania błota z sierści nie używajmy kosmetyków dla psów przy każdej wizycie w brodziku. Zbyt częste stosowanie odżywek i szamponów dla psa może negatywnie wpłynąć na warstwę ochronną sierści i skóry. Obfite nawet spłukanie szaty pod bieżącą wodą nie powinno tym skutkować. Jeśli jednak wypadałoby już skorzystać z odpowiednich preparatów do pielęgnacji sierści i skóry psa, musimy kierować się kilkoma zasadami.

Kosmetyki dla psów

Przede wszystkim – nie używajmy kosmetyków dla ludzi. Kosmetyki dla psów zostały opracowane pod kątem wymagań ich sierści i skóry, która ma inne pH niż skóra ludzka. To jednak nie wszystko. Odpowiednie szampony dla psów oraz odżywki stosujemy w zgodności z rodzajem ich sierści. Rozróżnić możemy na przykład kosmetyki dla psów o sierści długiej i lejącej, szorstkiej czy krótkiej. Istnieją specjalne szampony przeznaczone do sierści czarnej czy białej. Dobór odpowiednich wcale nie musi być taki prosty i oczywisty. Jeśli nie mamy pewności, jakiego rodzaju kosmetyki dla psów powinniśmy zastosować, możemy skonsultować się z groomerem, który na pewno dobrze nam doradzi. Jeśli korzystamy z odżywki do sierści psa koniecznie sprawdźmy, czy używamy takiej do spłukiwania czy preparatu, który spłukania nie wymaga – jak na przykład nasz Style Spray z Dr Lucy Pro. Ten preparat świetnie sprawdzi się też podczas rozczesywania nawet wtedy, gdy nie kąpiemy psa. Warto korzystać z kosmetyków dla psów, które są delikatne jak najbardziej naturalne. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko podrażnień psiej skóry. Jeśli szukacie właśnie takich, koniecznie zajrzyjcie do naszego sklepu internetowego!

Zabrudzenia sierści potrafią irytować. Wiosną o nie nietrudno, szczególnie, że spacery z psem są koniecznością i to niezależnie od panującej za oknem aury. Jak usunąć błoto z sierści? Czasem wystarczy wilgotny ręcznik, czasem konieczna będzie dłuższa wizyta w brodziku. Jeśli sięgamy wtedy po kosmetyki dla psów, zadbajmy o to, by były odpowiednio dobrane do rodzaju sierści czworonoga.