Blog

Jak usunąć żywicę z sierści psa?

Spacer z psem w lesie to wspaniała forma aktywności zarówno dla czworonoga, jak i jego opiekuna. Kontakt z naturą, świeże powietrze i możliwość eksploracji nowego terenu to dla psa prawdziwa frajda! Niestety, leśne przygody mogą się skończyć niechcianymi niespodziankami. Sprawdźcie z Dr Lucy, jak usunąć żywicę z sierści psa!

Żywica drzew iglastych jest substancją lepką, trudno usuwalną i może być prawdziwym wyzwaniem, jeśli nasz pupil się nią ubrudzi. Jak usunąć żywicę z sierści psa? Dr Lucy podpowie Wam kilka sposobów, które warto wykorzystać.

Czym jest żywica i dlaczego jest problematyczna?

Żywica to naturalna substancja produkowana przez drzewa iglaste takie jak sosna, świerk czy jodła. Ma postać lepkiego płynu, który wydobywa się z uszkodzonych fragmentów kory. Jej głównym zadaniem jest ochrona drzewa przed szkodnikami i chorobami. Z czasem twardnieje, tworząc trudną do usunięcia warstwę. Kiedy pies podczas spaceru po lesie ociera się o drzewo, kładzie się na ziemi lub bawi się w pobliżu świeżo uszkodzonych konarów, może się ubrudzić żywicą. Jest to szczególnie problematyczne, ponieważ żywica mocno przylega do sierści, powodując jej sklejanie i utrudnia codzienną pielęgnację. W skrajnych przypadkach może powodować też dyskomfort, a nawet podrażnienia skórne.

Kilka sposobów usuwania żywicy z psiej sierści

Usuwanie żywicy z sierści psa może być czasochłonne, ale istnieje kilka skutecznych metod, które mogą pomóc nam pozbyć się jej z szaty:

  • Olej roślinny lub kokosowy – jednym z najprostszych i najbezpieczniejszych sposobów jest zastosowanie oleju roślinnego (np. oliwy z oliwek) lub oleju kokosowego. Należy nałożyć odrobinę oleju na zabrudzone miejsce i delikatnie wcierać go w sierść. Po kilku minutach żywica zacznie się rozpuszczać, co ułatwi jej wyczesanie lub wytarcie wilgotną szmatką. Po zakończeniu warto przemyć zabrudzone wcześniej miejsce, korzystając z delikatnego szamponu dla psa[https://drlucy.pl/kategoria-produktu/szampony-dla-psow/].
  • Masło lub margaryna – Innym domowym sposobem jest wykorzystanie masła lub margaryny, które działają podobnie jak olej. Po nałożeniu na sierść należy delikatnie masować sklejone miejsce, a po kilku minutach spróbować usunąć żywicę za pomocą grzebienia lub chusteczki.
  • Alkohol izopropylowy lub etylowy – jeśli żywica jest szczególnie oporna, można w ostateczności spróbować użyć alkoholu izopropylowego lub etylowego. Trzeba jednak być ostrożnym, ponieważ substancje te mogą podrażniać skórę psa. Należy nanieść odrobinę na wacik i delikatnie przecierać zabrudzone miejsce, a następnie natychmiast przepłukać oczyszczane miejsce wodą, aby usunąć resztki substancji chemicznej.

Pomocne kosmetyki dla psa

Jako, że lepiej zapobiegać, niż później się martwić, możemy znacząco ograniczyć ryzyko przyklejenia się żywicy do sierści psa, szczególnie jeśli chodzi o łapki. Podczas leśnych spacerów to one potrafią ubrudzić się lepką masą w pierwszej kolejności. Stosowanie odpowiednich kremów do psich łap może skutecznie utrudnić żywicy mocne przyklejenie się do sierści pomiędzy poduszkami. Dr Lucy ma w swojej ofercie preparaty, które świetnie nadają się do tego celu, jeśli zastosujemy je przed spacerem. To krem do psich łap z linii Dr Lucy Home oraz masło odżywcze z linii Dr Lucy Eco, które jest co prawda naszym hitem zimowym, ale świetnie sprawdza się również latem.

Spacer po lesie to dla psa duża przyjemność, która może jednak zakończyć się przykrym trudnym do usunięcia zabrudzeniem sierści żywicą. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na jej usunięcie. Jeśli chcecie zminimalizować ryzyko, szczególnie w kontekście psich łap, zajrzyjcie do naszego sklepu internetowego, w którym znajdziecie odpowiednie preparaty nie tylko do ochrony łapek, ale też kompleksowej pielęgnacji sierści.