Dobrzy psi fryzjerzy nie narzekają na brak zajęcia. Branża rozwija się prężnie, oferując kompleksowe usługi pielęgnacji psiej sierści. Trzeba przyznać, że to kusząca droga rozwoju kariery zawodowej – szczególnie dla miłośników zwierząt. Jak zostać groomerem?
Branża groomerska od kilku lat znajduje się w fazie wzrostowej. Salony psiego spa spotkać możemy w zasadzie już nie tylko w większych miastach, ale także i w mniejszych miejscowościach. Jak zostać groomerem? Choć wykształcenie wyższe nie jest wymagane, nie obędzie się bez odpowiednich kwalifikacji. Dr Lucy przybliży Wam nieco ten temat.
Miłość do zwierząt to must-have!
Jeśli zastanawiamy się nad tym, czy branża groomerska będzie odpowiednim kierunkiem rozwoju kariery zawodowej, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Pierwszym i podstawowym będzie określenie naszego podejścia do zwierząt – najczęściej psów i kotów. Jeśli nie jesteśmy ich miłośnikami, być lepiej poszukać innych opcji. W pracy ze zwierzętami musimy być pewni siebie i wiedzieć mniej więcej, jak może zachować się pies czy kot. Nie dość, że zachowanie to nie powinno nas zaskoczyć, to musimy umieć je przewidzieć i opanować. Fruwająca dookoła sierść jest standardem, z którym nie każdy potrafi się zmierzyć, szczególnie, jeśli do czynienia mamy z alergią. Dobry groomer akceptuje całą psią i kocią specyfikę i co więcej – godzi się na nią z uśmiechem, bo kocha te zwierzaki i jest z nimi obyty!
Dobrze przemyślana decyzja
Zawód groomera rządzi się swoimi prawami. Im lepiej je poznamy tym trafniej będziemy w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to praca dla nas. Szukajmy więc informacji, opisów, śledźmy blogi czy tematyczne media społecznościowe, aby zyskać jak największą wiedzę. Decyzja musi być dobrze przemyślana, gdyż aby zostać groomerem nie wystarczy sięgnąć po nożyczki i próbować zabierać się za sierść. Trzeba zacząć od inwestycji w siebie – nie tylko w swoje umiejętności, ale i wiedzę. Co więcej, wiedza ta znacznie wykracza poza teorię psich fryzur. Praca groomera to też BHP, kontakt z klientem czy umiejętność “czytania” psa albo kota. Jeśli chcemy otworzyć własny salon, a nie pracować u kogoś, w grę wchodzi dodatkowo wiedza z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej czy przepisów podatkowych. Nie bez znaczenia będą nasze działania promocyjno-reklamowe, których celem będzie pozyskanie klientów. Na głowę spada nam też koszt wynajmu odpowiedniej powierzchni usługowej, wyposażenia salonu w sprzęt czy dobre kosmetyki dla psów. Na szczęście Dr Lucy wyciąga tutaj pomocną dłoń, oferując groomerom – nawet tym rozpoczynającym swoją przygodę w branży – rabaty oraz inne benefity wynikające z partnerskiej współpracy. Wystarczy skontaktować się z nami w sprawie ustalenia szczegółów.
Odpowiedni kurs
Kiedy jesteśmy pewni podjętej przez nas decyzji, pozostaje uzyskanie kwalifikacji. W tym celu pomocne będą kursy zawodowe. Są przeprowadzane przez wiele mniej lub bardziej wyspecjalizowanych szkół. Oferta jest stosunkowo szeroka. Warto sprawdzić, czy dany kurs przygotowuje do egzaminów państwowych. Ich zaliczenie nie jest co prawda kryterium niezbędnym do rozpoczęcia pracy w salonie groomerskim, ale tytuł czeladnika czy mistrza dodaje prestiżu. Oprócz kursów warto inwestować też w podnoszenie swoich kwalifikacji poprzez udział w szkoleniach, warsztatach czy sympozjach. Dr Lucy chętnie włącza się w takie wydarzenia przy współpracy ze znanymi i cenionymi groomerami. Cieszą się one sporą popularnością, a dotyczą między innymi praktycznego zastosowania kosmetyków dla psów. Znajomość ich wpływu na sierść to podstawa w tej branży.
Marketing i współpraca ze znanymi markami
Wspominaliśmy, że prowadząc własny salon groomerski niezbędna będzie reklama. W czasach nieskrępowanego dostępu do mediów społecznościowych reklamować się możemy jednak także indywidualnie, nawet pracując u kogoś. Niektóre groomerki firmują swoją pracę własnym imieniem i nazwiskiem rozwijając profile na Instagramie czy TikToku. Budują w ten sposób swoją rozpoznawalność w branży. Warto wykorzystać ten sposób autopromocji, co w przyszłości zaowocować może albo podwyżką, albo gotowym portfolio własnych klientów w przypadku inwestycji we własny salon.
Jak zostać groomerem? Trzeba dobrze przemyśleć taką decyzję i rozwijać swoje kwalifikacje poprzez kursy i szkolenia. Nie obędzie się bez miłości do zwierząt – to warunek konieczny! Pewne wyzwanie stanowić mogą początkowe koszty, szczególnie w przypadku organizacji własnego salonu. Tu jednak nieco pomóc może Dr Lucy, proponując świetne rabaty na kosmetyki dla psów oraz inne benefity. Całość naszej oferty sprawdzić można w naszym e-sklepie. Jeśli prowadzicie już salon groomerski, to dajcie znać – specjalne rabaty mamy również i dla Was!