Blog

Jamnik długowłosy – jak zadbać o jego sierść?

Jamniki to charakterne, ale bardzo przyjazne psy. Niewielu wie jednak, że ich szata potrafi przysporzyć bólu głowy. Dlaczego? Sprawdźcie razem z Dr Lucy, jak należycie pielęgnować sierść jamnika długowłosego!

Chyba każdy z nas wie, jak wygląda jamnik. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak ważne są w jego przypadku odpowiednie kosmetyki dla psów. Okazuje się, że jamnik jamnikowi nierówny, także pod względem sierści. Dziś Dr Lucy na tapetę bierze jamnika długowłosego.

Krótka charakterystyka jamników

Jeśli ktoś myślał, że z klasyfikacją jamników jest łatwo i prosto to… nic bardziej mylnego. FCI sklasyfikowało te psy w 1 sekcji IV grupy, którą zajmują wyłącznie jamniki. Występują w trzech wielkościach – standardowej, miniaturowej oraz króliczej. Żeby tego było mało, w ramach każdej występują jamniki krótkowłose, szorstkowłose oraz długowłose. Rozprawiając o tym, jak dbać o sierść jamnika musimy wiedzieć, o jakim jamniku mówimy. Każdy z nich wymagać bowiem będzie innych zabiegów pielęgnacyjnych oraz wykorzystania innych kosmetyków dla psów. Poza tymi rozbieżnościami są jak inne psy – mają cztery łapy, dwoje uszu i wielkie psie serce, którym potrafią obdarować swojego człowieka. Ich pomoc była nieoceniona w myślistwie, szczególnie w tzw. norowaniu, choć długowłose odmiany chętnie aportowały i wypłaszały zwierzynę z gęstych zarośli lub trzcin. Właśnie na jamnikach długowłosych skupimy się w dalszej części wpisu.

Rodzaj sierści jamnika

Jak wspominaliśmy, sprawa sierści jamników jest skomplikowana. Wyszczególnić można jamniki krótkowłose, szorstkowłose i długowłose. Ich cechą wspólną jest występowanie gęstego podszerstka oraz wzorcowa kolorystyka sierści. Na tym podobieństwa się kończą, a każdy rodzaj szaty wymaga innego podejścia do pielęgnacji. Nie chodzi wyłącznie o częstotliwość wyczesywania, sposobów utrzymywania sierści w czystości czy jej przycinania, ale też konieczności korzystania z innych kosmetyków dla jamnika, aby osiągnąć najlepsze rezultaty pielęgnacyjne.

Jak dbać o sierść jamnika długowłosego

Jamniki długowłose pochwalić się mogą jedwabiście miękką sierścią i sporą ilością podszerstka. Taki stan rzeczy zawdzięczają genom spaniela. Te odpowiedzialne są też za nieco inny kształt głowy w stosunku do jamnika krótkowłosego. Ważną czynnością jest wyczesywanie. Jamniki długowłose mają delikatną skórę z tendencją do podrażnień, dlatego nie wolno dopuścić do kołtunienia i filcowania podszerstka. Czesanie pomaga też usunąć z wierzchniej warstwy sierści drobiny ziemi, błota czy innych zabrudzeń, z którymi jamniki są za pan brat, gdy korzystają z uroków pleneru oddając głos swoim myśliwskim genom. Niektórzy stosują specjalne kombinezony, aby chronić sierść jamnika długowłosego przed zabrudzeniem podczas spaceru. Regularnie przycinać należy też sierść w okolicach łap oraz uszu – zbyt długa może zaburzyć ich wietrzenie co z kolei prowadzi do infekcji.

Kosmetyki dla jamnika długowłosego

Decydując się na kosmetyki dla jamnika długowłosego warto wybrać sprawdzoną markę, która oferuje kosmetyki dla psów o delikatnym działaniu. Na szczęście Dr Lucy do takich należy. W naszej ofercie znajdziecie odpowiednie szampony dla psów o długiej lejącej sierści, idealne dla jamnika długowłosego. Warto uzupełnić je o skuteczną odżywkę dla jamnika długowłosego, która odbuduje włos i nawilży skórę. Tu świetnie sprawdzi się nasz Alovital z linii Dr Lucy Pro. Wspominaliśmy o konieczności higieny uszu, więc zestaw warto uzupełnić o płyn do ich higieny a także spray przed spacerem z linii Dr Lucy Home, który wspomoże farmakologiczne zabezpieczenie przed kleszczami. Jeśli jednak wolicie typowo hipoalergiczne kosmetyki dla psa, w linii Dr Lucy Pro znajdziecie zarówno odżywkę, jak i hipoalergiczny szampon dla jamnika długowłosego.

Jamniki długowłose to radosne psy z charakterem, które potrafią mocno przywiązać się do swojego człowieka, pozostając nieufnymi w stosunku do obcych. Aby należycie pielęgnować ich sierść musimy korzystać z dedykowanych kosmetyków dla jamników długowłosych i pamiętać o sumiennym wyczesywaniu. Zwracajmy też uwagę na uszy, które narażone są na infekcje. Niezbędne kosmetyki dla jamnika długowłosego zakupicie z dostawą w naszym sklepie internetowym!