Blog

Kiedy oddzielić szczeniaka od matki?

Decydując się na powiększenie rodziny o szczeniaka zastanawiamy się, dlaczego musimy poczekać, aż pies osiągnie odpowiedni wiek. Jest ku temu kilka powodów, o których powinniśmy wiedzieć. Jakich konkretnie? Dr Lucy objaśnia.

Mała, futrzasta kulka potrafi skraść serce największym twardzielom. Decydując się jednak na szczeniaka najczęściej musimy uzbroić się w odrobinę cierpliwości. I choć zniecierpliwienie może dawać się we znaki, to warto poczekać. Kiedy oddzielić szczeniaka od matki, by mógł trafić do nowej rodziny? Sprawdźcie razem z Dr Lucy!

Rozglądamy się za szczeniakiem? Róbmy to z głową!

Oczywiście malutka, kilkutygodniowa kuleczka jest tak słodka, że można byłoby ją schrupać, ale warto decyzję przemyśleć dwa, trzy, a nawet cztery razy. Szczeniak jest jak małe dziecko, wielu rzeczy dopiero się uczy, ma sporą potrzebę zabawy i ruchu. Do tego dochodzą kwestie podgryzania wszystkiego, co w zasięgu zębów. Musimy być świadomi wyzwania i gotowi na to, by mu sprostać. Tylko wtedy szczęśliwi będziemy zarówno my, jak i pies. Warto też uzbroić się w nieco cierpliwości. Szukając szczeniaka często spotykamy się z informacjami o planowanych miotach. Szanujący się hodowca nikomu nie wyda jednak szczeniaka zaraz po urodzeniu. Dlaczego?

Dać czas

Pierwsze tygodnie życia szczeniaka są niezwykle ważne dla jego prawidłowego rozwoju. W tym okresie maluchy uczą się podstawowych umiejętności społecznych, nawiązują więzi z rodzeństwem i matką, a także poznają świat za pomocą zmysłów. Zbyt wczesne oderwanie szczeniaka od matki może mieć negatywne konsekwencje dla jego przyszłego życia. Może prowadzić do problemów behawioralnych, lęków a nawet zaburzeń emocjonalnych. Pomijając kwestie karmienia mlekiem matki, psia mama zapoznaje też szczeniaki z pewnymi wzorcami zachowań, podstawami mowy ciała czy hierarchii w stadzie. Wszystko to wymaga czasu. Nie bez znaczenia będzie też rola ludzkiego opiekuna, który w odpowiednim momencie stopniowo zastąpi mleczną dietę karmą dla szczeniąt, zapozna szczeniaka ze smyczą czy pomoże w nauce podstawowych zasad higieny.

Socjalizacja

Socjalizacja psa to proces, który trwa przez całe jego życie, ale pierwsze tygodnie i miesiące są kluczowe dla kształtowania jego charakteru. W tym okresie młode psy poznają świat i uczą się, jak w nim funkcjonować, uczą się rozpoznawać i reagować na różne bodźce, takie jak dźwięki, zapachy, dotyk. Rozwijają też interakcje z innymi zwierzętami i ludźmi. Dzięki socjalizacji szczeniak staje się pewny siebie, przyjazny i łatwiej adaptuje się do nowych sytuacji. Podstawowa socjalizacja również wymaga odpowiedniej ilości czasu, a dobry hodowca przywiązuje do niej dużą wagę.

Kiedy zabrać szczeniaka do domu?

Zazwyczaj zaleca się, aby szczeniak trafił do nowego domu między 8. a 10. tygodniem życia. W tym okresie maluchy są już zazwyczaj odstawione od mleka matki, a ich układ odpornościowy jest na tyle wykształcony, że pozwala im lepiej radzić sobie z nowymi warunkami. Mają wykonany komplet niezbędnych szczepień oraz przeszły podstawową socjalizację. Dzięki temu mają większą szansę na to, aby w nowym domu czuć się komfortowo i pewnie. Nowa rodzina z kolei nie musi zastępować psiej matki, aby uczyć podstaw funkcjonowania w domu. I właśnie dlatego warto cierpliwie czekać, aż to wstępne wychowanie zostanie przeprowadzone przez matkę szczeniaka przy współpracy z hodowcą.

Pielęgnacja szczeniaka

Poza kwestiami socjalizacji, załatwiania potrzeb fizjologicznych w wyznaczonych miejscach czy obycia ze smyczą psy wymagają też odpowiedniej pielęgnacji. Im wcześniej będziemy szczeniaka do niej przyzwyczajać, tym lepiej będzie znosić ją w przyszłości. Nie każdy pies wymaga częstych kąpieli, jednak większość z nich potrzebuje szczotkowania lub wyczesywania. Decydując się na szczeniaka musimy być świadomi tego, że początki nauki zabiegów pielęgnacyjnych mogą nie być łatwe. Z czasem jednak powinno być lepiej! Ważne, aby z nich nie rezygnować, gdyż prędzej czy później odbije się to na kondycji psiej skóry i sierści. Korzystajmy z odpowiednich kosmetyków dla psa jak szampon dla szczeniaka czy odżywka do sierści. Ta druga może mieć formę wygodnego sprayu bez spłukiwania, który świetnie sprawdza się pomiędzy kąpielami i pomaga rozczesać niesforną sierść. Pamiętajmy również o psich uszach, które pielęgnować możemy specjalnym płynem. Przydatny będzie też pielęgnacyjny krem do noska i łapek, który szczególnie polecany jest zimą do zabezpieczenia delikatnej skóry podczas mroźnych spacerów.

Decyzja o posiadaniu szczeniaka to poważne zobowiązanie. Aby zapewnić psu należyty start na nowej drodze trzeba dać mu czas na poznanie podstaw funkcjonowania w ludzkim świecie. Pierwsze tygodnie i miesiące są bowiem kluczowe dla rozwoju szczeniaka. Kiedy już do nas trafi, kontynuujmy socjalizację oraz naukę chodzenia na smyczy czy obycia z należytą pielęgnacją. Z pewnością przydatne będą tu kosmetyki dla psa, które znajdziecie w ofercie sklepu internetowego Dr Lucy!