Blog

Kosmetyki dla bernardyna

Bernardyny znane są człowiekowi od setek lat i często kojarzą nam się z ratownictwem górskim. To potężne i silne psy, których sierść wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jakie kosmetyki dla bernardyna wybrać?

Śnieg, mróz i baryłka rozgrzewającego trunku pod pyskiem – to chyba pierwsze skojarzenia z bernardynem. Pierwotnie jednak pełnił zupełnie inne funkcje. Dziś świetnie sprawdza się w roli psa towarzyszącego i stróżującego. Jeśli chcemy, aby jego sierść była piękna i zdrowa musimy wyposażyć się w odpowiednie kosmetyki dla bernardyna.

Bernardyn – krótka charakterystyka

Początkowo hodowane były jako psy pociągowe i stróżujące, dopiero w późniejszym okresie czasu z pomocy bernardynów korzystano w przewodnictwie i ratownictwie górskim. Dziś najczęściej pełnią funkcje psów towarzyszących człowiekowi, również stróżujących czy gospodarskich. FCI sklasyfikowało je w sekcji 2.2 II grupy, jako molosy typu górskiego. Ich waga przekraczać może nawet 100 kg! To dobrze zbudowane, silne i duże psy, których aparycja budzi niemały respekt. Są nieufne wobec nieznajomych, ale cenią obecność najbliższej rodziny, w stosunku do której wykazują się troską i cierpliwością. Zazwyczaj są łagodne wobec dzieci i innych zwierząt przebywających w domostwie. Z uwagi na swoje gabaryty nie powinny jednak zostawać z małymi dziećmi sam na sam. Dlatego Dr Lucy mimo wszystko zaleca nadzór rodzicielski!

Rodzaj sierści bernardyna

Sierść tych psów jest gęsta i składa się z dwóch warstw – podszerstka i włosa okrywowego. Co ciekawe, pierwotnie bernardyny były psami krótkowłosymi. Dopiero w późniejszym okresie czasu wykształcono szatę długowłosą, która dziś dominuje. Dlatego kosmetyki dla bernardyna powinny być odpowiednio dobrane do jego sierści. Umaszczenie określa się często jako “łaciate” – białe z czerwono-rudymi łatami lub czerwono-rudego płaszcza na grzbiecie. Według wzorca dopuszczalne jest też pręgowanie, sierść na głowie powinna być ciemna.

Jak pielęgnować sierść bernardyna

Podstawową czynnością, dzięki której utrzymamy szatę bernardyna w pożądanym stanie, jest wyczesywanie i szczotkowanie. Z uwagi na charakter ich sierści czynność ta nie musi być przeprowadzana częściej niż raz w tygodniu. Według miłośników rasy, pielęgnacja ich sierści nie jest przesadnie skomplikowana dzięki właściwościom samooczyszczania. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że poza terenem górskim bernardyny sezonowo intensywnie linieją. Kąpiele przeprowadza się w razie konieczności. Po szampon dla bernardyna nie będziemy więc sięgać zbyt często, w przeciwieństwie do dobrego sprayu do rozczesywania sierści. My polecamy Home 6 lub EasyBrush Spray z linii Dr Lucy Pro. Dzięki nim wyczesywanie będzie przyjemne i komfortowe. Te podstawowe kosmetyki dla bernardyna polecamy jednak nieco rozszerzyć. Jako, że bernardyny mają skłonność do zapaleń uszu, niezwykle ważne jest zachowanie ich w higienicznej czystości. Pomoże w tym ten płyn z linii Dr Lucy Home.

Inne kosmetyki dla bernardyna

Jeśli już zdecydujemy się na kąpiel naszego pupila, to koniecznie użyjmy odpowiedniego szamponu dla bernardyna oraz odżywki do sierści psa. Najlepszym wyborem będą psie kosmetyki do sierści szorstkiej. Dr Lucy w swojej ofercie posiada ich całą gamę. Jeśli jednak nasz bernardyn ma skłonność do podrażnień skóry, z pomocą przyjdą kosmetyki Hypo S i Hypo C z linii Dr Lucy Pro, czyli hipoalergiczny szampon i odżywka o odpowiednim składzie, bez substancji zapachowych. Ochronę łapek i nosków przed mrozem zapewni dobry krem, jak nasz Home 7. Z uwagi na fakt, że sierść bernardynów jest bardzo gęsta, szczególnie w sezonie letnim koniecznością jest należyte zabezpieczenie pupila przed kleszczami. Poza środkami zalecanymi przez weterynarza warto sięgnąć po nasz preparat w sprayu, odstraszający kleszcze i komary.

Bernardyny to silne, towarzyskie i cenione psy, które chętnie współpracują z człowiekiem. Ich sierść wymaga odpowiedniej pielęgnacji z wykorzystaniem dobrych kosmetyków dla bernardyna. Nie możemy też zapominać o higienie ich uszu oraz zabezpieczeniu przeciwko kleszczom. Najpotrzebniejsze kosmetyki dla psów, które przysłużą się sierści i skórze Waszych czworonogów znajdziecie w ofercie naszego sklepu internetowego!