Blog

Kosmetyki dla dobermana – jakie wybrać?

Dobermany to dumne, silne psy, które budzą uzasadniony respekt. Choć ich pielęgnacja nie jest szczególnie wymagająca, to w przypadku skóry i sierści dobre kosmetyki dla dobermana są koniecznością. Sprawdźcie dlaczego z Dr Lucy!

Odpowiednio dobrane kosmetyki dla dobermana to klucz do ich zdrowej skóry i sierści. Choć te piękne i inteligentne psy nie są zbytnio wymagające w zakresie jej pielęgnacji, trzeba przeprowadzać ją umiejętnie z wykorzystaniem sprawdzonych szamponów dla psów czy odżywek. Jakie wybrać?

Krótka charakterystyka psa rasy doberman

Dobermany pierwotnie pełniły funkcje psów stróżujących. Ich inteligencja, siła, zwinność i czujność pozwoliła z czasem na służbę w takich formacjach, jak policja czy straż graniczna. Powszechnie postrzega się je jako psy obronne. Swą sylwetką i spojrzeniem budzą szacunek. Choć ich mocny charakter nieco złagodniał na przestrzeni lat hodowlanego rozwoju tej rasy, dobermany nie są odpowiednie dla kogoś bez doświadczenia we współpracy z psami, które są urodzonymi przywódcami stada. Nie zmienia to faktu, że przy świadomym, ludzkim przewodniku czworonogi te dobrze sprawdzają się jako psy rodzinne czy do towarzystwa. Mimo wszystko zalecamy, aby decyzja o posiadaniu dobermana była dobrze przemyślana, ze świadomością wymagań i specyfiki tej rasy, również w zakresie niezbędnego szkolenia.

Rodzaj sierści dobermana

Sierść dobermana jest krótka, ze sztywnymi, twardymi włosami. Pozbawiona jest natomiast podszerstka, dzięki czemu psy te sezonowo nie linieją. Nie oznacza to jednak, że włosów z ich sierści nie spotkamy dookoła nas. Martwe wypadają ze skóry i trudno usunąć je z garderoby, dywanu czy kanapy. Najczęściej spotykane umaszczenie to czarne podpalane lub czekoladowe podpalane. Z uwagi na krótki włos i brak podszerstka psom tym może być zimno w sezonie jesienno-zimowym. Warto mieć to na uwadze, wybierając się na mroźny spacer.

Jakie pielęgnować sierść dobermana

Sierść dobermana nie jest wymagająca, jeśli chodzi o jej pielęgnację. Od czasu do czasu wymaga wyczesania, które pomoże usunąć martwe włosy z sierści. Pomocne w tym celu mogą być gumowe rękawice czy specjalne zgrzebła. Kąpiele odbywać się powinny w miarę potrzeby i silnego zabrudzenia sierści, z wykorzystaniem odpowiednich kosmetyków dla dobermana. Jeśli nie jest ono mocne, wystarczy sierść wytrzeć wilgotnym ręcznikiem. Największą uwagę w przypadku dobermanów powinniśmy poświęcić ich skórze. Czworonogi te mają tendencję do podrażnień skóry, a nawet łupieżu. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich psich kosmetyków, które skutecznie usuną zabrudzenia, ale działając w sposób delikatny.

Jakie kosmetyki dla dobermana wybrać?

Podczas pielęgnacji naszych psów nie powinniśmy używać kosmetyków przeznaczonych dla ludzi. Ludzka skóra ma zupełnie inne pH niż ta psia. Dlatego tak ważne jest używanie szamponów i odżywek, przeznaczonych specjalnie czworonogów. To jednak nie wszystko – psie kosmetyki muszą być dobrane odpowiednio do rodzaju sierści i wymagań skóry. W przypadku dobermanów to szalenie ważne, gdyż ich delikatna skóra łatwo ulega podrażnieniom. Dlatego warto wybierać preparaty hipoalergiczne. Dr Lucy w swojej ofercie posiada zarówno hipoalergiczny szampon dla psów jak i delikatną odżywkę do ich sierści. Świetnie sprawdzą się podczas pielęgnacji dobermana, Dobrze mieć pod ręką szampon na sucho z alantoiną, który wykorzystamy pomiędzy kąpielami. W sezonie zimowym koniecznie zabezpieczajmy poduszki łap dobermanów specjalnym kremem ochronnym – na przykład takim z linii Dr Lucy Home.

Dobermany to piękne i dumne psy. Są bardziej wymagające w zakresie szkolenia, aniżeli pielęgnacji sierści. Tę jednak przeprowadzać należy z wykorzystaniem kosmetyków dla psów, które nie spowodują podrażnień skóry. Dobre odżywki i szampony dla dobermana znajdziecie w naszym sklepie internetowym