Powracamy z tematem gubienia sierści przez czworonogi. W jednym z poprzednich artykułów mogliście się dowiedzieć więcej na temat wypadania włosów u psów, m.in, że jest to całkowicie normalne i nie stanowi zagrożenia dla pupila i nas samych. Dla wielu właścicieli jest to jednak spory problem i nie wiedzą, jak sobie z tym poradzić. O tym, jak poradzić sobie z linieniem u psa opowie Dr Lucy.
Linienie, a różne rodzaje sierści
Każdy z nas ma inną budowę włosa – tak samo jest w przypadku psów. Każda rasa ma inną budowę i rodzaj sierści. Owłosienie naszego psa ma ogromne znaczenie dla jego codziennego funkcjonowania i pełni wiele funkcji. Aby zapobiec zbytniemu linieniu naszego czworonoga, musimy zapoznać się z jego sierścią i dobrać odpowiednią pielęgnacje.
- Krótkowłose – Jest to jeden z najłatwiejszych do pielęgnacji rodzaj sierści. Przylega ona do psa naszego zwierzaka, jednak w zależności od rasy, linienie może przebiegać dosyć intensywnie;
- Długowłose – Ten rodzaj sierści wymaga regularnej pielęgnacji; Jest to bardziej wymagający rodzaj sierści, która wymaga regularnej pielęgnacji. Linienie z reguły przebiega intensywnie i obficie;
- Szorstkowłose- Jest to rodzaj sierści, który jest niemalże identyczny do krótkiej i gładkiej. Jedyna różnica polega na tym, że owłosienie naszego psa w dotyku jest szorstkie;
- Szczenięta – W zależności od ich rodzaju sierści. pielęgnacja przebiega inaczej. Częstotliwość kąpieli oraz szczotkowania uzależniona jest właśnie od owłosienia szczeniaka;
- Psy bezwłose – Jak wskazuje sama nazwa, psy z tej rasy nie posiadają owłosienie. W niektórych przypadkach występuje tylko miejscowe owłosienie, którego linienie jest znikome. Natomiast skóra psa wymaga intensywnej pielęgnacji.
Jak ograniczyć wypadanie sierści?
Jak już wiecie – wypadanie sierści u psa jest naturalne i nieuniknione. Musicie przyzwyczaić się do obecności sierści w mieszkaniu. Jednak możemy skrócić czas linienia i sprawić, że włosów będzie mniej. Podczas linienia naszego czworonoga niezwykle ważna jest jego higiena oraz pielęgnacja. Nieodłącznym elementem higieny jest szczotkowanie czworonoga. W przypadku intensywnego linienia – nawet codziennie! W zależności od potrzeb pupila i jego rodzaju sierści możemy potrzebować innego rodzaju szczotki. Kiedy nie jesteśmy pewni, jakiego produktu użyć, najlepiej udać się do weterynarza, który najlepiej dobierze rodzaj szczotki do owłosienia naszego psa.
Podczas linienia niezwykle pomocne będą również suplementy, które wzmocnią budowę włosa. Warto podawać naszemu zwierzakowi kwasy tłuszczowe omegą 3 i 6. Pamiętajcie, że najlepsza suplementacja będzie nieskuteczna, gdy nie będziemy stosować jej regularnie i bez konsultacji ze specjalistą.
Sierść w domu. Jak sobie z nią poradzić?
Podczas okresu linienia naszego pupila sierść w domu będzie wszędzie obecna i musimy przyznać, że nie będzie żadnych cudów. Odkurzacz stanie się codziennością, więc warto zainwestować w szczotki przystosowane do sprzątania włosów psa, które będą zbierać je zdecydowanie efektywniej. Warto też zaprzyjaźnić się z szczotkami samoprzylepnymi, które dostępne są w większości sieciówek. Będą przydatne zwłaszcza, gdy będziemy chcieli odświeżyć kanapę bądź ubrania.
Jeżeli masz taką możliwość – wyczesuj psa na zewnątrz. Zmniejszy to ilość sierści w Twoim mieszkaniu! Pamiętaj, żeby nie przeszkadzać innym i niezależnie od miejsca, zawsze zostawić po sobie porządek.
Skoro już wiecie, w jaki sposób poradzić sobie z sierścią psa, Dr Lucy trzyma kciuki za porządek w Waszych mieszkaniach. Powodzenia!