Rynek akcesoriów dla zwierząt jest tak obfity, że trudno podjąć ostateczną decyzję o zakupie. Zabawki dla psa nie są tutaj wyjątkiem. Nieodpowiednie nie zainteresują naszego pupila, a przez to nie spełnią swojej funkcji. Jakie wobec tego wybrać? Oto najlepsze zabawki dla psa według Dr Lucy Team!
Każdy właściciel czworonoga doskonale wie, że zabawki dla psa bywają bardzo przydatne w jego codziennej egzystencji. I nie chodzi wyłącznie o dobrą zabawę! Tylko które wybrać? Na przetestowanie wszystkich chyba zabrakłoby życia. Podpowiadamy więc, po które Dr Lucy Team sięga najczęściej!
Zabawki dla psa – jaką pełnią funkcję?
Przede wszystkim chodzi o rozrywkę, ale są tu też pewne ukryte cele. Zabawki dla psów świetnie potrafią skupić ich uwagę i ukierunkować energię na dane zadanie, pozwalając spożytkować jej nadmiar. Wszystko to sprzyja relaksowi i przeciwdziała nudzie. A jak wiadomo – pies znudzony bywa problematyczny. Jego ofiarą mogą paść smakowite buty czy meble. Z drugiej strony, wspólna zabawa pozwala też budować i pielęgnować zdrowe relacje pomiędzy czworonogiem a jego właścicielem.
Czy psy potrzebują zabawy?
Zdecydowanie tak, choć wymagania niektórych mogą być w tym zakresie większe, niż innych. Dla jednych zupełnie wystarczające będzie spokojne obgryzanie tenisowej piłki, a dla drugich – gonitwa za nią do upadłego. Te najbardziej aktywne będą potrzebować sporo ruchu, te mniej – preferować mogą spokojniejsze aktywności. Najlepiej zapotrzebowanie to określi sam właściciel, mając na uwadze chociażby specyficzne wymagania danej rasy. Wszystkie czworonogi potrzebują jednak relaksu, odpowiedniego ukierunkowania i spożytkowania energii i ograniczenia nudy do minimum. Oczywiście odpowiednie zabawki dla psa mogą być w tym bardzo pomocne.
Zabawkowa Top Lista Dr Lucy?
Nie zaryzykujemy stwierdzenia, że dana zabawka jednego producenta jest lepsza, niż podobna innego. Do naszej Top Listy podejdziemy nieco inaczej. Specjaliści są zdania, że każdy właściciel czworonoga powinien mieć w zanadrzu kilka zabawek, które stosuje wymiennie. Zazwyczaj mówi się o ilości 6 – 8. Na podstawie dotychczasowych doświadczeń członków Dr Lucy Team – również tych czworonożnych – posłużymy się kategoriami, a nie konkretnymi modelami. O detalach takich jak kolor, kształt, materiał wykonania czy rozmiar zdecydować będzie musiał właściciel psa, bazując na jego indywidualnych upodobaniach. Z całą jednak pewnością wszystkie zabawki dla psa łączyć powinna jedna cecha wspólna: muszą być bezpieczne dla użytkowników. Zwracajmy więc uwagę na jakość wykonania, zastosowane materiały czy odpowiednie certyfikaty!
Przejdźmy do konkretów. Co naszym zdaniem musi znaleźć się w psim domu?
- Piłki – niezależnie od tego, czy piszczące, włochate, małe czy duże. To chyba najbardziej klasyczne zabawki dla psa, jakie przychodzą nam do głowy. Są też całkiem uniwersalne. Możemy nimi rzucać, toczyć je, czy nawet siłować się z psem, jeśli tylko piłka jest na sznurku.
- Gryzaki – psy mają naturalną potrzebę żucia. Aby ich ofiarą nie padły buty lub meble, warto mieć pod ręką odpowiednie gryzaki. Zazwyczaj są zrobione z gumy lub naturalnych materiałów, jak chociażby twarde drewno czy poroże jelenia.
- Maskotki – niektórzy definiują je jako gryzaki, choć oddać trzeba, że część psów podchodzi do nich z większą sympatią, nosząc w pysku wszędzie, gdzie tylko idą, układając obok siebie w legowisku czy podrzucając radośnie pyskiem. Są więc czymś więcej, niż przedmiotem, w którym można zatopić kły. Jeśli o kłach mowa, zwróćmy uwagę na to, czy nasz pies maskotki nie rozrywa – grozić to może połknięciem guzika, oczka czy wypełnienia. Jeśli zaobserwujemy takie zachowanie, lepiej podać mu do zabawy coś innego.
- Zabawki sensoryczne – czyli takie, które angażują też zmysły. Mogą występować pod wieloma postaciami i być wykonane z różnych materiałów. Niektóre wydają dźwięki, jak chociażby szelest, inne emitować mogą światło. Doskonale potrafią skupić na sobie psią uwagę.
- Zabawki węchowe – tutaj prym wiodą różnego rodzaju maty węchowe czy kongi. Ukrywane w nich smakołyki skutecznie umilą czas naszym pupilom, zmuszając do zaangażowania, aby wydobyć je z zabawki.
- Aporty – zabawki rzutowe. Nie wszystkie psy umieją aportować, ale większość chętnie biegnie, gdy coś się im rzuci. Czasem to wystarczy, aby pies dobrze się bawił!
- Zabawki intelektualne – tu oferta jest bardzo szeroka. Najczęściej pies musi coś przesunąć lub przestawić, aby dostać się do ukrytego smaczka. Zabawa powinna odbywać się w obecności opiekuna, aby nakierować psa na rozwiązanie, kiedy zacznie się frustrować niepowodzeniem. Przygodę z tego typu zabawkami powinniśmy zacząć od tych najprostszych, aby nie zniechęcić psa do zabawy nimi.
A co po zabawie?
Czas po zabawie, kiedy pies jest spokojny i mniej pobudzony warto spożytkować na zabiegi pielęgnacyjne. Jeśli akurat przypada okres kąpieli, wykorzystajmy relaks naszego czworonoga, który pozwoli być może na użycie rozszerzonej gamy psich kosmetyków. Szampon dla psa w zestawieniu z odpowiednią odżywką od Dr Lucy pozwoli kompleksowo zadbać zarówno włos, jak i skórę pupila, ułatwiając dodatkowo wyczesywanie. Jeśli nie pora na kąpiel, możemy użyć suchego szamponu dla psa lub sprayu do rozczesywania sierści z linii Dr Lucy Casual. Zarówno wysiłek fizyczny, jak i umysłowy wymaga należytego wypoczynku, dzięki któremu pies może zregenerować siły. Nie bez znaczenia jest więc komfortowe miejsce, w którym będzie on mógł odpocząć. Wygodne legowisko to świetne dopełnienie czasu miłej zabawy, relaksującej pielęgnacji sierści i regeneracji. Dr Lucy niezmiennie poleca w tym zakresie wyroby polskiego producenta Hevea Psie Historie.
Zabawki dla psa pomagają nie tylko pozbyć się nadmiaru energii, ale przeciwdziałają też nudzie i rozwijają relacje z opiekunem. Ich relaksujące i uspokajające właściwości warto wykorzystać, planując pielęgnację sierści z wykorzystaniem psich kosmetyków. Odpowiednie szampony dla psa i odżywki do sierści znajdziecie w sklepie internetowym Dr Lucy. Nie zapominajmy też o należytym wyczesaniu pupila i zapewnieniu mu należytego wypoczynku, który pozwoli zregenerować siły.