Psy, podobnie jak ludzie, są narażone na nadwagę oraz otyłość. Ta ma realny wpływ na komfort psiego życia. Tymczasem wielu z nas ma trudności, aby określić zarówno nadwagę, jaki otyłość u psa. Oto wszystko, co musisz o niej wiedzieć!
Psy magazynują nadmiar energii w tkance tłuszczowej. Oczywiście nie łatwo się tego nadmiaru pozbyć. Dlatego świadomość zagadnienia jest kluczowa, aby ograniczyć gromadzenie się zbędnych kilogramów w ciele naszego czworonoga. Otyłość u psa nie wpływa pozytywnie na jego zdrowie. Dr Lucy tłumaczy więc, jak jej uniknąć!
Otyłość u psa – co ją powoduje?
Praktycznie rzecz biorąc, magazynowanie niewykorzystanej energii odbywa się u psów podobnie jak u ludzi – poprzez rozrost tkanki tłuszczowej. Pierwszym czynnikiem, który powoduje otyłość u psa jest więc zbyt duża podaż kalorii w pożywieniu. Szczególną uwagę zwracać powinniśmy na podawane psu przekąski. Dr Lucy zawsze liczy kalorie smaczków i ujmuje je w dziennym planie żywieniowym pupila. Dzięki temu unikamy ryzyka przekroczenia ustalonych wartości dobowej energii przyjmowanej z pożywieniem. Inną przyczyną otyłości u psa mogą być też choroby. Warto więc wybrać się do weterynarza, jeśli zauważymy, że nasz pupil niebezpiecznie przybiera na wadze.
Jak rozpoznać otyłość u psa?
Nadwaga, a następnie otyłość często jest przez właścicieli czworonogów niezauważana. O wiele łatwiej pod tym względem mają posiadacze krótkowłosych psów, gdyż wizualnie dużo łatwiej spostrzec, że ciałka jest trochę więcej, niż być powinno. W przypadku psów długowłosych z gęstą sierścią mamy trudniejsze zadanie. Najbezpieczniej psa po prostu ważyć, porównując wynik z określonym wzorcem danej rasy. Możemy również posłużyć się inną metodą: Jeśli żebra psa są łatwo wyczuwalne, w talii wyraźnie rysuje się wcięcie, a brzuch nie jest obwisły, nie mamy powodów do niepokoju. Jeśli któryś z tych elementów odbiega od normy, możemy mieć do czynienia z nadwagą lub otyłością. Takie „ręczne badanie” możemy wykonywać przy okazji czynności pielęgnacyjnych naszego pupila. A jeśli mowa o pielęgnacji, to pamiętajcie, że w e-sklepie Dr Lucy znajdziecie szeroką gamę produktów, które Wam w niej pomogą.
Konsekwencje nadwagi i otyłości u psa
Nadmiar tkanki tłuszczowej nie sprzyja zdrowiu naszych pupili. Nadwaga, a w konsekwencji otyłość u psów prowadzi do wielu schorzeń, takich jak upośledzenie układu ruchowego, wzrost ciśnienia krwi i choroby serca, spadek kondycji, a nawet cukrzyca. Dlatego tak ważna jest kontrola wagi czworonoga i odpowiednia reakcja, jeśli przekracza ona dopuszczalne wartości. Jeśli stwierdzimy, że wartości te są nieprawidłowe, konieczna może okazać się terapia odchudzająca.
Jak przeciwdziałać otyłości u psa?
Przede wszystkim nie powinniśmy dopuszczać do nadwagi, a w konsekwencji otyłości. Jeśli pies jest zdrowy, będziemy w stanie osiągnąć ten cel poprzez odpowiednią, ustaloną dobową dawkę energii oraz ruch. Aktywność fizyczna jest wskazana również wtedy, gdy zbędnych kilogramów już przybędzie. Dr Lucy zawsze zwraca uwagę na to, że nie musi to być wyczynowy bieg. Aktywna zabawa z psem lub zadania ruchowe też mogą przynieść rezultaty. Zwracajmy jednak uwagę na smaczki, gdyż one również mają kalorie! Smakołyki z resztą nie muszą być jedyną formą nagrody. Czasem wystarczą zwyczajne głaski. A jeśli pupil lubi kąpiele, to w roli nagrody wystąpić może nasz szampon dla psa! Równie ważna jest odpowiednia dieta. Zwracajmy uwagę na skład karmy oraz jej kaloryczność. Poza energią powinna dostarczyć psu również niezbędnych witamin i minerałów. Niewskazane jest karmienie czworonoga tym, co sami spożywamy na przykład na obiad. Taką dietę trudno będzie nazwać zbilansowaną i odpowiednią dla naszego pupila, a do tego trudno będzie nam policzyć dostarczaną psu energię.
Nadwaga i otyłość u psa to ryzyko poważnych chorób. Warto je minimalizować i z głową podejść do psiego żywienia oraz aktywności fizycznej. Stan tkanki tłuszczowej powinniśmy kontrolować na bieżąco, aby w porę podjąć odpowiednie działania gdy wyczujemy, że jest jej zbyt dużo. Kontrolę taką warto przeprowadzać podczas kąpieli lub wyczesywania sierści. W tych czynnościach natomiast przydadzą się na pewno psie kosmetyki z naszego sklepu internetowego!