Blog

Pierwsza wizyta u groomera – jak się przygotować?

O pielęgnację pupila skutecznie zadbać możemy w domu, jednak wielu z nas decyduje się oddać go w ręce profesjonalisty. Nic dziwnego – psi fryzjer posiada kompleksową wiedzę i umiejętności, pozwalające mu zająć się naszym psem na najwyższym poziomie. Pierwsza wizyta u groomera może być jednak niemałym stresem i dla czworonoga, i dla nas. Jak się do niej przygotować?

Odwiedzając z psem salon groomerski mamy pewność, że nasz pupil trafia w odpowiednie ręce, które należycie o niego zadbają. Choć wiele zabiegów pielęgnacyjnych z powodzeniem przeprowadzić możemy w domu, to przeszkodą może w tym przypadku być brak umiejętności lub czasu. Pierwsza wizyta u groomera wiąże się ze stresem, ale bez obaw – Dr Lucy przekona Was, że nie taki diabeł straszny! Trzeba tylko odpowiednio się przygotować.

Nie unikajmy zabiegów pielęgnacyjnych w domu

Takie czynności, jak kąpiel, czesanie czy szczotkowanie to absolutne minimum, które powinniśmy umieć wykonywać we własnym zakresie. Jeśli będziemy do nich przyzwyczajać psa już od wieku szczenięcego, to pierwsze wizyty u groomera będą mniej stresujące. Oczywiście musimy zadbać o to, aby czynności te kojarzyły się psu z czymś przyjemnym. Nie wykonujmy ich więc w pośpiechu i nerwach. Zaczynając przygodę z wyczesywaniem zdecydujmy się na miękką szczotkę, która na początek będzie dla naszego pupila najprzyjemniejsza. Podczas kąpieli używajmy odpowiedniego szamponu dla psa, przeznaczonego dla szczeniąt. Sprawdzony i ceniony od Dr Lucy znajdziecie tutaj

Kiedy zdecydować się na pierwszą wizytę u groomera?

Do psiego fryzjera po raz pierwszy wybrać się powinniśmy, gdy nasz pupil skończy 3 – 4 miesiące. Po tym czasie szczeniak jest już zazwyczaj po pierwszym cyklu odrobaczania i przyjęciu szczepień ochronnych. Konieczność ich wykonania bardzo często zawarta jest w regulaminach salonów groomerskich. Pilotażowej wizyty nie warto znacznie odkładać w czasie, gdyż sierść psa potrafi zacząć niesfornie się filować już około 8 miesiąca jego życia. Tymczasem podczas tej pierwszej wizyty najważniejsze jest zbudowanie pozytywnych skojarzeń u naszego psa – mocno zaniedbana sierść jest podczas niej niewskazana.

Jak się przygotować?

Jeśli nasz pupil jest przyzwyczajony do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi i kosmetyków dla psów, połowa sukcesu za nami. Nie będzie się stresować na widok nożyczek, grzebienia czy wanny i bieżącej wody. Odwiedziny u psiego fryzjera musimy oczywiście z wyprzedzeniem umówić. Przed samą wizytą zabierzmy psa na dłuższy spacer. Dzięki temu załatwi potrzeby fizjologiczne, spożytkuje nadmiar energii i nieco się zrelaksuje. Niektórzy groomerzy wykorzystują smakołyki, aby zaskarbić sobie przychylność czworonożnego klienta. Jeśli nasz pies jest alergikiem, koniecznie poinformujmy o tym salon. Podczas pierwszej wizyty u groomera obowiązkowo zostajemy w salonie razem z czworonogiem. Pozwoli mu to czuć się pewniej. Musimy więc zabezpieczyć odpowiednią ilość czasu. Podczas umawiania pierwszej wizyty zapytajmy o jej przebieg – różni specjaliści mają do nich różne podejście.

Przebieg pierwszej wizyty u psiego fryzjera

W zależności od podejścia salonu, pierwsza wizyta u groomera może trwać od 15 minut do nawet 2 godzin. Dlaczego? Niektórzy podczas niej ograniczają się wyłącznie do adaptacji zwierzęcia, dając możliwość obwąchania narzędzi, złapania kontaktu z psim fryzjerem i delikatnego czesania. Inne już na tym etapie proponują kąpiel a jeszcze kolejne – pełen zakres usług, po przeprowadzeniu wstępnej adaptacji. Ta oczywiście znacznie wydłuża czas w porównaniu do standardowej wizyty. Przebieg tej pierwszej zależy też od indywidualnych cech psa, czyli tego, czy przyzwyczajony jest do podstawowej pielęgnacji, jego usposobienia i zachowania czy stanu sierści. Dlatego z wyprzedzeniem przedyskutujmy tę kwestię z groomerem na etapie umawiania terminu.

Domowe psie spa

Pomiędzy kolejnymi wizytami w salonie groomerskim nie możemy zapominać o bieżącej, podstawowej pielęgnacji naszego pupila. Od czasu do czasu niezbędna może być kąpiel z wykorzystaniem kosmetyków dla psów, których szeroką gamę znajdziecie w sklepie internetowym Dr Lucy. Częściej będziemy musieli przeprowadzać wyczesywanie. Pomocne będą tu odpowiednie narzędzia. Jeśli nie do końca wiadomo, które wybrać, sprawdźcie jeden z naszych ostatnich wpisów w tym temacie. Komfort ich użytkowania znacznie poprawi zastosowanie sprayu do rozczesywania lub odżywki dla psa bez spłukiwania. Dodatkowo nawilżą one włosy i zapewnią im sporą dawkę niezbędnych witamin.

Pierwsza wizyta u groomera wiązać się może ze sporym stresem, który dotknąć może zarówno czworonoga, jak i nas. Warto więc należycie się do niej przygotować. Pamiętajmy, że jeśli do zabiegów pielęgnacyjnych przyzwyczajać będziemy pupila w domu, w salonie będzie mu przyjemniej. Niezbędne kosmetyki dla psa do domowego spa znajdziecie w ofercie online Dr Lucy!