Dla doświadczonych posiadaczy czworonogów psia sierść staje się z czasem nieodłącznym elementem domowej przestrzeni. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy ją zostawić samej sobie. Podobnie będzie z innymi śladami obecności pupila pod dachem. Porządek i pies wcale się nie wykluczają. Jak zadbać o czystość w domu, gdy dzielimy z nim życiową przestrzeń?
Pies to obowiązki. Ruch, odpowiednie żywienie, spacery, szkolenie czy wizyty weterynaryjne to jednak nie wszystko. Obecność pupila, z którym dzielimy nasze cztery ściany wiąże się też z większym wysiłkiem, jaki musimy włożyć w utrzymanie naszego lokum w czystości. Dobra wiadomość jest jednak taka, że da się to uzyskać. I Dr Lucy wie jak!
Wszędobylska sierść
Psy mają różne rodzaje sierści. Niektóre posiadają podszerstek, inne nie, jedne cechują się długą, drugie to krótkowłose psy. Podziały można byłoby oczywiście mnożyć. Dlaczego to ważne? Ponieważ to od rodzaju sierści naszego pupila w największej mierze zależy to, ile będzie jej zalegać pod kanapą, na meblach czy na podłodze. Istnieją takie rasy psów, które praktycznie prawie jej nie gubią. Dotyczy to głównie ras bezpodszerstkowych, choć to nie reguła. Stwierdzenie jednak, że w domu, który takowe zamieszkują nie znajdziemy ani jednego psiego kłaczka byłoby nadużyciem. Szczególnie w sytuacji, gdy sierść pupila jest zaniedbana. O tych, które ją gubią, nawet nie wspominając!
Odpowiednia pielęgnacja
Jeśli chcemy zmniejszyć ilość sierści w mieszkaniu, odpowiednia pielęgnacja tej znajdującej się wciąż na psie jest pierwszym krokiem do sukcesu. Podstawą jest oczywiście wyczesywanie i szczotkowanie. Warto korzystać z dobrych kosmetyków dla psów, na przykład od Dr Lucy. Zapewnią one odpowiednią pielęgnację skóry i wzmocnią włosy, pomogą też w rozczesywaniu. Dzięki temu czynność ta będzie przyjemniejsza i dla nas, i dla czworonoga. W tym celu polecamy przede wszystkim odżywki do sierści psa, zarówno do stosowania w kąpieli, jak i takie bez spłukiwania w formie wygodnego w użyciu sprayu.
Psie zapachy
To dość kontrowersyjny temat, bo psiarzom zazwyczaj typowy, psi zapach nie przeszkadza. U niektórych słowa „pachnie psem” budzą nawet zupełnie pozytywne skojarzenia. Mamy jednak świadomość tego, że odwiedzające nas osoby niekoniecznie tego bluesa czują. Dlatego mimo wszystko warto zadbać o nieco mniej zwierzęcy klimat w domu. Choć podłoga wydawać nam się może czysta, wcale nie musi być wolna od zapachu psich łapek, co szczególnie dawać się może we znaki latem. Nie obejdzie się bez odpowiednich środków czyszczących. Świetnie nadają się różnego rodzaju domowe receptury na bazie octu czy szarego mydła z dodatkiem olejków eterycznych. Nie przesadzajmy tylko z ich ilością! Jeśli z kolei potrzebujemy skutecznych i bezpiecznych środków do dezynfekcji, w linii Clean&Safe Dr Lucy znajdziecie niezbędne specyfiki.
Ulubione miejsce
Jeżeli jako podstawowe miejsce odpoczynku nasz pupil upodoba sobie kanapę, fotel czy łóżko, będzie trudno utrzymać je w odpowiedniej czystości i higienie. Warto więc przyzwyczajać psa do innego miejsca, w którym będzie on mógł odpocząć czy spać. Ważne, aby zapewnić mu w nim odpowiedni komfort. Pomocne będzie dobrej jakości legowisko dla psa, mata lub materac. Polecamy te od Hevea Psie Historie – polskiego producenta specjalizującego się w tej branży od lat. Oczywiście nie możemy zapominać o tym, że psie legowisko również trzeba od czasu do czasu ogarnąć!
Niezbędne narzędzia i garść pomocnych porad
Dobre kosmetyki dla psów i wyczesywanie nie zapewnią same w sobie nieskazitelnej czystości. Niezbędne jest odpowiednie zaplecze sprzętowe i kilka przydatnych trików, dzięki którym nasze lokum będzie przyjazne dla nas, naszego czworonoga i odwiedzających nas gości – czyli zadbane i czyste:
- Nie używaj miotły. Dobrze poradzi sobie puchaty mop a najlepiej odkurzacz
- Do dywanów niezbędna może okazać się turboszczotka, choć cuda idzie zdziałać też szczotką ryżową, owiniętą w wilgotną ściereczkę z mikrofibry
- Wycieraj psu łapy po spacerze, gdy na zewnątrz jest mokro a sierść pupila wysusz ręcznikiem
- Aby usunąć psi zapach z dywanu, użyj odrobiny roztworu sody oczyszczonej i wody
- Do mebli używaj ściereczki z mikrofibry lub froty i płynów lub sprayu o działaniu antystatycznym
- Zanim zaczniesz wietrzyć mieszkanie, najpierw pozbądź się zalegającej w nim sierści
Choć utrzymanie czystości w domu, w którym przebywa pies wymaga sporego wysiłku, to przy dobrej organizacji pracy jesteśmy w stanie ją uzyskać. Pomocne będą odpowiednie narzędzia, artykuły czyszczące i systematyczność. Duże znaczenie ma też należyta pielęgnacja skóry i sierści czworonoga z wykorzystaniem dobrych kosmetyków dla psów. Jeśli ich szukacie, odwiedźcie sklep internetowy Dr Lucy!