Blog

Pies je trawę – co to oznacza?

Wielu z nas zachodzi w głowę, dlaczego pies pomimo opróżnienia miski smakowitej karmy zajada się na spacerze zielonymi źdźbłami. Wbrew pozorom wcale nie musi chodzić o smak, a takie zachowanie może być dla nas sygnałem, że pora przyjrzeć się psiej diecie a nawet wybrać się do weterynarza. Kiedy pies je trawę, nie robi tego zupełnie bez celu. A tych jest kilka.

Gdy nasz pies je trawę zazwyczaj traktujemy to jako normę. W końcu ogromna większość czworonogów to robi. Nie oznacza to jednak, że nie zastanawiamy się „po co?”. Odpowiedzi na to pytanie jest kilka i choć zazwyczaj zachowanie takie nie powoduje niepokoju, to jednak powinniśmy trzymać rękę na pulsie. Kiedy pies je trawę w grę wchodzić mogą nawet poważne kłopoty trawienne.

Czy to dziwne, że pies je trawę?

Na ogół nie. Specjaliści w zasadzie twierdzą, że psowate mogą mieć to wręcz zapisane w genach. Skala zjawiska jest natomiast tak powszechna, że uchodzi za zupełnie normalną i naturalną. I rzeczywiście w większości przypadków fakt, że pies je trawę, nie powinien budzić naszego niepokoju. Dotyczy to wszystkich czworonogów, zarówno krótkowłosych ras psów, psów długowłosych, małych, dużych a nawet tych żyjących dziko.

Możliwe przyczyny

Tych może być kilka. Jako główne wymienia się przede wszystkim potrzebę oczyszczenia układu pokarmowego, walory smakowe czy niedobory w diecie. W tym ostatnim przypadku pamiętać należy jednak o tym, że układ trawienny psów nie jest przystosowany do radzenia sobie z trawą, pozyskując z niej głównie odrobinę błonnika. Ten istotnie może usprawniać pracę żołądka i jelit, jednak bogata w błonnik dieta wcale nie zatrzymuje zamiłowania psa do trawy. Specjaliści jako przyczynę wskazują też zwyczajną ciekawość oraz nudę. Naszą uwagę powinno jednak zwrócić to, w jaki sposób nasz pies je trawę oraz to, co dzieje się później. Zważywszy na fakt, że właściwie nie ulega ona trawieniu, jej spożycie może być kierowane potrzebą podrażnienia układu pokarmowego w celu wywołania wymiotów. Będzie to dla nas jasnym sygnałem, że nasz pupil cierpi na niestrawność, szczególnie, gdy trawę po prostu łapczywie pożera. Może ona mieć różne przyczyny, z poważnymi chorobami układu trawienia a nawet ciałem obcym w żołądku włącznie. Stąd konieczność wizyty u weterynarza, kiedy takie sytuacje się powtarzają.

Czy jedzenie trawy przez psa jest szkodliwe?

Samo w sobie wcale nie musi, jeśli nie wynika z nudy i problemów behawioralnych czy takich natury trawiennej. Musimy jednak pamiętać o innych zagrożeniach, które wiążą się z tą czynnością. To przede wszystkim możliwa obecność na trawie środków ochrony roślin czy innej chemii a także bakterii, wirusów, grzybów oraz pasożytów. Niebezpieczne mogą być także różnego rodzaju przedmioty, które zwrócą na trawniku uwagę stołującego się źdźbłami czworonoga. Mogą to być różnego rodzaju śmieci ale także inne rosnące wśród traw rośliny, których działanie jest toksyczne. Warto mieć na uwadze to, że pies raczej nie podgryza skoszonego trawnika. Wybiera wysokie źdźbła, w których czaić się mogą kleszcze. Ich ukąszenie może być tragiczne w skutkach, dlatego pamiętajmy aby zastosować preparaty przeciw kleszczom, które ograniczą to ryzyko. Odpowiedni repelent znajdziecie w ofercie Dr Lucy

Czy pozwalać jeść trawę psu?

W większości przypadków pies je trawę, bo już tak ma. Warto natomiast zadbać o to, aby stołował się w możliwie najbezpieczniejszych warunkach. W naszym własnym ogrodzie trawnik i inną roślinność mamy zazwyczaj pod pełną kontrolą. Jeśli spacerujemy wzdłuż uprawnego pola, oddzielonego od ścieżki wąskim pasem smakowicie wyglądającej trawy, lepiej nie zapraszać tam pupila na ucztę. Głównie z uwagi na ewentualne nawozy, pestycydy czy inne środki ochrony roślin. Pamiętajmy też o odpowiednim odrobaczaniu psa i należytej higienie jamy ustnej po posiłku. W sklepie Dr Lucy znajdziecie w pełni naturalną, psią pastę do zębów z linii Eco, która pomoże utrzymać ją w należytej kondycji i odświeży „trawiasty” oddech. Pastę do zębów dla psa z resztą warto stosować nawet wtedy, kiedy ten trawy nie spożywa.

 

Większość psów je trawę i nie stanowi to powodu do niepokoju. W niektórych przypadkach jednak takie zachowanie może świadczyć o problemach behawioralnych czy zdrowotnych. Jeśli pies je trawę i wymiotuje, koniecznie udajmy się do weterynarza. Pozwalając na jej spożywanie pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa, w tym stosowaniu odpowiednich preparatów przeciw kleszczom oraz higienie jamy ustnej z wykorzystaniem pasty do zębów dla psa. Oba produkty znajdziecie w ofercie Dr Lucy