Blog

Pies niszczy ogród – czy można go tego oduczyć?

Zima chyba już na dobre za nami, więc coraz więcej czasu spędzać będziemy z psem w przydomowym plenerze. Wiązać się to może z niechcianymi robotami ziemnymi, którymi parają się niektóre czworonogi. Gdy pies niszczy ogród, musimy podjąć konkretne działania, aby zniechęcić pupila do tej aktywności. Dr Lucy podpowiada jakie!

Sezon ogrodowy powoli się rozkręca, a wraz z nim nasze czworonogi, które coraz chętniej będą chciały pokopać odrobinę w świeżej ziemi. Z jednej strony nie powinno to dziwić, z drugiej – wolelibyśmy tego uniknąć. Dr Lucy wie, że istnieją sposoby na to, aby przynajmniej ograniczyć problem. Jeśli dotyczy on również i Was, to zapraszamy do lektury!

Nie tylko kwestie estetyczne

Pies w ogrodzie potrafi narobić sporych szkód. Te najbardziej dotkliwe wiążą się z rozkopywaniem ziemi. Ucierpieć mogą zarówno kwiaty czy warzywa, ale najczęściej ofiarą padają zadbane trawniki. Widok usianej dołami trawy boli tym bardziej, im mocniej ją pielęgnujemy. Może się okazać, że nie będzie ona jedynym naszym zmartwieniem. Pies w ogrodzie może podczas kopania doznać bolesnego urazu czy skaleczenia. Ten może skutkować nawet zakażeniem. Na domiar złego do sierści dostaje się sporo drobin piasku czy ziemi. Będą one szczególnie uciążliwe, jeśli pies lubi sypiać w naszym łóżku – najczęściej nie obędzie się bez kąpieli czy psich kosmetyków. W naszym interesie leży więc to, aby spróbować oduczyć psa niepożądanych zachowań w przydomowym ogrodzie. Czy to w ogóle możliwe?

Psia natura? Nie do końca…

Niektóre psy kopanie mają zapisane w genach. Mowa przede wszystkim o tak zwanych norowcach, do których należą na przykład jamniki czy terriery. Dla innych kopanie w ziemi również wynika z naturalnych potrzeb, jak chociażby zabezpieczenie pod jej warstwą kości czy ulubionej zabawki, próba obniżenia temperatury ciała dzięki chłodnej, wykopanej ziemi czy uwicie gniazda przez ciężarną samicę. Nierzadko czworonogi kopią po prostu dla zabawy. Dr Lucy zwraca jednak uwagę na to, że pies niszczy ogród też z innych pobudek, które już z naturą nie mają zbyt wiele wspólnego. Chodzi przede wszystkim o uczucie nudy i frustracji.

Pies niszczy ogród – co możemy zrobić?

Przede wszystkim powinniśmy poznać przyczynę kopania w ziemi. Rasa może stanowić tu pewną podpowiedź, ale powodów może być kilka. Choć w zakresie przyczyn naturalnych mamy ograniczone pole manewru, to możemy jednak starać się problem zminimalizować. Rozwiązaniem będzie próba przyzwyczajenia psa do kopania tylko w wyznaczonym miejscu. Dzięki temu uchronimy pozostałą część ogrodu przed pazurami. Zapewnienie pupilowi odpowiedniego miejsca do ochłody w upalne dni również może dać dobre rezultaty. Warto też zwiększyć nieco aktywność psa i wprowadzić zabawy, zarówno ruchowe jak i intelektualne.

Pomoże behawiorysta

Dr Lucy poleca też konsultacje z behawiorystą. Jeśli pies niszczy ogród a my mamy kłopoty z określeniem przyczyny takiego stanu rzeczy, jego pomoc będzie nieoceniona. Dzięki temu damy sobie większe szanse na to, aby zminimalizować lub nawet wyeliminować niepożądane zachowania u czworonoga. Co ważne, łatwiej będzie i nam i jemu! Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby poznać przyczynę kopania i dobrać odpowiednią metodę działania. Behawiorysta będzie tu bardzo pomocny!

Pomoże też Dr Lucy

Gdy pies niszczy ogród, musimy uzbroić się w cierpliwość. Oduczenie go tych zachowań to czasochłonny proces. W międzyczasie będziemy musieli pozbywać się z sierści ziemi i piasku. W większości przypadków wystarczy szczotka czy grzebień. Psa możemy też spłukać pod bieżącą wodą. Jeśli czynność tę wykonujemy niemal po każdej wizycie w ogrodzie, nie używajmy kosmetyków dla psów za każdym razem, aby uniknąć przesuszenia skóry. Z szamponu dla psa oraz odżywki skorzystajmy raz na jakiś czas, aby zapewnić sobie komfort wyczesywania. Częściej możemy natomiast sięgnąć po spray do rozczesywania sierści psa od Dr Lucy Casual, szczególnie w przypadku długowłosych psów. Dzięki niemu drobiny piasku ukryte w kołtunach nie będą nam straszne!

Właściciele mogą odczuwać nerwy i frustrację, gdy ich pies niszczy ogród. Na szczęście kopanie w ziemi można przynajmniej ograniczyć, pomimo tego, że leży ono w psiej naturze. Poza dziurami w trawniku kłopotliwe są też drobiny piasku i ziemi w sierści. Tu jednak z pomocą przychodzi Dr Lucy i nasz sklep internetowy z kosmetykami dla psa. W określeniu przyczyny niepożądanych, psich zachowań pomoże z kolei behawiorysta!