Starzenie się dotyczy także psów. Podczas jesieni swego życia wymagają od nas specjalnego traktowania, dzięki któremu do końca mogą być szczęśliwe. Nie chodzi wyłącznie o częstszy kontakt z weterynarzem, dietę czy psie kosmetyki. Ważne będzie też nasze wsparcie. Sprawdźmy, jak zadbać o psa seniora.

Organizm starszego psa wymaga odpowiedniej troski. Dbając o naszego psa seniora jesteśmy w stanie poprawić jego komfort w ostatnich latach życia i sprawić, że spędzi ten czas godnie.

Kiedy mówimy o psiej starości?

Przyjmuje się, że te największe czworonogi możemy określać mianem “senior” nawet już przed 7 rokiem życia. Tymczasem małe rasy mogą się obrazić, jeśli nazwiemy je tak zanim skończą około 12 lat. Wiele oczywiście zależy także od indywidualnych cech danego psa czy warunków bytowania. Specjaliści są jednak zgodni co do tego, że te mniejsze cieszą się pełnią sprawności o wiele dłużej, a uroki starości dotykają je nawet o kilka lat później od ich większych koleżanek czy kolegów. Co możemy zrobić dla naszego pupila, kiedy zaczyna się starzeć?

Częstsze wizyty u lekarza weterynarii

Przede wszystkim lepiej zapobiegać, niż leczyć, choć na różnego rodzaju kuracje i zabiegi musimy być także przygotowani. Jeśli jednak poważnie myślimy dłuższym utrzymaniu naszego psa w dobrej kondycji, musimy zabierać go na kontrolne wizyty weterynaryjne z dużo większą częstotliwością niż kiedyś. Wraz z wiekiem psa osłabieniu ulegają jego narządy wewnętrzne, w szczególności wątroba i trzustka. Zmniejsza się też sprawność układu immunologicznego, przez co łatwiej o infekcje, a nawet przeziębienie. Weterynarz poza niezbędnymi badaniami kontrolnymi może doradzić nam stosowanie konkretnych preparatów, które wzmocnią organizm psa a także suplementów diety.

Odpowiednie żywienie

Te jednak nie zastąpią dobrze skrojonego, psiego menu dostosowanego do wieku zwierzęcia. Z racji zmniejszonego zapotrzebowania na ruch i tendencji do rozrostu tkanki tłuszczowej warto ograniczyć nieco węglowodany. Uważajmy też na wysoką zawartość białka z uwagi na ryzyko obciążenia nerek. Odpowiednią karmę do stanu zdrowia naszego pupila może zarekomendować weterynarz albo psi dietetyk. Rodzajów karmy, zarówno weterynaryjnej, jak i bytowej jest tyle, że czasem trudno połapać się na własną rękę w tym, która będzie tą najbardziej odpowiednią. Jeśli wybierzemy źle, możemy narazić naszego psa chociażby na nieprzyjemności żołądkowo-jelitowe, z uwagi na mniejszą sprawność układu trawiennego.

Kości i stawy

U starszych psów często pojawiają się dolegliwości związane z układem kostno-stawowym. Może to być zanik tkanki chrzęstnej lub jej wytarcie, będące konsekwencją intensywnego ruchu albo otyłości. Częstymi przypadłościami są również zwyrodnienia, na przykład stawów biodrowych. Choć w takich przypadkach raczej nie możemy już mówić o powrocie do pierwotnej sprawności, to jednak warto spróbować dedykowanych specyfików. Mogą znacząco poprawić kondycję psa i opóźnić postęp niepożądanych zmian. Oczywiście ich wykorzystanie konsultujemy z lekarzem weterynarii. Na własną rękę natomiast możemy zapewnić naszemu psu seniorowi odpowiednie i komfortowe miejsce do wypoczynku. Ciekawą propozycją mogą tu być specjalistyczne materace, jak ortopedyczny Hevea Psie Historie, który przeciwdziała odleżynom. Dzięki temu może on być przydatny również po operacjach czy zabiegach.

Ruch dostosowany do potrzeb

Oczywiście starszy piesek nie może cały czas leżeć. Ruch też jest mu niezbędny i to nie tylko dla odrobiny zabawy, ale z uwagi na ryzyko zaniku mięśni, któremu przeciwdziałamy właśnie aktywnością fizyczną. Jaką powinna mieć intensywność? Zależy to od indywidualnych uwarunkowań psa i jego aktualnego stanu zdrowia, ale dominować powinny spokojniejsze aktywności, jak na przykład spacer. Jeśli nasz pupil lubi wodę warto ją wykorzystać. Pływanie jest wskazane szczególnie przy dysplazji, a dodatkowo aktywizuje całą masę mięśni. Wszystko nie oznacza wcale, że pies senior nie może sobie pohasać czy poskakać. Jeśli ma na to ochotę i czuje moc, możemy pozwolić mu na to w granicach zdrowego rozsądku.

Skóra i sierść

Sędziwy wiek odciska swój ślad również na skórze. Staje się ona cieńsza i mniej elastyczna. Pojawiać się mogą zgrubienia i guzki, które wymagają konsultacji weterynaryjnej. Łatwiej też o infekcje, dlatego podczas wyczesywania warto używać delikatnej szczotki. Sierść w tym czasie wymaga odpowiedniej pielęgnacji, pomimo tego, że podszerstek jest już mniej obfity. Będą tu pomocne dobre psie kosmetyki, szczególnie o działaniu nawilżającym i odbudowującym. Doskonale poradzą sobie różnego rodzaju szampony i odżywki do sierści psa od Dr Lucy. Jeśli skóra naszego seniora należy do wrażliwych, warto sprawdzić linię Dr Lucy Eco, która oparta jest wyłącznie o naturalne składniki. Z uwagi na utratę melaniny włosy matowieją i tracą pigmentację. Jest to szczególnie widoczne w przypadku ciemnego umaszczenia. Aby poprawić nieco wygląd włosa warto wypróbować w tym przypadku szampon dla psa Dr Lucy Silver & Black. Dla lepszej kondycji zarówno skóry jak i sierści można też przedyskutować z weterynarzem wprowadzenie odpowiednich suplementów do diety. Bywa i tak, że w wyniku zmian gospodarki hormonalnej nasz pupil cechuje się mocniejszym niż zwykle zapachem. Jeśli staje się on uporczywy, uzupełnijmy zestaw psich kosmetyków o zapachowy repelent. Dr Lucy poleca mgiełkę zapachową z linii Pro w 4 różnych wariantach. To jednak nie wszystko. Jak wspominaliśmy, w przypadku starszych czworonogów musimy uważać na przeziębienia. W okresie jesienno-zimowym niezwykle przydatne mogą więc być kosmetyki dla psów bez spłukiwania. Spotkamy wśród nich zarówno szampony, jak i odżywki.

Zęby

Podobnie jak człowiek, starszy pies borykać może się z problemami dotyczącymi uzębienia i jamy ustnej. Dotyczą one przede wszystkim kamienia nazębnego, który powoduje stany zapalne dziąseł i w konsekwencji wypadanie zębów. Bieżąca higiena jamy ustnej jest więc bardzo ważna. Stosować należy odpowiednią szczotkę i psią pastę do zębów, na przykład od Dr Lucy z linii Eco.

Nasz pupil może wymagać od nas też innych aktywności. Poza wizytami u weterynarza, dobrą dietą i odpowiednimi kosmetykami dla psów musimy być dla niego wsparciem. Wciąż potrzebować będzie czułości i zainteresowania. Możliwe, że będziemy musieli pomóc mu wstać w chwilach słabości, czy nawet przenieść z miejsca na miejsce. Zaburzenia pracy jelit czy układu moczowego mogą być przyczyną zabrudzeń. W takich przypadkach powinniśmy być wyrozumiali, a “mały wypadek” szybko pomogą nam ogarnąć preparaty Dr Lucy z linii Clean