Blog

Pies w małym mieszkaniu – jak zadbać o komfort?

By 31 października, 2023No Comments

Metraż lokum nie musi być przeszkodą w posiadaniu czworonoga. Pies w małym mieszkaniu może funkcjonować bardzo dobrze, jeśli tylko stworzymy ku temu odpowiednie warunki. Na co musimy zwrócić uwagę, aby wszyscy domownicy cieszyli się komfortem?

Pies w małym mieszkaniu może czuć się komfortowo, jeśli należycie o to zadbamy. Co więcej – nie musi odbywać się to kosztem naszego własnego komfortu. Jak o niego zadbać? Podpowiada Dr Lucy!

Wymagania minimalne

Przede wszystkim zastrzec należy, że pies będzie potrzebował pewnej minimalnej przestrzeni do swojej egzystencji. Nie są to jednak wygórowane wymagania, a im pies mniejszy, tym i one będą mniejsze. Po pierwsze – musimy zabezpieczyć w mieszkaniu miejsce do wypoczynku dla naszego czworonoga, aby mógł komfortowo leżeć. Drugim elementem jest bufet – nasz pupil musi mieć gdzie spokojnie zjeść i się napić. Na szczęście zarówno legowisko, jak i miski, nie zajmują wiele miejsca. Nawet jeśli jesteśmy zwolennikami spania psa na łóżku, to i tak musimy wygospodarować dla niego jakiś kąt z wygodnym posłaniem, gdzie będzie mógł komfortowo i bezpiecznie odpocząć. Ważna będzie też należyta higiena pupila, o którą w małym mieszkaniu będziemy musieli intensywnie dbać.

Kłopotliwe sąsiedztwo

Brak tej higieny może stanowić kość niezgody pomiędzy nami i naszymi sąsiadami. Niestety, nie tylko o higienę chodzi. Sąsiedztwo różnie reaguje na psie susy, warczenie, szczekanie czy wycie, na przykład podczas naszej nieobecności. Decydując się więc na psa, i to zarówno w małym jak i dużym mieszkaniu, warto porozmawiać po ludzku z sąsiadami i zapewnić o poszanowaniu ich prawa do ciszy, spokoju i niezmąconego odpoczynku. Warto dać do zrozumienia, że gdyby jednak coś było nie tak, jesteśmy otwarci na rozmowę i szukanie rozwiązań. Jeśli pomimo tego pies będzie dla sąsiadów zbyt głośny, a my nie będziemy potrafili sobie z tym poradzić, warto rozważyć kontakt z behawiorystą czy trenerem. Pomoże pozbyć się niechcianych zachowań u czworonoga i tym samym zażegnać konflikt.

Gdy w bloku nie ma windy

Jednym z naszych głównych obowiązków podczas opieki nad psem w małym mieszkaniu jest wyprowadzanie go na spacer. Dzięki temu dajemy mu możliwość załatwienia potrzeb fizjologicznych, ale też dostarczamy rozrywki. Długi spacer pomaga spożytkować nadmiar energii i zapewnia wrażenia węchowe. Angażuje więc i mięśnie i umysł pupila. Spacery powinniśmy odbywać kilka razy dziennie. W sytuacji, w której do dyspozycji mamy jedynie klatkę schodową a mieszkanie zlokalizowane jest wysoko, może to stanowić wyzwanie. Niektóre rasy psów nie radzą sobie zbyt dobrze na schodach i niezbędne jest ich przenoszenie. Warto mieć to na uwadze decydując się na konkretną rasę psa.

Higiena

Pies w małym mieszkaniu musi być higienicznie zadbany. Zapach zaniedbanej psiej sierści będzie w niedużym metrażu bardzo wyczuwalny. Odpowiednie kosmetyki dla psów muszą więc stanowić nasz psi niezbędnik. Podstawą będą szampony dla psa oraz odżywki, również takie do stosowania na sucho, pomiędzy kąpielami. Nie obejdzie się bez preparatów ułatwiających rozczesywanie, gdyż będziemy je musieli przeprowadzać stosunkowo często – w okresie linienia nawet kilka razy w tygodniu. W przypadku niezapowiedzianej wizyty rodziny czy znajomych warto mieć pod ręką mgiełkę zapachową, która szybko zamaskuje charakterystyczny zapach sierści nawet po spacerze w deszczu. Pies w małym mieszkaniu musi też mieć czyste łapy. Po spacerze warto je obmyć a ich poduszki potraktować naszym rewelacyjnym masłem odżywczym z linii Dr Lucy Eco, które zapewni im należyte nawilżenie.

Pies w małym mieszkaniu potrafi świetnie się odnaleźć, jeśli tylko zadbamy o optymalne warunki. Nie zapomnijmy porozmawiać z sąsiadami – będzie to pomocne w przypadku ewentualnych sytuacji konfliktowych. Na małym metrażu niezwykle ważna będzie też higiena i pielęgnacja, które ułatwią kosmetyki dla psów Dr Lucy, dostępne w naszym sklepie internetowym!