Często spotykamy się z opinią, że posiadanie mieszkania zamiast domu z ogrodem jest kluczowym czynnikiem uniemożliwiającym posiadanie wymarzonego czworonoga. Czy to prawidłowe podejście? Czy pies w mieszkaniu może czuć się komfortowo? Dr Lucy rozwiewa wątpliwości!
Wielu z nas marzy o własnym czworonogu, któremu chce dać wszystko, co najlepsze. W pewnym momencie pojawią się jednak myśli, które z uwagi na warunki lokalowe pchać nas mogą nawet w kierunku rezygnacji z tych marzeń. Czy słusznie? W Dr Lucy Team wiemy, że pies w mieszkaniu to temat warty dogłębnego rozważenia.
Psie potrzeby to punkt wyjścia
Jesteśmy zdania, że każdy pies w mieszkaniu może być naprawdę szczęśliwy, jeśli tylko spełnimy pewne warunki. Niektóre czworonogi wymagają sporej dawki ruchu. Inne nie przepadają za hałasem, o który w mieście nie trudno. Jedne należą do ras dużych czy wielkich a drugie są drobne. Wszystkie one mają swoje potrzeby zarówno podstawowe, jak i te, z których słynie dana rasa. Może to być na przykład zamiłowanie do głośnego szczekania czy nad wyraz duża potrzeba ruchu. Zastanawiając się nad tym, czy pies w mieszkaniu będzie czuć się dobrze, musimy wziąć je wszystkie pod uwagę. Najczęściej, przy dobrej organizacji, ich zaspokojenie jest zupełnie możliwe!
Komfort psa w mieszkaniu
Dom z ogrodem może wydawać się wygodną opcją, szczególnie w zakresie zapewnienia psu możliwości szybkiego załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych. W razie konieczności skorzystania z psiej toalety często wystarczy po prostu otworzyć drzwi wejściowe. W miejskim mieszkaniu będzie z tym trochę trudniej, choć każdy psiarz wie, że wypuszczenie psa na ogród nie zastąpi ciekawej, aktywnej przechadzki na smyczy! Tak czy inaczej musimy więc być gotowi na to, że psa kilka razy dziennie trzeba będzie wyprowadzić na spacer. Ruch pozwala spożytkować nadmiar energii, szczególnie w przypadku ras, które potrzebują większej aktywności niż inne. Być może będziemy też musieli psa nosić po schodach, jeśli blok nie jest wyposażony w windę. Musimy być gotowi na to, aby kosztem odrobiny swojego komfortu, zapewnić komfort naszemu psu. W Dr Lucy wiemy jednak, że w domu z ogrodem też nas to czeka! Czego więc pies potrzebuje, aby w mieszkaniu było mu dobrze?
Minimalne wymagania mieszkaniowe
Pies w mieszkaniu musi czuć się bezpiecznie. Będzie też potrzebować odrobiny miejsca, choć wcale nie są to wygórowane wymagania! Przede wszystkim będzie to przestrzeń na miski, gdzie nasz pupil będzie mógł się posilić i napić oraz swój kąt – miejsce, w którym będzie wypoczywać. Musi być ono wygodne i dostosowane do jego potrzeb. Mieszkanie warto więc wyposażyć w specjalistyczny materac dla psa, jak ten od Hevea Psie Historie, który sprosta zadaniu. Podstawowy “psi niezbędnik” musimy też wyposażyć w odpowiednie zaangażowanie właścicieli czworonoga w zaspokojenie jego potrzeb ruchowych i możliwości zabawy, również w formie zadań intelektualnych. Na bieżąco dbamy też o jego zdrowie oraz pielęgnację. Tu dostrzec można przewagę mieszkania nad domem z ogrodem. W przestrzeni miejskiej najczęściej wszędzie mamy blisko, niezależnie od tego, czy mówimy o lekarzu weterynarii czy salonie groomerskim. Niemniej jednak podstawowe czynności pielęgnacyjne możemy z powodzeniem wykonać również w mieszkaniu, wykorzystując dobre kosmetyki dla psów.
Należyta higiena
Przebywając w otoczeniu sporej ilości ludzi musimy dołożyć wszelkich starań, aby nasz pies był zawsze zadbany. Pomogą w tym kosmetyki dla psów od Dr Lucy. Nie ograniczajmy się wyłącznie do sierści! Pasta do zębów, płyn do higieny oczu czy uszu również nie powinny być nam obce. W większości przypadków podstawą będzie codzienne czesanie i szczotkowanie. Podszerstek w okresie linienia potrafi naprawdę szybko wypełnić stosunkowo niewielki metraż podłogi w mieszkaniu. W tych czynnościach niezastąpiony będzie spray do rozczesywania sierści psa z Dr Lucy Casual. Warto też mieć pod ręką mgiełkę zapachową z linii Dr Lucy Pro, szczególnie, gdy na spacerze zaskoczy nas deszcz.
Nienaganne maniery
Pies w mieszkaniu musi też umieć odpowiednio się zachować. I zachowanie to zależy w głównej mierze od nas. Znudzony będzie niszczyć wyposażenie domu lub ujadać podczas naszej nieobecności. To z kolei będzie irytować sąsiadów. Zapewniając psu odpowiednią dawkę ruchu i zadań intelektualnych jesteśmy w stanie tego uniknąć. Obycie psa ze smyczą i innymi użytkownikami przestrzeni miejskiej – zarówno dwu jak i czworonożnych – to absolutna konieczność. Niekiedy może tu być potrzebna pomoc doświadczonego behawiorysty. My sami również nie powinniśmy o psim savoir vivre zapominać. Wyprowadzając pupila na spacer pamiętajmy o tym, aby zabrać torebki na odchody i sumiennie wykorzystywać je zgodnie z ich przeznaczeniem!
Na dobre i na złe
Miejmy też na uwadze to, że psy żyją zazwyczaj krócej od nas. Tak jak my starzeją się i podupadają na zdrowiu. Osłabienie mięśni i stawów jest bardzo częste. Psi seniorzy mogą więc wymagać od nas wzmożonej opieki, która w mieszkaniu może istotnie być trochę bardziej uciążliwa, niż w domu z ogrodem. Skóra starszych psów wymaga też rozważnej pielęgnacji z uwagi większą jej delikatność. Sięgajmy więc po dostosowane do ich potrzeb szampony dla psów oraz odżywki o subtelnym działaniu, jak Hypo S i Hypo C z Dr Lucy Pro. Najważniejsze, o czym musimy pamiętać, to fakt, że posiadając czworonoga jesteśmy za niego odpowiedzialni od początku do samego końca i o jego komfort musimy dbać również w tych gorszych momentach!
Większość psów z powodzeniem odnajdzie się w mieszkaniu, jeśli tylko stworzymy ku temu odpowiednie warunki. Potrzeby naszego psa musimy postawić na pierwszym miejscu, aby pupil czuł się w nim bezpiecznie i komfortowo. Poza odpowiednią dawką ruchu czy wygodnym kątem do spania ważna jest też pielęgnacja, w której pomogą kosmetyki dla psów od Dr Lucy. Szeroką ich ofertę znajdziecie w naszym sklepie internetowym!