Blog

Pies w sylwestra – jak mu pomóc?

Pies w sylwestra potrafi być kłębkiem nerwów. Co ciekawe, nie tylko ze względu na fajerwerki. Jak mu pomóc? Jest kilka zasad, o których powinniśmy pamiętać.

Akcja “Nie strzelam w sylwestra” od kilku dobrych lat cieszy się sporą popularnością w mediach społecznościowych, szczególnie wśród psiarzy. Nic w tym dziwnego – pies w sylwestra potrafi być zdezorientowany i wystraszony. Istnieje kilka sposobów na to, aby ograniczyć stres, który towarzyszy mu podczas noworocznego szaleństwa. Sprawdźcie je razem z Dr Lucy!

Pies a fajerwerki

Choć na niektórych czworonogach noworoczne fajerwerki nie robią wrażenia, to inne mogą mieć z nimi spory kłopot. Niepokój, lęk a nawet panika są spotykane często. Ich objawami mogą być nerwowe nasłuchiwanie czy rozglądanie się, prężenie ciała, drżenie czy kulenie, popiskiwanie czy intensywne szczekanie. Wtedy też psy starają się znaleźć bezpieczne i miejsce, gdzie będzie po prostu ciszej. Nawet opanowane z natury psy w sylwestra mogą się wystraszyć, jeśli podczas spaceru petarda wybuchnie blisko. Dlatego Dr Lucy radzi, aby w ostatni dzień grudnia około północy unikać standardowych spacerów z psem wśród świętującego sąsiedztwa.

Potrzeby fizjologiczne

Psa oczywiście musimy wyprowadzić. Zróbmy to jednak sporo czasu przed północą i nie rezygnujmy ze smyczy. Jak wiemy z doświadczenia, pojedyncze wystrzały stają się intensywne nawet na kilka godzin przed przełomem roku. Jedna nieszczęśliwie rzucona petarda może spowodować u naszego psa panikę i ucieczkę przed siebie. Pomijając już jego stres związany z sytuacją, sylwestra spędzimy na poszukiwaniach naszego przyjaciela. Tego dnia nie puszczajmy go luzem i mimo wszystko zawieśmy adresówkę przy obroży – na wszelki wypadek.

Jak ograniczyć stres?

Pomimo faktu, że Pies w sylwestra może mierzyć się z ogromnym stresem, starajmy zachowywać się wobec niego, normalnie, jak na co dzień. Nie powinniśmy zbytnio przesadzać z czułościami, aby dodatkowo nie pokazywać psu, że “coś jest nie tak”, inaczej niż zwykle. Warto zwrócić na to uwagę gościom, jeśli bawią się u nas. Zbyt dużo ludzkich głasków również potrafi wyprowadzić zaniepokojonego psa pozornej równowagi. Od tych reguł możliwe jest ustępstwo, jeśli pies da nam wyraźnie do zrozumienia, że potrzebuje intensywniejszego kontaktu. Z wyprzedzeniem przygotujemy też bezpieczne miejsce, w którym pies w sylwestra będzie mógł przeczekać najbardziej stresujące momenty. Świetnie nadaje się do tego łazienka, która zazwyczaj ma małe okna i jest nieźle wygłuszona. Dobry efekt może dać zgłośnienie telewizora, czy zastosowanie ziół, których dawkowanie powinniśmy skonsultować z lekarzem weterynarii. Pomocny może okazać się rumianek, szałwia czy kozłek lekarski, który zmniejsza napięcie i uczucie niepokoju. Warto mieć pod ręką dobre kosmetyki dla psa – czesanie działać może uspokajająco, a żeby czynność była komfortowa i przyjemna zastosujmy odpowiedni spray do sierści psa z Dr Lucy Pro.

Wyjazd za miasto

Mieszkając w dużej miejscowości warto wziąć psa na spacer za miasto, najlepiej do lasu. Większa odległość od ludzkich osad oraz drzewa ograniczają huk wystrzałów oraz efekty świetlne. Pies w sylwestra doceni to tym bardziej, że las jest też pełen różnych ciekawych zapachów, które pomogą odwrócić jego uwagę fajerwerków. Oczywiście nie musimy spędzać w nim całego wieczoru. Wystarczy niecała godzina, aby przyjemnie przeczekać kulminacyjne, sylwestrowe momenty.

Z optymizmem patrzymy na rosnącą popularność akcji „Nie strzelam w sylwestra”. Być może dzięki niej, poradniki traktujące o psim stresie na przełomie roku stracą swój sens – trzymamy za to kciuki! Obecnie jednak pies w sylwestra może potrzebować naszego wsparcia. Zapewniając mu komfortowe warunki, w których będzie czuć się bezpiecznie ograniczymy stres i niepokój. Jednym ze środków do tego celu może być wyczesywanie. Odpowiednie kosmetyki dla psów ułatwią tą czynność. Jeśli ich nie macie, koniecznie odwiedźcie sklep internetowy Dr Lucy.