Blog

Pies zimą – jak zapewnić mu komfort?

By 30 października, 2024No Comments

Czy psy północy preferują zewnętrzny kojec zimą? Czy psa trzeba ubierać i jak przygotować go do spaceru zimą? Na te i inne zimowe pytania odpowiada Dr Lucy!

Każdy lubi komfort. Psy również, szczególnie zimą. Czy zapewniając go, warto kierować się wyłącznie stereotypami związanymi z daną rasą? W Dr Lucy uważamy, że nie do końca. I choć na ogół nie lubimy psów przebierać, to zimą podchodzimy do tego tematu ze zrozumieniem. Dlaczego? Sprawdźcie sami!

Uwarunkowania indywidualne ważniejsze niż rasa?

Niektóre rasy psów budzą skojarzenia ze śniegiem i mrozem. Nic dziwnego – tzw. rasy północne, jak na przykład samoyed, przystosowane są do niskich temperatur. Czy oznacza to, że każdy przedstawiciel tej rasy źle będzie czuć się zimą w ciepłym domu? Nie do końca. Udomowienie zimnolubnych nawet psów w warunkach naszego klimatu sprawiło, że wcale nie muszą one być skore do stałego bytowania na śniegu, mając do wyboru cieplejszy kąt w domu. Reguły więc tu nie ma. Znamy przykłady husky, które chętnie zakopywały się pod kocem na łóżku, gdy na zewnątrz szalała zimowa zawierucha. Z drugiej strony znamy też przykłady jamników, które od chłodu i mrozu nie stroniły. Największe znaczenie w zapewnieniu psu zimą komfortowych warunków będą więc miały jego indywidualne uwarunkowania i preferencje.

Ubranka, kubraczki, kurteczki, buciki

Dla psów z gęstą, dwuwarstwową szatą z podszerstkiem zimowy spacer nie będzie najczęściej stanowić wyzwania. Wyjątkiem mogą tu być psi seniorzy albo czworonogi, które z uwagi na określone choroby mogą bardziej odczuwać chłód i zimno. Psy krótkowłose z kolei mogą wychładzać się znacznie szybciej. Podobnie małe psy są narażone na wychłodzenie znacznie szybciej niż te duże. Aby zapewnić im komfort cieplny podczas spaceru warto stosować psie ubranka. Do wyboru jest ich cała masa, niezależnie od tego, czy mówimy o kurteczce, kombinezonie czy butkach. Pamiętajmy jednak o tym, że ich zastosowanie jedynie ogranicza działanie chłodu. Zawsze bacznie obserwujmy zachowanie naszego psa podczas spaceru. Gdy zacznie mu się robić zimno, będzie nam dawać konkretne sygnały, jak okazywanie chęci powrotu do domu, podkulony ogon, skomlenie czy dreszcze. Ich ignorowanie może doprowadzić do niebezpiecznej hipotermii. W domu z kolei zapewnijmy psu ciepłe i wygodne posłanie. Niektóre psy preferować mogą przebywanie w chłodniejszym pomieszczeniu niż reszta domu. Jeśli jednak mimo wszystko nasz pies woli świeże powietrze nawet zimą, koniecznie dostosujmy kojec lub budę, odpowiednio zabezpieczając je przed wilgocią i wiatrem.

Kąpiel psa zimą

Specjaliści zazwyczaj odradzają kąpiel psa zimą, niemniej są takie rasy, które z kąpielą nie mogą czekać do wiosny. Najczęściej dotyczy to ras z okrywą jednowarstwową, pozbawioną podszerstka. W takim przypadku pamiętać musimy o porządnym suszeniu oraz rezygnacji ze spaceru bezpośrednio po kąpieli. Pamiętajmy też o odpowiedniej odżywce do sierści psa, która zabezpieczy skórę i szatę w ochronną warstwę lipidów. W przypadku innych psów kąpiel najlepiej przełożyć, aż zrobi się trochę cieplej. Po spacerze natomiast warto jedynie opłukać łapy oraz brzuch, szczególnie, jeśli pies ma na nim sporo sierści, która brudzi się od mieszanki błota, śniegu i soli drogowej.

Co przed spacerem?

Wybierając się zimą na spacer warto zabezpieczyć się w odpowiednie ubranka, jeśli jest to konieczne. Dobrze zaplanujmy też czas trwania spaceru i koniecznie obserwujmy sygnały, które wysyła nam w jego trakcie nasz pies. Jeśli zauważymy, że się wyziębia, najlepiej udać się gdzieś, gdzie można się ogrzać. Przed spacerem z kolei zastosujmy odpowiedni krem do psich łap – szczególnie polecamy nasz wegański z linii Dr Lucy Eco. Można zastosować go również na nos. Dzięki temu narażona na niekorzystne warunki atmosferyczne skóra pozostanie elastyczna, a warstwa lipidów ograniczy parowanie, które jest przyczyną jej wysuszania. Jeśli zima jest łagodna, to nie zapominajmy o zabezpieczeniu psa przeciw kleszczom. Wystarczy kilka stopni powyżej zera, aby pajęczaki te ruszyły na żer. Ostatnimi czasy takich dni zimą było naprawdę sporo. Warto wtedy sięgnąć po nasz specjalny spray przed spacerem.

Komfortowe, zimowe warunki muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb naszego czworonoga. Jakimś wyznacznikiem istotnie może być rasa, ale jedynie orientacyjnym. Przede wszystkim psu zimą musi być ciepło. Również podczas spaceru. Psy krótkowłose i małe warto wspomóc odpowiednią kurteczką czy psim kombinezonem. Niezależnie od długości sierści, każdy psi nosek doceni działanie odpowiedniego kremu czy masła ochronnego. Wdzięczne będą za niego również psie łapy. Jeśli szukacie takich kosmetyków dla psów, to zajrzyjcie do sklepu internetowego Dr Lucy!