Należyta pielęgnacja psiej sierści nie ogranicza się wyłącznie do szczotki. Tymczasem w wielu przypadkach jest ona jedynym tego typu narzędziem w domu. Czy istnieją uniwersalne akcesoria groomerskie? Czy ich dobór zależy od rodzaju sierści naszych pupili? Sprawdźmy to!
Szczotka, zgrzebło, trymer a może furminator? Laik może mieć niemały problem z tym, aby wybrać odpowiednie narzędzia do pielęgnacji psiej sierści. Aby należycie o nią zadbać, musimy poznać specyfikę danych akcesoriów i wiedzieć, kiedy i jak z nich korzystać. Tak się składa, że Dr Lucy współpracuje z groomerami, którzy są z nimi za pan brat na co dzień. Możemy więc trochę podpowiedzieć w tym zakresie!
Czy rodzaj sierści ma znaczenie?
Sierść sierści nie równa i w Dr Lucy doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Przede wszystkim rozróżnić powinniśmy psy z podszerstkiem, które charakteryzują się dwiema warstwami włosów oraz rasy bezpodszerstkowe. Nie bez znaczenia jest również długość sierści oraz to, czy jest szorstka lub jedwabista. Jej rodzaj determinować będzie podstawowe zabiegi pielęgnacyjne i wykorzystywane w ich trakcie akcesoria, w tym kosmetyki dla psów. Zwracać jednak musimy też uwagę na skórę naszych pupili. Jeśli jest bardzo delikatna, narzędzia dobierać musimy tak, aby jej nie podrażniać.
Różnorodność akcesoriów groomerskich
Oferta przyrządów do ogarnięcia psich włosów jest bardzo bogata. Nic dziwnego, że wielu z nas czuje się w niej nieco zagubionych i wybiera najprostszą, standardową szczotkę. Może ona jednak okazać się zupełnie nietrafionym pomysłem, szczególnie, jeśli nie zostanie dobrana odpowiednio do rodzaju sierści. Sprawdźmy więc z czego jeszcze możemy skorzystać i co do czego konkretnie służy:
Szczotka
Spotkać możemy szczotki o gęstym włosiu z tworzywa sztucznego, silikonu lub gumy, które pomogą wygładzić sierść i pozbyć się z niej zabrudzeń oraz nadmiaru martwych włosów. Z obfitym podszerstkiem długowłosych psów mogą jednak sobie nie poradzić, tak jak w przypadku kołtunów. Lepsze będą takie, które wyposażone są w sztywne szpilki, najczęściej metalowe. Zakończone powinny być kulkami, aby nie ranić psiej skóry. Powinny być również odpowiednio dobrane do długości sierści psa. Ich producenci najczęściej podają informację, do jakiego rodzaju włosa są przeznaczone.
Trymer
Istnieje kilka rodzajów trymerów. Służą do usuwania podszerstka i martwych włosów. Obok ręcznych spotkać możemy też takie elektryczne. Często są one mylone z maszynką do strzyżenia, która jednak jest zupełnie innym urządzeniem. Wybierając odpowiedni dla naszego psa trymer musimy kierować się opisem producenta. Przeznaczone są przede wszystkim dla psów o sierści szorstkiej różnej długości. Popularne są takie metalowe, ale na rynku dostępne są również z końcówką z tworzywa sztucznego. Niezależnie od tego jaki wybierzemy, ostrożnie używajmy go szczególnie w okolicach fałd skórnych psa, aby nie podrażnić delikatnej skóry.
Furminator
Przez niektórych określany jako rodzaj trymera. Przyrząd typowo dla ras podszerstkowych, który dzięki swojej budowie z łatwością dociera do drugiej warstwy psiej szaty i – jeśli wierzyć zapewnieniom producentów – usuwa aż do 99% podszerstka. Tu również występuje rozgraniczenie w zależności od typu sierści i jej długości – znajdziemy je w opisie danego produktu.
Zgrzebło
Swoją formą przypominać może trymer lub furminator. Stąd też często jest z nimi mylone. Tymczasem sprzęt ten można określić jako szczotka czy grzebień ale z rączką usytuowaną prostopadle do osi zębów. Te, w zależności od rodzaju, mogą być metalowe lub gumowe. Zmienna jest także ich ilość. Wszystko zależy od tego, do jakiego rodzaju sierści zostały zaprojektowane. Dobrze nadają się do wygodnego wyczesywania psów, które nie mają podszerstka.
Grzebień
Podobnie jest z grzebieniem. Może okazać się bardzo przydatny podczas rozdzielania kołtunów. Jego zaletą jest duża precyzja. Świetnie nadaje się dla długowłosych psów. Dla ras z krótką sierścią są w większości przypadków niepraktyczne.
Filcak
Jeśli o kołtunach mowa, to nie sposób nie wspomnieć o filcakach. Niejednokrotnie wyposażone są w żyletki, dzięki którym możliwe jest rozcięcie najbardziej opornych kołtunów.
Niezbędne kosmetyki dla psów
Jeśli mówimy o podstawowych akcesoriach do pielęgnacji szaty naszych pupili, nie możemy zapominać o odpowiednich kosmetykach dla psów. Te również występują w wariantach dopasowanych do danego typu włosów. Szampony dla psów krótkowłosych jak i z długą sierścią znajdziecie w ofercie online Dr Lucy. Nie wystarczą one jednak, aby maksymalnie ułatwić wyczesywanie czy szczotkowanie. Dlatego podstawowy zestaw pielęgnacyjny warto uzupełnić o odpowiednią odżywkę do sierści psa. Pamiętajmy też o tym, że pupila wyczesujemy znacznie częściej, niż go kąpiemy, szczególnie w okresie linienia. Dlatego warto mieć pod ręką odżywkę do sierści psa bez spłukiwania – oczywiście od Dr Lucy! Dzięki niej ułatwimy sobie zabieg, który będzie bardziej komfortowy także dla naszego czworonoga.
W szerokiej ofercie narzędzi do pielęgnacji psiej sierści można się pogubić. Wiedza, które powinniśmy stosować jest niezbędna do skutecznego działania. Nie bez znaczenia jest też używanie odpowiednio dobranych kosmetyków dla psów. Zwracajmy uwagę na to, czy wybierane przez nas akcesoria przeznaczone są do typu sierści naszego pupila. Zarówno kosmetyki dla psów jak i narzędzia do pielęgnacji psiej sierści występują w różnych wariantach! Informację o tym, czy dany jest odpowiedni dla Waszego czworonoga, znajdziecie w opisie jego producenta.