Blog

Prawda czy fałsz – psie stereotypy

Słyszymy o nich często. Niejednokrotnie też zastanawiamy się, ile w nich prawdy. Psie stereotypy potrafią zmylić, choć przyznać trzeba, że nie wszystkie są zupełną fikcją. Sprawdźcie te najpopularniejsze razem z Dr Lucy!

Psie stereotypy są u ludzi głęboko zakorzenione. Potrafią być przyczyną istotnych nieporozumień, szczególnie na linii człowiek – pies. Temat jest na tyle ciekawy, że postanowiliśmy wziąć go na warsztat i sprawdzić, ile prawdy jest w tych najpopularniejszych. Jesteście ciekawi? Zapraszamy do lektury!

Kundelki cieszą się lepszym zdrowiem, niż psy rasowe – FAŁSZ

Ten stereotyp najpewniej spowodowany jest faktem, że w ramach niektórych ras obecne są choroby dla nich typowe, które u kundelków występują rzadziej. Nie oznacza to, że nie chorują one wcale. Statystyki, które przemawiałyby na korzyść kundelków nie istnieją. Niezależnie więc od rasy naszego psa, lub jej braku, powinniśmy dokładać wszelkich starań, aby dbać o jego zdrowie poprzez zdrową dietę, ruch i badania weterynaryjne.

Psy nie mogą jeść czekolady – PRAWDA

Pomimo tego, że w Dr Lucy zajadamy się nią od czasu do czasu, nigdy nie częstujemy czekoladą psa. Zawarta w niej teobromina wpływa na procesy metaboliczne czworonoga, co może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Każdy pies potrafi pływać – FAŁSZ

Niestety nie każdy pies jest urodzonym pływakiem, a pozostawienie niektórych w wodzie bez należytego wspomagania może doprowadzić do utonięcia. Dotyczy to przede wszystkim ras tak zwanych brachycefalicznych, czyli o krótkim pysku, jak buldog francuski, mops czy shih tzu, lub o długim tułowiu i krótkich kończynach – przykładowo jamników.

Pies zajmuje nasz fotel czy kanapę “na złość” – FAŁSZ

Nasz pupil szuka po prostu wygodnego miejsca. Cóż może być bardziej wygodne od naszej ulubionej kanapy lub fotela? Dla psich czterech liter pewnie nic – i tu jest pies pogrzebany. Jeśli chcemy, aby upatrzył sobie inne miejsce, zacznijmy od stworzenia mu ku temu warunków. Nie obędzie się bez komfortowego legowiska, które nasz pupil wybierać będzie zamiast kanapy. Zastrzec należy, że gdy już na dobre się do niej przyzwyczaił, komfortowa alternatywa to za mało. Niezbędne może okazać się odpowiednie szkolenie. Legowiska natomiast warto poszukać na psiehistorie.pl

Każdy pies może być agresywny – PRAWDA

Prawdziwość powyższego stwierdzenia zależy niestety w przeważającej większości od nas samych. Agresję powodować mogą błędy w szkoleniu, panika, strach, przemoc, ale także ból lub choroba. Te dotyczyć mogą nawet te rasy, które uważane są za nad wyraz łagodne.

Psy nie lubią kotów – FAŁSZ

I to totalny. Wszyscy członkowie Dr Lucy Team doskonale o tym wiedzą, a psy niektórych z nas żyją wcale nie jak pies z kotem, a zupełnie po przyjacielsku!

Psa kąpać nie trzeba – FAŁSZ

Niektóre rasy wymagają kąpieli nawet raz w tygodniu, inne raz na kilka miesięcy. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebują jej wcale. Ba! Dobre kosmetyki dla psów są tu na wagę złota! Pomagają odżywić skórę i sierść, zapewniając jej zdrowie i atrakcyjny wygląd. Oczywiście odżywka i szampon dla psa to minimum. Możemy sięgnąć też po inne specyfiki. Dr Lucy oferuje ich sporo, na pewno znajdziecie coś dla swojego pupila w naszym sklepie internetowym!

Pies wszystko zje – FAŁSZ

Czworonogi bywają wybredne i niektórych rzeczy do pyska po prostu nie biorą. Co ciekawe, większość psów ze smakiem zje to, co jest dla nich szkodliwe – chociażby czekoladę. Musimy o tym pamiętać, zostawiając tego typu przekąski bez nadzoru!

Pies to świetny prezent – FAŁSZ, FAŁSZ i jeszcze raz FAŁSZ!

Na szczęście ten stereotyp odchodzi powoli do lamusa. Mimo tego wciąż spotykamy się ze szczeniakami z przepasaną kokardką prezentową, które są po prostu podarkiem… W Dr Lucy widzieliśmy takich niechcianych prezentów już zbyt wiele. Posiadanie zwierzęcia musi być poprzedzone świadomą i odpowiedzialną decyzją. Dlatego do znudzenia powtarzamy, że pies prezentem nie jest!

Merdający ogon to oznaka przyjaźni – FAŁSZ

Choć istotnie może on oznaczać przyjacielskie zamiary. Niestety nie zawsze tak jest – ważne są też inne sygnały, które pies nam wysyła. Merdający ogon może towarzyszyć uczuciom takim, jak niepokój lub dyskomfort. Łatwo więc się domyślić, że w takiej sytuacji ostatnią rzeczą, której chciałby pies są głaski od nieznajomej osoby. Nie sugerujmy się więc samym ogonem, ale też innymi elementami psiej komunikacji niewerbalnej!

Krótkowłosych psów nie trzeba czesać – FAŁSZ

Nic bardziej mylnego. Zaniedbana sierść może być przyczyną dolegliwości zdrowotnych i… bałaganu. W podszerstek wyposażona jest większość krótkowłosych psów. Jego wyczesywanie jest koniecznością. Co ważne, dobre psie kosmetyki potrafią umilić tę czynność zarówno nam, jak i czworonogom. Co konkretnie polecamy? Na przykład nasz spray do rozczesywania sierści psa z linii Dr Lucy Casual lub olejek ułatwiający rozczesywanie z Dr Lucy Pro.

Pomimo tego, że w psich stereotypach możemy czasem odnaleźć ziarno prawdy, większość nie ma z nic wspólnego. Warto wspomnieć jeszcze o jednym. Kosmetyki dla psów nie mogą być zastąpione przez preparaty dla ludzi. Mają zupełnie inne pH. Po coś na własną głowę wybierzmy się więc do drogerii a po odżywki i szampony dla psa zapraszamy do sklepu internetowego Dr Lucy!