Blog

Psie zęby – jak je czyścić?

Psie zęby wymagają odpowiedniej higieny. To ważne z uwagi na ich zdrowie. Na szczęście mamy kilka możliwości, dzięki którym możemy zapewnić im należytą czystość.

Specjalna pasta do zębów psa, szczotki, gryzaki czy dentystyczne przekąski. Aby zapewnić psim zębom higieniczną czystość mamy kilka możliwości. Dlaczego warto poświęcić im nieco uwagi i które poleca Dr Lucy? Sprawdźcie sami!

Psie zęby – charakterystyka

Psie zęby zaczynają wyrzynać się między drugim a czwartym tygodniem życia szczenięcia. Są to “mleczaki”, które dobrze znane są również i nam, ludziom. Około dziesiątego tygodnia życia w psim pysku powinno być już 28 mlecznych zębów – po 14 w szczęce i żuchwie – z kolei ich wymiana na stałe powinna nastąpić do około ósmego miesiąca życia. Zanim to nastąpi będziemy musieli poradzić sobie z etapem gryzienia wszystkiego, co w zasięgu psiego wzroku. Dyskomfort powodowany wymianą zębów mlecznych na stałe potrafi być naprawdę intensywny. Warto wtedy skorzystać z różnego rodzaju psich zabawek czy gryzaków, dzięki którym ocaleją być może nasze buty czy meble. Finalnie, w pysku powinno znaleźć się dwadzieścia stałych psich zębów w szczęce i dwadzieścia dwa w żuchwie. Niestety – podobnie jak u ludzi, są one podatne na działanie osłabiających je czynników.

Dlaczego higiena psich zębów jest ważna?

Kamień nazębny chętnie osadza się na psich zębach. Czworonogi stosunkowo rzadko dotyka próchnica, ale kamień nazębny sprzyja bytowaniu bakterii. Naraża to przyzębie i dziąsła na stany zapalne. Infekcja może rozprzestrzenić się na okoliczne tkanki i dostać się do krwioobiegu, prowadząc do zaburzeń funkcjonowania całego ustroju. Nie wspominając oczywiście o towarzyszącym takiemu stanowi bólu. Psie zęby mogą również nadmiernie się ścierać lub zostać uszkodzone w konsekwencji nieprzewidzianego urazu mechanicznego. O ile na ostatni przypadek raczej wpływu nie mamy, o tyle bieżąca higiena psich zębów jest konieczna, aby uniknąć przykrych konsekwencji zdrowotnych naszego czworonoga.

Pasta do zębów dla psa

Podczas domowych zabiegów higienicznych świetnie sprawdza się pasta do zębów psa. Oczywiście nie mogą być to kosmetyki przewidziane dla ludzi. Pasty do zębów psa mają w swoim składzie odpowiednie substancje dostosowane do warunków panujących w psiej jamie ustnej i specyfiki uzębienia. Przede wszystkim nie spotkamy w nich fluoru czy ksylitolu. W ofercie Dr Lucy znajdziecie w pełni wegańską i naturalną pastę do psich zębów. Warto wyposażyć się też w specjalną szczoteczkę dla psa. Podczas czyszczenia psich zębów świetnie sprawdzi się też specjalna ściereczka. Warto zacząć od niej przygodę z higieną psiej jamy ustnej, stopniowo przyzwyczajając psa do zabiegów, by dopiero po jakimś czasie wprowadzić szczoteczkę.

Inne sposoby dbania o psie zęby

W ramach zabiegów higieny jamy ustnej warto wprowadzić też specjalistyczne, dentystyczne gryzaki lub przysmaki. Są w stanie skutecznie ograniczyć przyrost kamienia nazębnego, dzięki czemu wspierają zdrowie zębów. W sklepach zoologicznych zakupić możemy też specjalne płyny do płukania psiej jamy ustnej. Stosuje się je dodając do miski z wodą i oczywiście pies ich nie wypluwa. Jeśli wierzyć opiniom, całkiem nieźle odświeżają one oddech, jednak efekty związane z ochroną przed kamieniem nazębnym są w niektórych opiniach kwestionowane. Płyny takie raczej nie zastąpią tradycyjnych metod utrzymania zębów w czystości, dlatego Dr Lucy zaleca mimo wszystko szczoteczkę i naszą wegańską pastę do zębów psa! Jeśli nie radzimy sobie z kamieniem nazębnym, warto udać się do specjalisty. Weterynarz dokładnie usunie kamień nazębny i wykona polerowanie szkliwa, aby ten wolniej przyrastał w przyszłości.

Higiena psich zębów jest bardzo ważna. Aby należycie ją przeprowadzić polecamy sprawdzone narzędzia, jak szczoteczka i pasta do zębów psa. Dzięki nim będziemy mogli uniknąć nie tylko nieświeżego oddechu, ale też groźniejszych konsekwencji zdrowotnych związanych z infekcjami przyzębia i dziąseł. Jeśli naszemu psu nie po drodze ze szczoteczką, spróbujmy z dentystycznymi gryzakami czy smakami, dostępnymi w sklepach zoologicznych. Po dobrą, wegańską pastę do zębów psa zapraszamy z kolei do naszego sklepu internetowego!