Blog

Psy dowodne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Jak sama nazwa wskazuje, psy dowodne są wręcz stworzone do sprawnego i efektywnego poruszania się w wodzie. Czy każdego czworonoga, który od niej nie stroni możemy tak nazwać? Okazuje się, że sprawa wcale nie jest taka prosta, podobnie jak zagadnienie pielęgnacji sierści po plenerowej kąpieli.

Psy dowodne z natury są przystosowane do umiejętnego radzenia sobie w środowisku wodnym. Patrząc jednak na wykaz ras tej sekcji według FCI zauważymy, że nie jest ona zbyt obszerna. Czy oznacza to, że inne psy nie powinny zażywać kąpieli w jeziorze czy morzu? Może wręcz tego nie lubią? Dr Lucy przybliży nieco to zagadnienie…

Psy dowodne, czyli jakie?

Wbrew pozorom nie każdego psa, który uwielbia wodę będziemy mogli określić mianem „dowodny”. Sekcję psów dowodnych VIII grupy FCI, w której występują też sekcje płochaczy i psów aportujących, tworzą konkretne rasy. Jest ich siedem: Amerykański spaniel dowodny, Francuski pies dowodny, Fryzyjski pies dowodny, Hiszpański pies dowodny, Irlandzki spaniel dowodny, Portugalski pies dowodny oraz Romański pies dowodny. Nie bez powodu zostały sklasyfikowane w grupie, która jednoznacznie kojarzy się z myślistwem. Psy dowodne, pomimo, że nie charakteryzują się wysoce rozwiniętym instynktem myśliwskim, znakomicie aportują ptactwo wodne. Cechują się rozbudowaną klatką piersiową i mocnymi, umięśnionymi kończynami. Gęsta szata chroni przed wodą, a mocna szyja i pysk są pomocne w aportowaniu zwierzyny w wodzie. Jak widać, to urodzeni pływacy. Nie oznacza to wcale, że inne psy zamiłowania do wody nie mają w genach lub usposobieniu.

Czy tylko psy dowodne lubią pływać?

Nie, chociaż Dr Lucy zawsze zastrzega, że wiele zależy od należytego szkolenia. Każdego psa można zniechęcić do wody przez nieodpowiednie zachowania, które będą skutkować strachem lub lękiem przed wodą. Jeśli skojarzenia naszego czworonoga z wodą będą pozytywne, to w zasadzie rasa nie będzie miała większego znaczenia – choć są tu wyjątki. Psy o krótkich pyskach lub długim ciele i krótkich kończynach nie są przystosowane do swobodnego pływania, choć jeśli od wody nie stronią, można im pomóc specjalnymi kamizelkami. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku na przykład retrieverów, jak Golden Retriever, Labrador czy Flat Coated Retriever. Pomimo tego, że próżno szukać ich w sekcji psów dowodnych FCI, przez naturę wyposażone zostały w błony pławne pomiędzy palcami łap. Słyną z zamiłowania do wody a ich umiejętności pływackie często wykorzystywane są przez człowieka na przykład w ratownictwie.

Sierść psów dowodnych

Psy dowodne mają gęstą sierść, która zazwyczaj wyposażona jest w podszerstek. Dzięki temu dobrze izoluje skórę od chłodnej wody. Aby dobrze spełniała swoje funkcje wymaga należytej pielęgnacji z wykorzystaniem psich kosmetyków. Z częstotliwością kąpieli w szamponach dla psów nie powinniśmy jednak przesadzać z uwagi na to, że zaburzają one gospodarkę lipidową, a ta jest bardzo ważna w zabezpieczeniu skóry i sierści w środowisku wodnym. Podczas wyczesywania możemy korzystać na przykład z odżywek olejowych, które natłuszczą włos, jeśli jest przesuszony. Dużą uwagę powinniśmy przyłożyć też do skóry. Zadbana sierść w dużej mierze zależy od jej kondycji. Każda rana to potencjalna droga wnikania drobnoustrojów. Odżywki do sierści psa pozwolą nie tylko na utrzymanie szaty w dobrej kondycji, ale też nawilżenie skóry i dostarczenie jej niezbędnych witamin oraz minerałów. Najciekawsze propozycje dobrych, psich kosmetyków znajdziecie w naszym sklepie internetowym.

Czy woda z jeziora lub morza szkodzi sierści?

Nieskrępowana i radosna kąpiel w plenerze może być szkodliwa dla psiej sierści. Po kąpieli w morzu obowiązkowo musimy spłukać psa pod bieżącą wodą, aby pozbyć się z niej soli, która wysusza zarówno skórę, jak i sierść. Warto skorzystać po niej z odżywki do sierści psa oraz innych psich kosmetyków. Woda w jeziorze, a dokładniej to, co w niej żyje i rośnie, powodować może podrażnienia czy alergie, szczególnie u psów ze skórą wrażliwą. Warto więc również spłukać pupila pod bieżącą wodą takim pływaniu i kontrolować stan sierści oraz skóry, by w odpowiednim momencie zastosować dobrze dobrane psie kosmetyki, zarówno w formie szamponów jak i odżywek do sierści psa. W ofercie Dr Lucy znajdziecie również takie, które przeznaczone są dla skóry wrażliwej.

Choć grupa psów dowodnych według FCI to tylko kilka ras, nie oznacza to, że są one jedynymi czworonogami, które lubią pływać. Do sprawnego aportowania zwierzyny w środowisku wodnym przystosowała je natura, jednak z rekreacyjnej kąpieli w plenerze chętnie korzystają także inne rasy! Ważne, aby na uwadze mieć należytą dbałość o sierść pływających czworonogów, aby spełniała ona swoją funkcję, była zdrowa i odżywiona. Pomogą w tym psie kosmetyki od Dr Lucy, których szeroką gamę znajdziecie w naszym sklepie internetowym.