Blog

Psy krótkowłose – wszystko, co musisz wiedzieć o ich sierści

Psia sierść nie tylko pięknie wygląda, ale pełni też konkretne funkcje ochronne. Należy jej się więc odpowiednia pielęgnacja. Tymczasem wielu twierdzi, że psy krótkowłose praktycznie jej nie potrzebują. W Dr Lucy wiemy, że to nieprawda, o czym postaramy się przekonać również i Was!

Parafrazując klasyka – pies jaki jest, każdy widzi. Doświadczeni psiarze wiedzą jednak, że sprawa wcale taka prosta nie jest, szczególnie w zakresie należytej pielęgnacji sierści. Ta może być na przykład długa, lub krótka, szorstka lub jedwabiście gładka, z podszerstkiem, albo i bez niego. Psy krótkowłose, wbrew obiegowej opinii, również wymagają odrobiny zachodu, aby ich szata była zdrowa i piękna. Dr Lucy podpowie Wam, jak osiągnąć ten cel!

Psy krótkowłose, czyli jakie?

Przyjęło się, że o psach krótkowłosych mówimy wtedy, gdy długość ich okrywy włosowej nie przekracza około 5 cm. Najczęściej jest sztywna, szorstka i przylegająca stosunkowo mocno do ciała. Występuje zarówno z podszerstkiem, jak w przypadku labradora czy mopsa, lub bez niego. Tu dobrym przykładem jest chociażby buldog francuski.

Komfort cieplny

Sierść niezbędna jest czworonogom do utrzymania odpowiedniej temperatury ciała. Psy krótkowłose nie są tu wyjątkiem, jednak z racji specyfiki ich szaty są one bardziej podatne na zimno, niż rasy z długą okrywą. Choć szczególnie dotyczy to tych z jedną warstwą sierści, to czujność powinniśmy zachować także w przypadku podszerstkowych psów krótkowłosych. Warto rozważyć zakup odpowiedniego ubranka, które przyda się na spacerach. Domowe legowisko uzupełnijmy o kocyk, który zapewni psu dodatkowe ciepło nocą.

Należyta pielęgnacja

Choć sierść psów krótkowłosych jest stosunkowo łatwa w obsłudze, to stwierdzenie, że nie wymaga ona pielęgnacji jest sporym nadużyciem. Raczej nie będziemy mieć tu do czynienia z kołtunami, ale z filcowaniem podszerstka już tak. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie krótkowłosym czy długowłosym, sierść po prostu się brudzi. Podczas spaceru trafiają do niej drobiny piasku, kawałki trawy czy liści lub inne ciała obce. Jako producent psich kosmetyków doskonale wiemy też, że krótkiej szacie nie obce są przetłuszczenie, brak witamin czy konieczność regeneracji. Stąd w liniach Dr Lucy spotkacie również specyfiki przeznaczone specjalnie do jej pielęgnacji. Choć psów krótkowłosych nie musimy kąpać tak często, jak na przykład yorka, to nie powinniśmy unikać szczotkowania. Pozwala ono usunąć z sierści zabrudzenia i pozbyć się nadmiaru podszerstka. Również podczas takich zabiegów warto skorzystać z dedykowanych kosmetyków dla psów krótkowłosych. Polecamy oczywiście te od Dr Lucy!

Kosmetyki dla psów krótkowłosych

Każdy czworonóg od czasu do czasu wymaga kąpieli z wykorzystaniem kosmetyków dla psów, jak szampony i odżywki. Te z krótką szatą najczęściej wystarczy po prostu spłukać wodą, na przykład po radosnych zabawach w błocie podczas codziennego, wiosennego spaceru. Nie musimy używać odżywek i szamponów dla psów krótkowłosych przy każdej takiej okazji. Gruntowna kąpiel z ich wykorzystaniem raz na kilka miesięcy powinna być zupełnie wystarczająca. Tu szczególnie polecić możemy nasze Nutri i odżywkę Hydravital z linii Dr Lucy Pro. Zestaw ten skutecznie usunie zabrudzenia i poza regeneracją sierści zapewni też solidną porcję odżywienia psiej skórze. Szczotkowanie psa wykonywać będziemy musieli natomiast z dużo większą częstotliwością. Pomiędzy kąpielami warto skorzystać z suchego szamponu dla psa Drycare – również z Dr Lucy Pro. Nawilżą przesuszoną sierść i nadadzą jej piękny blask bez konieczności spłukiwania.

Sierść psów krótkowłosych, wbrew obiegowej opinii, również wymaga należytej pielęgnacji. Choć utrzymanie jej w dobrym stanie jest stosunkowo proste, to nie powinniśmy rezygnować z częstego szczotkowania oraz stosowania psich kosmetyków. Znajdziecie je w ofercie sklepu internetowego Dr Lucy w formie zarówno do spłukiwania, jak i do wykorzystania poza kąpielą.