Wyrażenie psy północy budzić może skojarzenia z czymś silnym, trochę dzikim, niezależnym, opanowanym, pierwotnym. W rzeczywistości określenia te całkiem trafnie opisują ich charakter. Pomimo tego, że hodowane były do ciężkiej pracy, dziś niektóre chętnie wybierane są jako zwierzęta domowe i funkcjonują poza surowym, północnym klimatem, do którego przystosowana jest ich sierść. Należy więc wiedzieć, jak ją pielęgnować.
Psy północy potrafią zachwycić swoją urodą i majestatem. Wiele z nich znajduje więc swoją przystań u ludzi, którzy bytują poza ich naturalnym, zimnym środowiskiem. Ważne, aby decyzja o posiadaniu takiego czworonoga była dogłębnie przemyślana. Poza okiełznaniem charakteru i zapewnieniu odpowiedniej dawki ruchu niezbędna będzie odpowiednia pielęgnacja sierści. Jak się za nią zabrać? Któż może podpowiedzieć lepiej, niż Dr Lucy!
Jakie są psy północy?
Często określa się je mianem psów pierwotnych, czyli takich, którym genetycznie najbliżej do wilka. Hodowane były w celach pomocy człowiekowi w codziennych aktywnościach w klimacie zimnym i śnieżnym. Towarzyszyły mu podczas polowań, zaganianiu stad czy jako siła napędowa zaprzęgu, a nocami dzieliły się swoim ciepłem z ludźmi, z którymi spały. Swoją rolę pełnią również po dziś dzień i doskonale się w niej czują. Psy północy najczęściej są niezależne, silne fizycznie, genetycznie uwarunkowane do sporej aktywności ruchowej. Wymagają umiejętnego szkolenia. Cenią sobie towarzystwo ludzi a ich ciało otacza gęsta, ciepła sierść. Niektóre z nich przypominać mogą słodkie maskotki, jak chociażby samoyedy. Atrakcyjny wygląd często staje się jednak jedynym determinantem decyzji o ich posiadaniu. A to niestety błąd.
Z zaprzęgu na kanapę?
Wszystko za sprawą naturalnej potrzeby dużej dawki ruchu i preferencji chłodniejszego otoczenia. Tymczasem niektóre psy północy cieszą się sporym zainteresowaniem wśród osób, które nie zdają sobie z tego sprawy. Brak odpowiedniego ukierunkowania psiej energii skutkować może co najmniej wychowawczymi problemami. Trzeba też uważać na to, aby czworonoga nie przegrzać, co szczególnie kłopotliwe może być latem. Z racji swojej niezależności psy północy powinny też mieć doświadczonego i odpowiedzialnego opiekuna. Nie musi być od razu behawiorystą. Wystarczy, aby miał pojęcie co należy zapewnić wymagającemu pupilowi. I nie chodzi jedynie o potrzebę ruchu czy zadania szkoleniowe. Nie bez znaczenia będzie też należyta pielęgnacja sierści z wykorzystaniem odpowiednich kosmetyków dla psów. Niestety potrafi ona być zmorą dla osób decydujących się na posiadanie północnego czworonoga wyłącznie przez pryzmat jego nieprzeciętnej urody.
Krótka charakterystyka sierści
Podział na sekcje psów ras północnych FCI jest dość obszerny. Dlatego skupimy się wyłącznie na tych, które wydają nam się najbardziej popularne i pożądane przez tych, którzy z zaprzęgami, pasterstwem czy myślistwem nie mają zbyt wiele wspólnego.
Siberian Husky
Husky ma obfity i miękki podszerstek. Włos okrywowy jest prosty i stosunkowo krótki. Stąd kosmetyki dla psów z szorstką sierścią będą najlepszym wyborem.
Alaskan Malamute
Ma podobnej długości włos okrywowy, który jest gruby, prosty i szorstki. Podobnie jak u Husky mamy tu do czynienia ze sporą ilością podszerstka, którego natłuszczenie chroni przed opadami atmosferycznymi. Malamut wykazuje tendencję do linienia szczególnie, gdy większość czasu spędza w ciepłym domu.
Łajka
Zarówno rosyjsko-europejska, wschodniosyberyjska, jak i zachodniosyberyjska ma gęsty podszerstek i stosunkowo krótki i sztywny włos okrywowy. Nie wykazuje nadmiernej tendencji do linienia ale wymaga cyklicznego wyczesywania.
Samoyed
Jest dumnym posiadaczem najdłuższej sierści z przytoczonych przez nas przykładowych psów północy. Bardzo obfity, puchaty podszerstek i stosunkowo długi włos okrywowy o białym umaszczeniu to chyba najbardziej charakterystyczny znak rozpoznawczy tych psów. Dzięki naturalnemu natłuszczeniu sierść jest odporna na wodę i niektóre zabrudzenia. Piękno ma swoją cenę – samoyed wymaga umiejętnej pielęgnacji zjawiskowej sierści.
Należyta pielęgnacja sierści
Naszymi narzędziami będą przede wszystkim szczotka, grzebień oraz trymer. Gęsty podszerstek wymaga wyczesywania, w okresie linienia nawet codziennego. Sprawy nie ułatwia fakt, że gdy psy północy większość czasu przebywają w ciepłym mieszkaniu również jesienią i zimą, potrafią gubić sierść praktycznie cały czas. W warunkach bardziej zbliżonych do naturalnych linienie odbywa się dwa razy do roku i często bywa wtedy bardziej spektakularne i obfite. Zatem wyczesywanie to podstawa. Ważne są też odpowiednio dobrane kosmetyki dla psów. W przypadku większość doskonale sprawdzi się Casual nr 2 Szampon dla psów o długiej i krótkiej szorstkiej sierści od Dr Lucy. Z uwagi na delikatną skórę z tendencją do podrażnień (na przykład u samoyedów), warto rozważyć też hipoalergiczny szampon dla psa, również dostępny w naszym sklepie internetowym. Znajdziecie tam też inne, bardzo przydatne w pielęgnacji tego rodzaju sierści kosmetyki dla psów, jak chociażby odżywki czy płyny ułatwiające rozczesywanie, również w formie bez spłukiwania. To o tyle wygodne, że najczęściej czworonogi rodem z północy nie wymagają częstych kąpieli.
Psy północy to dostojność, siła i pierwotne instynkty. Zanim zdecydujemy się dać takiemu dom musimy być pewni, że będziemy w stanie zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu, zadania do wykonania i naszą bliskość – to bardzo towarzyskie czworonogi, które cenią obecność człowieka. Problematyczna może być pielęgnacja sierści, ale z kosmetykami dla psów od Dr Lucy i odpowiednimi narzędziami w ręku jesteśmy w stanie jej sprostać. Jeśli szukacie dobrej jakości, sprawdzonych produktów, które mogą w tym pomóc, koniecznie odwiedźcie nasz sklep internetowy!