Blog

Ptasia grypa u kotów – jak chronić nasze koty?

Ostatnie dni są dla polskich kociarzy bardzo stresujące. Badania potwierdziły niestety obecność wirusa ptasiej grypy u kotów. Czy możemy w jakiś sposób chronić nasze zwierzaki? Według specjalistów – jak najbardziej.

Wszystko wskazuje na to, że za tajemniczą chorobę, która ostatnimi czasy atakuje koty odpowiada wirus ptasiej grypy. Choć w sprawie wciąż sporo jest znaków zapytania, służby i specjaliści zalecają zachować spokój. Jednocześnie wskazują, jak zminimalizować ryzyko zarażenia się naszego ukochanego zwierzęcia. Okazuje się, że produkty Dr Lucy mogą w tym pomóc.

Tajemnicza choroba atakuje koty

Od jakiegoś już czasu w mediach głośno jest o niecodziennej chorobie, na którą zapadają koty. Wiąże się ona z konkretnymi objawami i – niestety – ryzykiem ich śmierci. W ostatnich dniach opublikowano wyniki badań, które pozwoliły zidentyfikować wywołujący chorobę patogen – wirusa ptasiej grypy H5N1. Znane są też objawy, które powinny wzbudzić nasz niepokój. Nie wiadomo natomiast co jest źródłem wirusa, a to wydaje się być na ten moment kluczowym pytaniem. Trudno też oszacować realną skalę zjawiska z uwagi na to, że najpewniej znaczna część kotów, u których pojawiły się objawy nie została zdiagnozowana w drodze odpowiednich badań. Pomimo wszystko specjaliści zalecają zachować spokój, wskazując na odpowiednią profilaktykę, której celem jest zminimalizowanie ryzyka infekcji kotów i to nie tylko patogenem H5N1.

Czy H5N1 może przenieść się z kota na człowieka, psa lub drugiego kota?

Specjaliści podkreślają, że dotychczas nie zaobserwowano transmisji wirusa zarówno pomiędzy kotami jak i na linii kot – człowiek. Podobnie wygląda to z psami. Choć infekcje kotów wirusem ptasiej grypy H5N1 obserwowano już na świecie w okresie kilkunastu lat, ale były to raczej sporadyczne przypadki. Biorąc pod uwagę liczebność populacji kotów w Polsce i liczbę zakażeń powodów do paniki być nie powinno, to specjaliści zalecają jednak w tej materii ostrożność. Z jednej strony wciąż trudno mówić o realnej wiedzy na temat skali zjawiska a z drugiej – wirusy potrafią mutować w sprzyjających warunkach. Trzeba więc zachować zdrowy rozsądek, obserwować swojego kota i stosować odpowiednią profilaktykę, aby go chronić.

Jakie są objawy ptasiej grypy o kota?

Zastrzec należy, że wskazywane objawy nie muszą oznaczać zakażenia wirusem H5N1. Mogą mieć zupełnie inne podłoże, niemniej obecne wytyczne wskazują, aby każdorazowo konsultować je z lekarzem weterynarii, który oceni ryzyko i zaleci dalsze postępowanie. Jeśli więc u naszego kota zaobserwujemy duszności lub problemy z oddychaniem, zaburzenia neurologiczne i wysoką gorączkę, nie zwlekajmy z wizytą u weterynarza. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy podawać mu leków na własną rękę, szczególnie tych, które przeznaczone są dla ludzi!

Jak chronić kota przed ptasią grypą?

Główny Lekarz Weterynarii zaleca, aby w miarę możliwości nie wypuszczać kota na zewnątrz. Jeśli z uwagi na potrzeby zwierzęcia konieczne jest skorzystanie z balkonu czy tarasu, każdorazowo ich powierzchnia musi zostać odpowiednio umyta, zanim wypuścimy na nią kota. Nie możemy dopuszczać do kontaktu z dzikimi zwierzętami, w tym oczywiście z ptakami. Korzystać powinniśmy z karmy wyłącznie ze sprawdzonego źródła. Dużą uwagę powinniśmy poświęcić higienie rąk po kontakcie z kotem oraz… higienie butów, na podeszwie których możemy niechcący „wnieść” patogeny z zewnątrz do mieszkania. Powinniśmy też zachować odpowiednią higienę podłóg w domu czy mieszkaniu. Co ważne, te działania pozwolą ograniczyć ryzyko infekcji nie tylko wirusem ptasiej grypy, ale również innymi zarazkami. Przede wszystkim musimy więc dbać o higieniczną czystość. I tu właśnie przydatne będą produkty Dr Lucy z linii Clean&Safe!

Środki do higieny i dezynfekcji od Dr Lucy

Marka Dr Lucy zawiera w sobie linię Clean&Safe, która od wielu lat służy gabinetom weterynaryjnym, salonom groomerskim, hotelikom dla zwierząt czy użytkownikom prywatnym w zakresie utrzymania w higienicznej czystości miejsc przeznaczonych do bytowania kotów i psów. Sprawdzone i skuteczne receptury sprawiają, że nasze środki likwidują wirusy, bakterie oraz grzyby. Gotowe do użycia płyny dezynfekujące MD-1 i Alkasol Ekstra świetnie sprawdzą się do dezynfekcji narzędzi groomerskich oraz powierzchni płaskich, również tych w domu. Są wygodne w użyciu z uwagi na formę sprayu. Zwalczają zarówno wirusy, jak i grzyby oraz bakterie – w tym pałeczkę ropy błękitnej. Jeśli konieczna jest dezynfekcja ukierunkowana na wirusy, nasz Dezacid VR Red będzie idealnym wyborem. Występuje pod postacią proszku, który należy rozrobić z wodą. Zwalcza ponad 400 szczepów bakterii, 18 rodzin wirusów, w tym wirusa ptasiej grypy, oraz grzyby. Bardzo często wykorzystywany jest przez naszych Klientów do dezynfekcji kocich kuwet, kojców i transporterków. Produkt można stosować w obecności zwierząt i jest biodegradowalny. Warto również sięgnąć po wygodny żel do dezynfekcji rąk bez spłukiwania – Ex Bacteria, o skutecznym działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym. Wszystkie te produkty znajdziecie w naszym sklepie internetowym!

Tajemnicza choroba kotów spędza sen z powiek polskich kociarzy. Nic dziwnego, jest niestety bardzo niebezpieczna. Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z ptasią grypą, jednak wciąż niewiele wiadomo o źródle infekcji. Dlatego specjaliści zalecają odpowiednią profilaktykę, opartą przede wszystkim o należytą higienę. Dr Lucy oferuje produkty, które będą w tym zakresie bardzo pomocne. Dopracowane przez lata receptury sprawiają zapewniają skuteczne działanie potwierdzone rejestracjami Ministerstwa Zdrowia. Sprawdźcie linię Clean&Safe w sklepie internetowym Dr Lucy!