Blog

Sierść kundelka – kilka słów o jej pielęgnacji

Choć dla wielu z nas określenia mieszaniec czy kundelek mają tożsame znaczenie, to różnice są jednak głębsze niż tylko inna pisownia. Wielu też uważa, że o sierść takich czworonogów nie ma sensu dbać, nie wspominając już o wizycie u groomera. W końcu są odporniejsze i same o siebie doskonale zadbają. Czy takie podejście jest prawidłowe? Sprawdźcie to razem z Dr Lucy!

Na kundelki często patrzymy z góry i traktujemy trochę z przymrużeniem oka kwestie chociażby dbałości o ich szatę. Przecież świetnie poradzą sobie same, bo niby genetycznie są do tego lepiej przystosowane niż psy rasowe. A może jednak kundelkom też należy się nieco uwagi w tej kwestii? Czy faktycznie pielęgnacja sierści kundelka jest zbędna? Rozwiewamy wątpliwości!

Czym właściwie są kundelki?

Już na samym wstępie wyjaśnić powinniśmy nomenklaturę. Określenie mianem „kundelek” wszystkich psów, które nie są zgodne ze wzorcem danej rasy byłoby nadużyciem, choć dla wielu pies nierasowy to nic innego jak kundel. Tymczasem specjaliści wskazują na konkretne różnice. Rozważając krzyżówkę dwóch rasowych czworonogów ale różnych ras, będziemy mieć do czynienia z typowym mieszańcem. Krzyżówka taka może być przypadkowa albo zamierzona przez człowieka, na przykład w celu umyślnego wyodrębnienia nowej rasy. Tymczasem typowe kundelki są krzyżówką rodziców, które same zrodzone zostały z uczucia dwojga bliżej nieokreślonych przedstawicieli psiego gatunku. Szacuje się, że ogromną większość psiej populacji na świecie stanowią czworonogi, których nie można przypisać do konkretnej rasy według jej wzorca. Wygląd takiego psiaka determinować będą geny dominujące i co więcej – w przypadku typowych kundelków występują znaczące różnice w stosunku chociażby do mieszańców. Mawia się, że są one bardziej odporne na choroby genetyczne, zazwyczaj żyją dłużej od swoich rasowych pobratymców i są… bardzo inteligentne. Czy zatem same najlepiej o siebie zadbają? W Dr Lucy wiemy, że wcale nie jest to takie oczywiste.

Każdy pies to żywa istota

Wszystko przez nasze doświadczenia osobiste oraz współpracę z Fundacją Dr Lucy, która pomaga owczarkom szkockim collie i tak zwanym psom w typie – czyli przede wszystkim mieszańcom, które z wyglądu przypominają collie – odziedziczyły odpowiedzialne za to geny po jednym z rodziców. Każdy z członków zespołu Dr Lucy doskonale wie jednak, że psie serce działa tak samo, niezależnie od tego w jakiej piesi bije – czy pokrytej długą, lejącą sierścią, czy włosem szorstkim i krótkim. Wszystkie czworonogi zasługują na miłość! Niestety to właśnie kundelków czy mieszańców najczęściej dotyczy problem bezdomności i odrzucenia. Marka Dr Lucy nie jest na niego obojętna – poza wspomnianą Fundacją wspieramy też różne inne inicjatywy, które za swój cel obrały pomoc bezdomniakom. Często przekazujemy na ich rzecz psie kosmetyki, które pomagają w doprowadzeniu szaty do odpowiedniego stanu. Sierść kundelków wbrew stereotypom też wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, aby była zdrowa i piękna! Tylko jakie kosmetyki dla psów wybrać?

Sierść kundelka

Kundelkowe, psie kosmetyki to wcale nie taka oczywista sprawa. Wszystko dlatego, że każdy kundelek jest inny. Dotyczy to nie tylko charakteru i wyglądu, ale też rodzaju okalającej go sierści. Występuje tu pełna dowolność, choć najczęściej spotkamy się z typami podszerstkowymi zarówno o długiej, jak krótkiej sierści o włosach prostych lub z tendencją do skręcania i kołtunów. Może to nastręczać pewnych trudności w doborze odpowiednich kosmetyków dla psów. Dr Lucy ma na to rozwiązanie. W naszym sklepie internetowym znajdziecie specyfiki uniwersalne – do każdego rodzaju włosa. Ich zastosowanie nie będzie błędem, szczególnie w kontekście szamponu dla psa i odżywki. Możemy też stosować dedykowane dla danej sierści psie kosmetyki, ale by cieszyć się pożądanym efektem musimy najpierw określić jej rodzaj. Jeśli sami nie potrafimy tego zrobić, możemy udać się do… groomera! Przecież na groomerskie salony monopolu nie mają wyłącznie rasowce!

Kundelek u groomera

Doświadczony psi fryzjer nie tylko nie zdziwi się wizytą mieszańca czy kundelka, ale też profesjonalnie doradzi w zakresie pielęgnacji jego sierści. Poza kosmetykami dla psów zalecić może również przycinanie lub strzyżenie sierści – wszystko zależeć będzie od tego, z jakim jej rodzajem mamy do czynienia. To nie wszystko. Na pewno doradzi też systematyczne wyczesywanie lub szczotkowanie. Sierść kundelków nie różni się przecież znacząco od jej odpowiednika u rasowego przedstawiciela gatunku, choć jego skóra może być mniej podatna na podrażnienia czy alergie z uwagi na mieszankę genów. Nie jest to jednak regułą a zaniedbana sierść najodporniejszego nawet nierasowca prędzej czy później doprowadzi do problemów natury dermatologicznej. Jeśli jednak nie po drodze Wam do psiego fryzjera – zapytajcie Dr Lucy! Możecie wysłać nam kilka zdjęć swojego kundelka i jego sierści, a my doradzimy Wam odpowiednie dla niego psie kosmetyki. Jeżeli będziemy mieć z tym problem, skonsultujemy się z naszymi znajomymi groomerami, którzy na co dzień współpracują z marką Dr Lucy. Zapytanie takie możecie wysłać zarówno e-mailem, jak i poprzez nasze media społecznościowe!

Kundelki i mieszańce czują tak samo, jak rasowe psiaki. Jednak to ich dotyka najczęściej bezdomność i odrzucenie. Dr Lucy jest tego świadoma, tak jak konieczności pielęgnacji ich sierści! Pamiętajmy, że czworonogi bez rodowodu też mogą błyszczeć i chcą czuć się dobrze we własnej, zdrowej skórze. Możemy im w tym pomóc pielęgnując ich sierść z wykorzystaniem uniwersalnych lub dedykowanych do ich rodzaju włosa psich kosmetyków. W sklepie internetowym Dr Lucy zaopatrzycie się we wszystko, co niezbędne, aby odpowiednio zadbać o sierść kundelka!