Blog

Sierść maltańczyka – jak o nią dbać?

Maltańczyki cieszą się sporą popularnością. Jako producent kosmetyków dla psów czujemy się więc w obowiązku podpowiedzieć nieco o ich pielęgnacji. Sprawdźcie więc razem z Dr Lucy, jak zabrać się za sierść maltańczyka, aby zawsze była zadbana i piękna, a jego skóra zdrowa!

Czworonogom tym uroku odmówić nie można. Aby jednak mogły wykorzystać go w pełni niezbędna jest należyta pielęgnacja ich sierści z wykorzystaniem dedykowanych kosmetyków dla maltańczyka. Czy czeka nas dużo zachodu, aby utrzymać ją w należytej kondycji? Co z czesaniem i kąpielami? Dr Lucy spieszy z odpowiedziami!

Krótka charakterystyka maltańczyków

Maltanase mana to jedna z najstarszych ras psów. Maltańczyki znane były już w czasach starożytnych. Klasyfikuje się je w grupie psów do towarzystwa. Te przesympatyczne czworonogi nie są psimi olbrzymami. Waga dorosłego maltańczyka nie przekracza najczęściej 4-5 kg a wzrost – ok. 25 cm. Słyną z pięknej, białej szaty, czarnych nosków i oczu okrągłych jak guziki. Ich urok jest niepodważalny, ale pod warunkiem, że trafią w ręce właściciela, który należycie o nie zadba. Sierść maltańczyków jest bowiem wymagająca. Decydując się na jego posiadanie musimy być tego świadomi tym bardziej, że kwestie atrakcyjnego wyglądu to nie wszystko. Zaniedbana sierść może być przyczyną chorób delikatnej skóry tych czworonogów. Na szczęście z pomocą przychodzą dedykowane kosmetyki dla maltańczyka od Dr Lucy, które ułatwiają czynności pielęgnacyjne.

Rodzaj sierści maltańczyka

Maltańczyki należą do grupy psów, które pozbawione są podszerstka. Nie posiadają więc okrywy warstwowej, co oznacza, że nie dotyczy ich sezonowe linienie. Dzięki temu szczególnie polecane są alergikom. Praktycznie nie gubią one swojej jedwabistej, długiej i lejącej sierści. Może to sugerować, że jest przez to łatwa w obsłudze i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych – nic bardziej mylnego. Jeśli decydujemy się na takiego czworonoga musimy mieć świadomość jego wymagań i konieczności stosowania odpowiednich kosmetyków dla maltańczyka.

Jak dbać o sierść maltańczyka

Charakterystyka sierści sprzyja powstawaniu kołtunów. Dlatego koniecznością jest czesanie za pomocą odpowiednich narzędzi i wykorzystanie psich kosmetyków. Grzebień pozwoli przede wszystkim na rozczesanie splątanej sierści i ułożenie włosów, ale ważne jest też usunięcie tych martwych. W tym przypadku bardziej pomocna może okazać się odpowiednia szczotka. Niezbędne będą też kąpiele z użyciem dobrego szamponu dla maltańczyka. Tematyka ich częstotliwości jest dość niejednolita. Przyjmuje się jednak, że częściej kąpane powinny być te czworonogi, których włos jest dłuższy. Wiele zależy też od aktywności naszych maltańczyków. Jeśli nie stronią od częstych spacerów, zarośli i błota, to do wanny czy brodzika powinny trafiać częściej niż takie, które przebywają raczej na kanapie, fotelu czy na rękach. Trudno więc wskazać dokładny okres dzielący kolejne kąpiele. Nie powinniśmy jednak robić tego rzadziej niż raz na miesiąc, chyba że nasz pupil to pies wystawowy lub sierść nie jest mocno przystrzyżona. W takim wypadku w grę wchodzą nawet cotygodniowe kąpiele. Warto skonsultować się z groomerem w tym zakresie. I tak najpewniej będziemy musieli się z nim zapoznać, gdyż maltańczyki wymagają też odpowiedniego strzyżenia.

Kosmetyki dla maltańczyka

Odpowiedni i delikatny szampon, odżywka i spray do rozczesywania sierści psa to podstawowe kosmetyki dla maltańczyka. Wszystkie znajdziecie w sklepie internetowym Dr Lucy. Zestaw ten można rozszerzyć o inne produkty według zapotrzebowania, jak chociażby specjalistyczny puder. Wybierając odpowiedni szampon dla maltańczyka musimy kierować się delikatnym składem oraz przeznaczeniem do odpowiedniego rodzaju sierści. W ich przypadku do czynienia mamy z lejącą i jedwabistą. Strzałem w dziesiątkę będzie ten z linii Dr Lucy Eco, który kryje w sobie wyłącznie naturalne składniki. Cenionym kosmetykiem dla maltańczyka jest też odżywka proteinowa z tej samej linii. Piękny, biały kolor sierści można jeszcze bardziej podkręcić innymi, odpowiednimi psimi kosmetykami. Powodują one powstanie atrakcyjnych refleksów dodając jej atrakcyjności, ale – tu też uwaga na skład! Unikajmy takich, które zawierają farby czy utleniacze. Specjalistyczny szampon dla maltańczyka White od Dr Lucy Pro jest od nich zupełnie wolny!

Sierść maltańczyka ma w sobie sporo piękna i uroku. Żeby je wydobyć, musimy poświęcić sporo czasu na jej pielęgnację z wykorzystaniem odpowiednich psich kosmetyków. Odżywka, spray do rozczesywania sierści psa czy szampon dla maltańczyka to tylko podstawowe produkty, w które wyposażyć będziemy musieli nasz domowy salon groomerski. Dla naszego pupila wybierajmy psie kosmetyki o sprawdzonym składzie. Dzięki temu unikniemy podrażnień wrażliwej skóry maltańczyka. Wszystko, co niezbędne w tym zakresie znajdziecie w sklepie internetowym Dr Lucy.