Blog

Spacer z psem – o savoir vivre słów kilka

Mogłoby się wydawać, że spacer z psem to nic skomplikowanego. Tymczasem powinniśmy wiedzieć co nieco o etykiecie tej czynności, aby nie narazić się na nieprzyjemne komentarze za plecami a nawet bardziej dotkliwe nieprzyjemności. Dr Lucy prezentuje kilka zasad, dzięki którym z pewnością ich unikniemy!

Spacer z psem, czy to w przestrzeni miejskiej czy na łonie natury powinien odbywać się z poszanowaniem określonych zasad. Co ciekawe, z niektórymi wciąż jesteśmy na bakier i często wynika to z naszej nieświadomości. Dr Lucy Team zawsze stara się do nich stosować! Dzięki temu unikamy ewentualnych nieprzyjemności, ciesząc się z przechadzki w doborowym, psim towarzystwie. Oto one!

Przede wszystkim – podejście

Nie traktujmy spaceru z psem jako przykrego obowiązku. To zawsze dodatkowa dawka zdrowego dla naszego organizmu ruchu, który zalecany jest praktycznie w każdym wieku! Korzysta też nasz pupil, dla którego przechadzka nie powinna być wyłącznie możliwością załatwienia potrzeb fizjologicznych, ale też atrakcją. Dzięki niej rozrusza mięśnie i stawy, spożytkuje nadmiar energii i nie będzie się nudzić. A jak doskonale wiemy – nuda u psa pożądana nie jest. W Dr Lucy cieszymy się każdym kilometrem, który wspólnie pokonujemy i często zabieramy ze sobą różnego rodzaju zabawki. Dzięki temu jeszcze bardziej możemy urozmaicić pupilowi czas spędzany na spacerze.

Okiełznanie psa podczas spaceru

Spacer z psem może być czystą przyjemnością, jeśli pupil umie chodzić na smyczy i wykonuje podstawowe polecenia swojego opiekuna. Dr Lucy Team przykłada do tego należytą uwagę a wszystkim, którzy mają kłopoty z posłuszeństwem czworonoga polecamy konsultację z dobrym szkoleniowcem lub behawiorystą. Specjaliści mogą podpowiedzieć nam konkretnie co i jak robić, aby pies umiał zachować się na smyczy oraz luzem. Ważna jest obroża. Źle dobrana powodować może dyskomfort. W przypadku niektórych ras wskazane wręcz będą szelki. Szerzej o tym zagadnieniu przeczytacie tutaj.

Pies musi być zadbany

Musimy mieć na uwadze to, że nie wszyscy użytkownicy przestrzeni publicznej przychylnie patrzą na psie zapachy. Inni oceniać nas mogą zgodnie z powiedzeniem „jak nas widzą tak nas piszą”. Zadbana sierść u pupila to z jednej strony nasz psi obowiązek, a z drugiej ograniczy negatywne postrzeganie nas samych przez pryzmat kołtunów. Kosmetyki dla psów mogą okazać się niezbędne, aby nie narażać się na takie sytuacje i przede wszystkim – zapewnią psu zdrową skórę oraz zadbaną sierść. Szampon pomoże utrzymać szatę w czystości a odżywka do sierści psa nada jej blasku, zapewniając skórze odpowiednią dawkę witamin. Oczywiście nie obędzie się bez systematycznego czesania czy szczotkowania sierści. Aby ułatwić sobie tę czynność warto użyć sprayu do rozczesywania sierści psa lub odżywki bez spłukiwania, jak nasz Style Spray z linii Dr Lucy Pro. Pod ręką warto też mieć repelent zapachowy z tej samej linii, dzięki któremu w razie konieczności szybko zamaskujemy psią woń. Występuje w czterech wariantach zapachowych i bez problemu mieści się do torebki!

Znajomość przepisów prawa

Wybierając się na spacer z psem musimy być świadomi obowiązującego prawa. Pomimo tego, że w kwestii psów w przestrzeni publicznej często nie jest ono zbyt precyzyjne, to niektóre przepisy warto mieć na uwadze. Mamy na przykład obowiązek sprzątania po swoim psie. Na spacer zabieramy więc odpowiedni zapas torebek na odchody i oczywiście sumiennie z nich korzystamy. Znajdujący się pod naszą kontrolą czworonóg nie może niszczyć roślinności w przestrzeni publicznej, choć nie dotyczy to większości parków narodowych czy rezerwatów – tam po prostu na spacer z psem i tak nie będziemy mogli się udać. Psy uznawane za rasy agresywne muszą z kolei być podczas spaceru prowadzone w kagańcu i na smyczy. Trzeba zastrzec, że przepisy czy regulaminy lokalne mogą nakładać taki obowiązek również dla innych ras – na przykład podczas podróżowania komunikacją miejską, czy odwiedzin w ogrodzie botanicznym. W innych przypadkach pies może spacerować bez smyczy, pod warunkiem, że w razie jego oddalenia się łatwo namierzyć jego właściciela, oraz mamy nad nim kontrolę. Jest to więc sprawa dyskusyjna. W Dr Lucy jesteśmy zdania, że sporo zależy tu od wyczucia. Zanim spuścimy psa ze smyczy podczas spaceru chodnikiem sprawdźmy, czy w danej miejscowości jest to dozwolone. Dylematów nie będziemy natomiast mieć w lesie, gdzie obowiązuje zakaz puszczania psów luzem.

Spacer z psem w przestrzeni publicznej powinniśmy realizować w sposób, który nie będzie uciążliwy dla innych jej użytkowników. Ważne będą też przepisy obowiązującego prawa, których musimy być świadomi. Pamiętajmy o należytej dbałości o sierść naszego pupila – będziemy oceniani przez pryzmat jego wyglądu. Warto więc sumiennie korzystać z grzebieni, szczotek oraz kosmetyków dla psów. W te ostatnie możecie zaopatrzyć się w sklepie internetowym Dr Lucy!