Blog

Szkolenie psów – moda czy konieczność?

Wielu z nas uważa, że pies samodzielnie przyswoi prawidłowe i niezbędne do egzystencji obok człowieka zachowania. Może konieczna będzie drobna pomoc z naszej strony – w końcu podstawowe szkolenie to nic trudnego… W Dr Lucy wiemy jednak, że sprawa wcale nie jest taka prosta. Czy warto zmienić myślenie i pozwolić specjalistom na udział w szkoleniu naszych czworonogów?

Profesjonalne szkolenie psów to zbędna fanaberia – z taką oceną spotykamy się stosunkowo często i to również w przypadku osób, które z czworonogiem do czynienia mają nie po raz pierwszy. Myśląc o nim wyobrażamy sobie powtarzanie komend i rzucanie smaczków. Przecież z powodzeniem możemy to robić we własnym zakresie w domu! Czy w ten sposób osiągniemy zamierzony efekt? A może jednak warto poradzić się specjalistów? Dr Lucy przybliży Wam nieco tę tematykę!

Czy profesjonalne szkolenie psów to przesada?

Z całą pewnością powiedzieć można, że dziś szkolenie psów postrzegane jest inaczej, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Jeśli ktoś wtedy decydował się na psa i nie potrafił okiełznać jego zachowań, to narażał się łatkę “drugiego w stadzie”. To z punktu widzenia hierarchii mogło z kolei nieść ryzyko eskalacji agresji. Zamiast podjąć odpowiednie działania, stan taki był akceptowany. Zdarzały się też stwierdzenia pod tytułem “jak to, nie umiesz sam opanować swojego psa”, co wprowadzało dodatkowy element wstydu. Inni z kolei co prawda umieli, ale wielu stosowało nieodpowiednie metody, które skutkowały stanami lękowymi u pupila, wycofaniem, a nawet agresją. Na szczęście podejście do tego tematu się zmienia i dziś profesjonalni szkoleniowcy czy behawioryści nie narzekają na brak zajęcia, a korzystanie z ich wiedzy i doświadczenia przestało być powodem do wstydu.

Szkolenie psów? A na co mi to?

Dr Lucy wie, że pies podlega szkoleniu praktycznie przez cały czas i to już od lat szczenięcych. Ucząc się świata przyswaja schematy zachowań. Jeśli nauczy się tych niepożądanych, to będzie je powielać również, gdy dorośnie. Wtedy też trudniej będzie mu je przezwyciężyć na korzyść tych, na których nam zależy. Warto więc szkolić psa w sposób planowy i świadomy. Pomimo tego, że wielu psiarzy ma praktyczne doświadczenie w szkoleniu swoich czworonogów we własnym zakresie, również im Dr Lucy rekomenduje chociażby konsultację z profesjonalnym szkoleniowcem. Dla nowicjuszy z kolei to praktycznie mus. Dlaczego? Aby nie błądzić po omacku i nie wyważać drzwi, które już dawno zostały otwarte. Profesjonalne szkolenie psów z wykwalifikowaną osobą da nam narzędzia, które z powodzeniem wykorzystać będziemy mogli w indywidualnej pracy z pupilem. Będzie to zestaw skutecznych metod pozwalających na osiągnięcie założonych efektów. Te mogą być różne w zależności od tego, czego konkretnie oczekujemy. Są jednak takie, które określić można jako podstawowe i to niezależnie od rasy psa

W czym może pomóc nam odpowiednie szkolenie psów?

Szkolenie da nam przede wszystkim komfort codziennego funkcjonowania i to nie tylko nam, ale i psu. Dzięki temu, że będzie wiedzieć czego od niego oczekujemy, unikniemy chociażby jego frustracji. Odpowiednie szkolenie pomoże też rozwijać więź i relacje z psem. Trudności w chodzeniu na smyczy będą tylko nieprzyjemnym wspomnieniem, podobnie jak brak reakcji na kluczowe komendy. Pupil pozna też granicę, której w zabawie nie powinien przekraczać, czy nauczy się spania na swoim miejscu, zamiast na kanapie czy fotelu. Szkolenie może pomóc też kontrolować reakcje w relacji z obcymi, innymi psami czy kotami, a nawet obycia podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Psy, którym często należy je zapewniać, już od szczeniaka powinny być przyzwyczajane do kąpieli, czesania czy strzyżenia. Dobry szkoleniowiec podpowie, jak sprawić, aby te czynności nie wywoływały negatywnych skojarzeń! W zakresie kosmetyków dla psów, do których również przyzwyczajać powinniśmy psa już od szczeniaka, Dr Lucy zaleca stosowanie tylko bezpiecznych i sprawdzonych preparatów. Nie mogą to być ludzkie szampony czy odżywki, z uwagi na inne PH skóry psa. Koniecznością są specjalistyczne psie kosmetyki, które nie mają też w składzie substancji drażniących. Pamiętajmy o tym, że psy mają węch doskonalszy od nas, więc zbyt intensywny zapach również nie jest pożądany. Kosmetyki dla psów, które spełniają te wymagania znajdziecie w naszym sklepie internetowym!

 

Szkolenie psa to proces, który zachodzi już od lat szczenięcych. Naszą rolą jest nadać mu odpowiedni kierunek, aby osiągnąć pożądane efekty. Dlatego Dr Lucy namawia do konsultacji ze specjalistami w tej dziedzinie, którzy pomogą nam działać świadomie i planowo. Przyzwyczajajmy też czworonogi do zabiegów pielęgnacyjnych z wykorzystaniem kosmetyków dla psów. Gdzie znaleźć skuteczne i bezpieczne? W sklepie internetowym Dr Lucy!