Psy kochają przebywać na świeżym powietrzu. Podobnie jak inne czworonogi, nasi pupile potrzebują ruchu, aby móc zdrowo funkcjonować. Niestety nie każdy z nas dysponuje dużym podwórkiem, na którym mogłyby się wybiegać. Najczęściej wyprowadzamy je na spacer na smyczy, co może być dla nich doświadczeniem kojarzącym się dobrze… lub źle. Jak sprawić, aby pies polubił obrożę i smycz? Dr Lucy przekazuje kilka rad, które okazywały się pomocne dla świeżo upieczonych właścicieli zwierząt.

W jaki sposób nauczyć psa chodzić na 
smyczy?

BĄDŹ CIERPLIWY I WYROZUMIAŁY

Wbrew pozorom sztuka wyprowadzania psa na spacery nie jest tak prosta jak się wydaje. Wiele osób niestety nie zwraca uwagi na samopoczucie czworonoga, które w momencie nabywania przez niego nowych umiejętności jest kluczowe do osiągnięcia sukcesu. Psy, szczególnie szczeniaki, nie są przyzwyczajone do ograniczonego ruchu. Obroża i smycz to przedmioty, z którymi muszą się oswoić. Dla jednego ten proces potrwa tydzień, dla kolejnego psa miesiąc. I to jest OK! Jeśli widzimy, że pies czuje dyskomfort, nie zakładajmy mu obroży na siłę – postarajmy się wybrać ciche, oddalone od obecności innych ludzi miejsce, w których może chociaż przez kilka minut poczuć się swobodnie.

ODPOWIEDNIO ZAPNIJ OBROŻĘ

Obroża musi być zapięta na tyle ciasno, aby pies nie mógł jej samodzielnie zdjąć, a z drugiej strony na tyle luźno, aby nie uciskała go w szyję. Sposobem najczęściej stosowanym przez początkujących właścicieli jest metoda dwóch palców – jeśli jesteśmy w stanie zmieścić nasze dwa palce pod obrożą naszego pupila, obroża powinna trzymać się idealnie. Oczywiście jest to zasada ogólna – po pewnym czasie na pewno sam zauważysz, jaka konfiguracja będzie najlepsza dla Was obojga.

ZABIERZ PRZYPINANĄ SMYCZ

Eksperci polecają, aby w miarę możliwości rezygnować z długich, elastycznych smyczy, które mogą zachęcać psa do ich nadmiernego ciągnięcia. Najlepszym wyborem będzie smycz mająca ok. 1,5 m długości – jest to dystans, który jesteś w stanie cały czas swobodnie kontrolować, aby Twojemu psu nie stała się krzywda. Zbyt długa smycz może być dla Ciebie utrudnieniem, jeśli będziesz chciał np. powstrzymać psa przed wbiegnięciem na ulicę.

STOSUJ METODĘ NAGRÓD

Właściciel psa musi być cierpliwy i wyrozumiały, ale również – przede wszystkim – konsekwentny. Jeśli chcesz nauczyć swojego czworonoga chodzenia na spacery na smyczy, zainwestuj w to trochę czasu. Na początku wybieraj krótsze i przyjazne zwierzętom trasy – staraj się trzymać w miarę daleko od innych ludzi. Zachęcaj psa, aby szedł za Tobą, chwaląc go jeśli to robi. Jeśli próbuje się wyrwać, zatrzymaj się i przytrzymaj przez chwilę smycz, nakłaniając go do pójścia do przodu. Nagradzaj swojego pupila pogłaskaniem bądź małymi smakołykami zawsze wtedy, kiedy podąża za Tobą w taki sposób, że smycz nie jest napięta. Na spacerze nie rzucaj psu jedzenia – będzie chciał automatycznie pobiec w odpowiednią stron. Zamiast tego dawaj mu je z ręki, dzięki czemu powoli zacznie rozumieć, że smycz nie musi kojarzyć mu się z nieprzyjemnym napięciem.

Powodzenia!